Rychlík nejen na okruh - RENAULT MÉGANE R.S.
Mégane – tradičně ve sportovním
V roce 2016 uvedená čtvrtá generace Mégane přišla po 6,6 milionech vyrobených vozů, teprve od druhé generace je však v nabídce verze Renault Sport, zvaná R.S., poprvé uvedená na autosalonu IAA 2003 ve Frankfurtu. Na stejném místě ji loni následovala premiéra současné generace Mégane III R.S. (ta prostřední se objevila v roce 2009), ale první s pokrokovým řízením všech kol 4Control a hydraulickými dorazy tlumičů, v provedení Mégane R.S. Cup ještě vylepšená o samosvorný diferenciál Torsen. Sportovní variantu pohání nový zážehový čtyřválec Renault Energy TCe 280 (206 kW/280 k; 390 N.m), vyvinutý ve spolupráci s oddělením Renault Sport ve Viry-Chatillonu, kde vznikají i motory pro závody formule 1! Koncem roku se objeví na trhu ještě výkonnější verze Trophy (221 kW/300 k; 400 N.m), která už měla také oficiální premiéru...
Mégane R.S. – snížen a posílen
Nový Renault Mégane R.S. na první pohled odlišují od základního hatchbacku mnohé sportovní prvky, k nimž patří snížená výška o pět milimetrů proti nejsportovnější verzi Mégane GT ze základní nabídky, rozšířené blatníky o 60 mm, nová osmnáctipalcová nebo devatenáctipalcová kola z lehkých slitin, široký zadní difuzor s centrální lichoběžníkovou koncovkou výfuku, přední nárazník s aerodynamickou lištou inspirovanou přítlačným křídlem vozů formule 1, systém multifunkčních světlometů R.S.Vision, upravený spoiler nad zadním oknem a další. V interiéru mají přední anatomická sedadla R.S. integrované opěrky hlavy, červené zdobné prvky podporují dynamický charakter, ale jinak je interiér v tmavém čalounění (látkové Carbone nebo Alcantara). Vůz s mechanickou převodovkou má kupodivu klasickou páku ruční brzdy (to se nám líbí), pouze se samočinnou EDC dostala elektrické ovládání.
Renault Sport – zkušenosti z formule 1
Na vyladění vozu se podílel Nico Hulkenberg, jezdec týmu Renault Sport F1, který jej testoval v Monaku, na Montlhéry u Paříže i v belgickém Spa-Francorchamps. Vynikající jízdní vlastnosti podporuje řízení všech čtyř kol 4Control, a to buď protisměrným natáčením do rychlosti 60 km/h, anebo souhlasným nad 60 km/h (viz kresby). V jízdním režimu Race se tato hranice změny smyslu natáčení zvyšuje na 100 km/h. Můžete volit šestistupňovou převodovku manuální, anebo automatizovanou EDC; dynamika se prakticky nemění, u druhé však mírně klesne normovaná spotřeba paliva. Kapalinové tlumiče odpružení jsou poprvé vybaveny kapalinovými dorazy, jde tedy vlastně o tlumič ve tlumiči, což dále snižuje rázy. Brzdová soustava se třmeny Brembo byla posílena (průměr předních kotoučů narostl o 15 mm), u verze R.S. Cup lze volit bi-metalové brzdy (ocelové kotouče s hliníkovým středem a nižší hmotností o 1,8 kg na kolo). Funkce R.S.Drive umožňuje využití optimalizovaného co nejúčinnějšího rozjezdu Launch Control.
Různé režimy pro radost z jízdy
Řidič volí jeden z pěti jízdních režimů Multi-Sense na velkém středovém displeji; na okruhu v Mostě jsme samozřejmě využili Race (závodní s deaktivací stabilizace ESC); další jsou Comfort, Normal, Sport a Perso(nal), tedy s individuálním nastavením jednotlivých prvků (odezva motoru, rychlost řazení, funkce řízení a převodovky ESC). Mostecký okruh vozu zcela vyhovuje, podvozek by snesl i výkonnější motor, a tak snad jedinou výtkou je absence samosvorného diferenciálu u základních verzí Sport. Svoje výkony můžete zobrazit na displeji s úhlopříčkou 8,7 palce, vyhodnotit a třeba i sdílet prostřednictvím palubního telemetrického systému R.S.Monitor, resp. R.S.Monitor Expert (v tomto případě s kamerou). Všechny obvyklé asistenční systémy jsou samozřejmě také na palubě, nechybí šest airbagů ani kvalitní audioaparatura Bose. Ceny na českém trhu začínají od 719 900 Kč, což vzhledem k výkonům vozu není špatné, za automat s převodovkou EDC zaplatíte o čtyřicet tisíc více.
Autor testu: Tom Hyan