Rychlík v kompaktním segmentu! Výjimečný pětiválec o výkonu 400 koní v novém sedanu Audi RS3
Unikátní pětiválec
Vyzkoušeli jsme čtyřdveřový sedan Audi RS3 (dodává se také pětidveřový RS3 Sportback), pod jehož kapotou se objevil unikátní zážehový pětiválec, několikrát ověnčený vítězstvím třídy do 2,5 litru ve světové anketě International Engine of the Year (tedy Mezinárodní motor roku). Tento motor je návratem pětiválců, k jejichž průkopníkům Audi patří. Nejnovější konstrukci průběžně vyvíjí a modernizuje už od roku 2010. Nejprve se objevila v nejsportovnější verzi známého kupé Audi TT RS, následovala zástavba do RS3 Sedan (premiéra v Paříži 2016) a odvozeného RS3 Sportback (debut v Ženevě 2017). Největší výkon nyní činí 400 koní (295 kW) v rozsahu otáček 5850 až 7000 za minutu, a to už je pěkné stádo! Pro tak vysoký výkon už musí mít automatizovaná převodovka DSG přece jen dvojici spojek v olejové lázni...
Samozřejmě k dispozici máte několik režimů jízdy, známý Audi Drive Select, ale nejvíce láká Dynamic, který nejen zrychlí odezvu na sešlápnutí plynového pedálu, ale také sedmistupňové převodovky DSG, která řadí buď sama, anebo se můžete ujmout vlády páčkami pod volantem jako ve formuli 1. Změní se zvuk motoru, jeho burácení podporuje sportovní zážitky, jako ve stíhačce můžete sledovat na volitelném displeji přetížení ve všech čtyřech směrech! Zrychlení je pěkné, z nuly na stovku to trvá pouhých 4,1 sekundy, než se nadějete, jedete nedovolenou rychlostí. A to lze obvyklý elektronický limit 250 km/h odblokovat a na přání klienta zvýšit na ještě lepší maximálku 280 km/h...
Závodní geny
Ještě než jsem usedl za volant sériové verze, tak jsem na mosteckém okruhu viděl vítězství závodní Audi RS3 v evropském šampionátu cestovních automobilů! Přestože jde o upravený automobil, tak prakticky používá shodný základ. Audi Sport vychází z úspěchů na závodní dráze i pro sériové modely, jen v sezoně 2017 dominovaly větší typy RS5 Coupé populární sérii DTM, kde vyhrály mistrovství jednotlivců, týmů i značek. Z těchto klání těží konstrukce podvozku RS3, proti běžné A3 sníženého o pětadvacet milimetrů, takže vůz sedí na silnici jako přilepený, pokud ovšem respektujete fyzikální zákony.
Průjezdy zatáček jsou neobyčejně rychlé, jen se nesmí řidič bát vůz do zatáčky poslat, krizové situace lze řešit vyhýbacím manévrem, hranice přilnavosti jsou neobyčejně vysoké. Podobně posílena byla brzdová soustava, kotouče s průměrem 370 milimetrů vpředu a 310 milimetrů vzadu vůz bezpečně zastaví i z vysoké rychlosti, pro ještě větší účinnost se připlácí za keramické vpředu, ale to už je docela drahý špás! Náš vůz měl sice devatenáctipalcová kola, ale v příplatkovém designu Blade za téměř dvacet tisíc korun navíc!
Vlastně nic nechybí...
Dnešní klient vyžaduje i u sportovních automobilů všechny elektronické vymoženosti konektivity a infotainmentu, Audi samozřejmě vychází vstříc. Rovněž v RS3 jste stále ve spojení online se systémy Audi Connect a propojením mobilního telefonu Audi Smartphone Interface (zahrnuje Apple CarPlay i Android Auto). Vše lze ještě vylepšovat, a tak když místo standardního přístrojového štítu zvolíte konfigurovatelný Audi Virtual Cockpit, připlácíte jen 8800 Kč. A to je při základní ceně vozu 1 511 900 Kč (v době testu) jistě zanedbatelná maličkost. Zajímá vás spotřeba benzinu? Nás také, je ale jasné, že normovaných 8,3 litru na stovku kilometrů nemůže stačit. I při klidné jízdě jsme se dostali přes deset litrů.
Autor textu: Tom Hyan