Reklama
Archiv - Zprávy

Retro: Počítače řídily auto už v roce 1958!

Projekty automobilů budoucnosti se zase objevují jako houby po dešti, jenže to vše už tady bylo. Místo elektromobility se sázelo na turbíny, ale jako dnes i na autonomní jízdu...
Zdroj: Tom Hyan

Turbínová naděje

            General Motors, zkráceně GM, pořádal vlastní výstavy Motorama v letech 1949–1961, kde jeho automobily snů a koncepční studie sloužily k výzkumu zájmu o budoucí formy dopravy. V padesátých a šedesátých letech byly hitem spalovací turbíny, které zahájily vítěznou cestu v letectví. Jejich průkopníky v automobilech se staly nejen americká Velká trojka General Motors, Ford a Chrysler, ale i britský Rover nebo italský Fiat.

            Mezi nejodváženější Dream Cars patřil GM Firebird III, třetí a závěrečná studie osobního vozu budoucnosti s turbínovým pohonem. Předcházely mu dva jiné Firebirdy! Jedničkou byla jednomístná stíhačka na kolech pro vysoké výkony, Dvojkou čtyřmístné luxusní kupé a naše Trojka měla oba koncepty spojit. Jak se to zdařilo, můžete posoudit z našich snímků. Je jasné, že futuristický design je nepřehlédnutelný ještě dnes, natož pak v roce 1958...

Autonomoní jízda?

            GM Firebird III se stal prvním automobilem s komplexním elektronickým řízením. Tři analogové počítače kontrolovaly všechny funkce vozu. Konstrukéři už počítali se zjednodušenou formou autonomní jízdy na dálnici budoucnosti, systém Autoguide zahrnoval tempomat Cruisecontrol a zjednodušené ovládání jediným joystickem Unicontrol na středové konzole mezi oběma jezdci, sedícími pod samostatnými průhlednými překryty. Pohybem páčky do stran se vůz řídil, pohybem vpřed zrychloval, vzad brzdil, otočením o 20 stupňů na kteroukoli stranu se řadil zpětný chod, otočením až o 80 stupňů stroj vypnul a zaparkoval. Elektronika bděla nad řidičem, zasáhla proti převrácení při prudkém pohybu pákou, nechyběla ani první protiblokovací brzdová soustava ABS! Za dvoučlennou posádkou byla zdokonalená turbína General Motors GT-305 o výkonu 225 koní (165 kW) při otáčkách 33 000 za minutu, snížených redukčním soukolím na 3500/min. Vůz se rozjížděl beze spojky, čtyřstupňová samočinná převodovka byla uložena až na zadní nápravě. Na zádi bylo sedm stabilizačních křidélek! Celý stroj vážil 2390 kg.

 

Svědek zmizelých časů

            General Motors uchovává všechny turbínové Firebirdy ve svém historickém centru nedaleko Sterling Heights v Michiganu, čas od času je vystavuje na různých akcích či ukazuje zvaným ve svém Heritage Center. GM Firebird III byl natolik futuristický, že se jako jediný ze studií budoucnosti objevil na dvou ročnících Motoramy v letech 1959 a 1961.

Reklama

Autor textu a foto: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV