Slovníček podfukáře. Co uslyšíte při nákupu ojetiny II.
Najít to pravé ořechové mezi tisíci inzeráty na ojetá auta bývá fuška. A když už najdete, začíná výzva další - rozklíčovat jazyk mazaného prodejce. Ačkoliv je většina podnikatelů a prodejců férová, stále můžete často narazit na překupníky a podfukáře, kterým pojem zákazníkova spokojenost nic neříká. Co všechno se můžete o svém vyvoleném voze od takového lidového vypravěče dozvědět?
„Chcete, nechcete, nebo si trhněte. Na to auto mám tři další zájemce.“
Překlad: Kontrola v nezávislém servisu? Důkladná testovací jízda? Na takové věci zapomeňte, to vám stejně žádný bazar nedovolí. Jenže opak je pravdou. Velká část prodejců už tento postup považuje za standard a mnozí dokonce možnost kontroly v autoservisu sami inzerují. Od důkladné prověrky se nenechte odradit, případně jděte jinam.
„Je to úplná libovka, má to čerstvě celolak a asfaltovanej podvozek. To vydrží tisíc let.“
Překlad: Málokdo prodává svoje auto poté, co do něj nasype spoustu peněz. Kompletně nový lak nebo nástřik podvozku bývají spíš způsob, jak zakrýt nepříjemné události v historii vozu – třeba převrácení přes střechu, rozsáhlou korozi nebo vážnější nehody. Na místě je v takovém případě veliká opatrnost a důkladné prověření minulosti a technického stavu.
„Jak jsem koupil, tak prodávám. Nic víc po mně nechtějte.“
Překlad: V kupní smlouvě autobazaru můžete narazit na odstavec, podle nějž za rozdíl mezi skutečným počtem kilometrů a stavem uvedeným na tachometru prodejce neodpovídá. Takové ustanovení je podle Občanského zákoníku neplatné a může být varováním před šejdířem. Stejně tak nepřijímejte formulace typu „kupuji vozidlo, jak leží a běží“.
„VIN? Když já jsem teď v autě a do zejtra to zapomenu. Ale přijeďte, mrknem na to.“
Překlad: Každý seriózní inzerát by měl obsahovat také číslo VIN, případně by prodejce neměl váhat s jeho sdělením. Bez něj nelze auto předem prověřit a velmi pravděpodobně se jedná o falešný inzerát. Až do bazaru přijedete, nejspíš se dozvíte, že vyhlédnuté auto „právě prodali“, ale že pro vás mají „skoro to samé“.
„To ani nemusíte kontrolovat. Má to perfektní servisku, nikdy žádnej problém.“
Překlad: Vyplněná servisní kniha je při nákupu samozřejmě výhodou, zcela spoléhat se na ni ale nelze. Čas od času se totiž stále lze setkat s případy padělání nebo jiných úprav. Údaje v servisní knize se vždy vyplatí ověřit, nejlépe přímo obvoláním servisů, které jsou v ní uvedeny.
Připraveno ve spolupráci s nezávislými kontrolory z Autotým.cz.