Reklama
Archiv - Zprávy

Revoluční pneumatika za jízdy mění šířku i dezén

V záplavě frankfurtských premiér byla představena i jedna novinka, která má potenciál úplně změnit zažité pořádky. Nejde však o automobil, nýbrž o revoluční pneumatiku Continental, která umí za jízdy monitorovat svůj stav a dokonce také nastavovat svou šířku!
Zdroj: Continental

Nedávno jsme vám ukazovali přelomový koncept nových nesmrtelných brzd, nyní k nim máme také patřičné obutí. Společnost Continental na futuristickém konceptu pneumatiky ukázala, jak bychom v horizontu několika málo let mohli jezdit. Představila hned dvě revoluční technologie, které jsou v nové pneumatice spojeny. Pneumatika díky nim umí „myslet“ a dokonce se i sama adaptuje.

Vlastní elektrická síť

První technologie se jmenuje ContiSense a díky čidlům v plášti měří jeho teplotu a monitoruje také aktuální hloubku dezénu. Pneumatika tak přesně ví, zda je vše v pořádku, anebo zda dochází kupříkladu k úbytku tlaku. V případě poškození tak včas varuje řidiče a to právě ještě před oním úbytkem. Jak je to možné? Continental vyvinul elektricky vodivou pryž, skrz kterou mohou procházet potřebná data. V případě proražení se tak uzavře elektrický obvod a pneumatika okamžitě ví o nastalé situaci.

Systém ContiSense navíc v budoucnu dostane i další pryžová čidla. Pneumatika tak bude umět rozeznat, zda jede po mokrém, suchém, zasněženém, anebo namrzlém povrchu a maximálně se mu přizpůsobí. Vůz by pomocí displeje mohl také informovat řidiče o aktuální teplotě vozovky. A to je nejen velmi žádoucí, ale také bezpečné. Už nyní lze nasbíraná data z pneumatik navíc odeslat do chytrých telefonů.

Několik dezénů, jedna pneumatika

Druhou premiéru si odbyla technologie ContiAdapt, která by bez elektricky vodivé pryže rovněž nemohla dokonale fungovat. Její princip funguje na bázi vestavěných mikroprocesorů v kole, které dokážou upravit tlak vzduchu v pneumatice s ráfkem s proměnlivou šířkou. Jinými slovy - ContiAdapt nastavuje tlak v pneumatice, čímž dochází ke zúžení, nebo naopak rozšíření styčné plochy pneumatiky a pnematika má tak vždy ty nejlepší možné vlastnosti.

Když například pojedete pomalu a úsporně, pneumatiky se jemně přihustí, vy ušetříte cenné palivo a pojedete tišeji a pohodlněji. Když svou jízdu naopak zostříte a vzduch by se v pneumatikách začal přehřívat, ContiAdapt sníží tlak a vrátí tak vlastnosti pneumatiky do ideálních mezí. Systém ContiAdapt navíc umí snížit tlak až pod hranici jednoho baru, čímž umožní bezpečný průjezd úseky s takzvaným černým ledem, anebo usnadní jízdu hlubokým sněhem.

Pro každé období

Obě tyto technologie pak Continental skloubil do jediné pneumatiky budoucnosti, kterou nám letos představil na autosalonu ve Frankfurtu. Plášť této pneumatiky obsahuje tří různé dezény pro jízdu na mokru, na suchu nebo na kluzkém povrchu. Odlišným nastavením se jednotlivé zóny pneumatiky aktivují tak, aby byla styčná plocha vždy co nejvhodnější. Nový koncept pneumatiky vycházi z již dříve uvedených technologií ContiSeal pro automatické utěsnění průrazů a ContiSilent pro citelné snížení valivého hluku.

Kdy se pneumatika budoucnosti dostane na trh, prozatím není jasné. Zástupci společnosti Continental však uvedli, že na konci příští dekády by mohlo jít o zcela běžnou věc.

Reklama

Diskuze

Ivo - 20.10.2021 22:31:31
Co myslíte konkrétně pojmem technické specifikace?
Daniel - 19.10.2021 00:41:05
Tohle vůbec neřešte při jejich výběru. Každá pneumatika by měla mít své technické specifikace, podle kterých se dá vybrat relevantně kvalitní pneumatika.

Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV