Revoluce v přehrávání hudby. Auta bez reproduktorů budou vibrovat
Je v podstatě jedno, zda máte ve voze audio za pár korun, nebo aparaturu za statisíce. Vždy jde o soustavu, která je založena na principu několika hrajících reproduktorů, přičemž jejich počet obvykle značí i kvalitu celého systému. Reproduktory mohou být dva, čtyři, obvyklejší počet se ale blíží šesti až osmi a výjimkou nejsou ani soustavy s dvanácti reproduktory zasazenými do některého z akusticky přívětivých materiálů (nejčastěji dřeva). Němci ovšem přišli na způsob, pomocí kterého promění v reproduktor celý interiér auta.
Utopie? Kdepak
Zní to jako sci-fi? Není. Nejde totiž o nic jiného než o využití fyziky v širší míře, než v jaké ji využívají dosavadní reproduktory. Zjednodušeně řečeno - prakticky každá část interiéru může být díky určité frekvenci kmitů přeměněna v hudební nástroj, jehož tón závisí především na velikosti, objemu a umístění. Tak například čelní sloupky se skvěle hodí k tomu, aby se z nich staly výškové reproduktory, středové reproduktory zase šikovně zastoupí výplně dveří a hloubky si lze představit někde u podlahy vozu. Jde tedy o prosté využití dynamiky šíření zvuku, které ale nikoho v tak širokém měřítku doposud nevyužil.
Standardní reproduktor pracuje pomocí cívky, která rozkmitává membránu. Tyto kmity slyší lidské ucho jako zvuk. Continental však dané cívky připevnil přímo na části interiéru. Po zavření dveří tak usednete do jednoho velkého reproduktoru. Je samozřejmě logické, že uchycení, vyplnění a odstínění jednotlivých částí interiéru muselo být vzhledem k faktu, že budou vibrovat, zajištěno daleko důkladněji, Continental však koncem minulého týdne ukázal zahraničním novinářům, že jeho řešení funguje.
Jako na koncertě
Novináři měli možnost usednout na palubu vozu, jehož multimediální systém je ozvučen jednou z nejlepších současných aparatur značky Burmester (takovou naleznete třeba v dobře vybaveném Porsche). Poslechli si vždy několik skladeb jak vážné, tak popové a rockové hudby. Následně Continental aktivoval svůj moderní audiosystém a nechal novináře vychutnat si pravý akustický zážitek. Výsledky byly ohromující. Dokonce i srovnávaná aparatura prý hraje o několik řádů hůře než tento revoluční počin. Ostatně je to logické. Jednotlivé části interiéru totiž skutečně vyluzují živou hudbu, které se reproduktory nemohou rovnat.
A víte, co je na novince nejlepší? Že ji Continental představí již letos v září na autosalonu ve Frankfurtu a má se vzápětí dočkat i sériové výroby. Jsme tak dost možná na prahu zcela nové éry, která v přehrávání hudby ve vozech změní všechny zažité pořádky. A otázka, zda nebudou vozy vybavené tímto systémem vrzat již po pár letech provozu? Napadla nás. Je na ni však příliš brzy a nezapomínejme také na německou preciznost, která by Continentalu podobná nedopatření nejspíše nedovolila.