Před 30 lety se zrodil Favorit. Navrhli ho Italové, ladili u Porsche
„Model Favorit položil základy nové éry automobilky Škoda. Ačkoli vznikal v nelehkých podmínkách, podařilo se týmu zapálených a nadšených konstruktérů vytvořit vůz, který se mohl plně měřit s tehdejší západní konkurencí,“ říká Bernhard Maier, současný předseda představenstva Škoda Auto. „Právě progresivní koncepce vozu Favorit spolu s umem a znalostmi zaměstnanců byly rozhodujícím faktorem, proč se po změně společenského systému v Československu o značku Škoda ucházel koncern Volkswagen,“ dodává.
Projekt nového osobního vozu Škoda Favorit s motorem vpředu a s pohonem předních kol odstartovalo rozhodnutí československé vlády v prosinci 1982, termíny realizace byly šibeniční: vývoj dokončit během dvou a půl roku (do 30. června 1985), výrobu zahájit do pěti let. Vedoucí realizačního týmu Petr Hrdlička kolem sebe shromáždil kvalifikované a motivované pracovníky a společně se pustili do úkolu, jehož výsledek umožnil automobilce Škoda v pozdější době bezprecedentní rozvoj.
Obal prodává: Design by Bertone
Významnou roli pro přijetí nového vozu hrál jeho design. V souladu s dobovými trendy padla volba na italské návrháře, konkrétně turínské studio Stile Bertone, a to pro vývoj hatchbacku, kombi, sedanu, kupé, zhotovení vzoru interiéru a výrobu 19 prototypových karoserií různých provedení. Převedení designu do podoby sériově vyráběného automobilu už měl na starosti tým mladoboleslavské automobilky.
Proti karoserii předchůdce s motorem vzadu (Škoda 120) se snížil počet výlisků ze 405 na pouhých 227, o 40 mm kratší Favorit přitom nabídl o 85 mm delší interiér a větší objem zavazadlového prostoru. Škoda Favorit se stala plnohodnotným rodinným vozem, a to bylo připraveno ještě větší odvozené kombi Forman.
Mezinárodní spolupráce
Tým značky Škoda úzce spolupracoval s Ústavem pro výzkum motorových vozidel v Praze (ÚVMV), kde se například prováděly simulované jízdní zkoušky - během týdne zde dokázali vytvořit zatížení odpovídající 100 000 km. Prototypy pak v reálu musely obstát na trati dlouhé čtvrt milionu kilometrů. Došlo také na testy v hornatém alpském terénu a teplém klimatu Riviéry, brzdy se prověřovaly na rakouských vysokohorských silnicích u Grossglockneru a Turacherhöhe.
Odborníci automobilky Škoda kooperovali i s řadou renomovaných zahraničních odborníků, specialisté Porsche řešili mimo jiné funkčnost uložení motoru, geometrii přední nápravy a snížení hlučnosti v interiéru. Ve finální fázi vývoje vozu Škoda Favorit se uskutečnily dynamické zkoušky na polygonu firmy Porsche ve Weissachu.
Velká pozornost byla věnována „srdci“ nového modelu. Šlo o osvědčený čtyřválec OHV o zdvihovém objemu 1289 cm3 o výkonu 46 či 43 kW, vybavený karburátorem nebo později vstřikováním paliva. Splnění nových emisních předpisů i nároků na životnost si vyžádalo použití odolnějších materiálů ventilových sedel, pístů s ocelovými jádry, kvalitnějších vložek válců, ale i vyztužení bloku motoru, aplikaci kaleného klikového hřídele a řadu dalších úprav.
Ostře sledovaná premiéra
Oficiální světový debut osobního automobilu Škoda Favorit se odehrál 16. září 1987 na 29. Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, kam se za novinkou vypravily statisíce dychtivých motoristů. V pobočném závodě Vrchlabí tehdy vznikal pouze omezený počet vozů určených k homologačním zkouškám, k plnému náběhu výroby zde došlo až počátkem prosince 1987.
V hlavním závodě v Mladé Boleslavi odstartovala sériová produkce řady Favorit v srpnu 1988. První automobily Favorit 136 L (de Luxe) se ke koncovým zákazníkům dostaly v posledním čtvrtletí roku 1988 za cenu od 84 600 Kčs (výběhová Škoda 120 L stála 65 630 Kčs). Průměrná hrubá měsíční mzda tehdy byla 3030 korun.
Modernizovaný Favorit
Po sametové revoluci a přechodu k tržnímu hospodářství v listopadu 1989 vláda dospěla k závěru, že dlouhodobou konkurenceschopnost automobilce Škoda zajistí jen vstup silného zahraničního partnera. Náročná jednání byla úspěšně završena na jaře 1991 a Škoda se stala členem skupiny Volkswagen. Vůz Škoda Favorit, jeden z mála moderně řešených nelicenčních osobních automobilů zemí bývalého východního bloku, představoval solidní základ. První úprava vzhledu proběhla v roce 1991, kdy se asymetricky umístěné logo na masce chladiče posunulo doprostřed.
Výraznější facelift z ledna 1993 se vryl do paměti reklamní kampaní s 548 vlaječkami umístěnými na všech místech, jichž se změny týkaly. Prodej vozů Škoda Favorit a kombi Forman už tehdy podpořily i dodnes známé akční verze s rozšířenou výbavou, např. Sport Line, Black Line, Marathon či Excellent. Mezi srpnem 1987 a zářím 1994 vzniklo 783 168 vozů Škoda Favorit, společně s kombi Forman a užitkovými deriváty včetně typu Pick-up se celkem vyrobilo 1 077 126 vozů. Štafetu poté přebrala Škoda Felicia a Felicia Combi.
Motorsport: Favorit králem své třídy
Nová Škoda Favorit vstoupila do mistrovství světa v automobilových soutěžích na sklonku roku 1989 a navázala na velké úspěchy mladoboleslavských vozů s pohonem zadních kol. V roce 1990 startovala ve vybraných podnicích Mistrovství světa, Evropy a Československa v rally. Angažmá týmu Škoda Motorsport se postupně rozšiřovalo, takže v roce 1994 již Favorit absolvoval všechny soutěže seriálu MS. Největších úspěchů dosáhl na trati nejstarší a nejslavnější automobilové soutěže světa, Rallye Monte Carlo. Sehraný tandem Sibera/Gross s vozem Favorit 136 L dokázal vyhrát svoji třídu čtyřikrát v řadě (1991 – 1994). V roce 1994 získala Škoda Favorit celkové vítězství ve světovém poháru FIA Formule 2 pro vozy s motorem do 2000 cm3 a poháněnou jednou nápravou.
Škoda Auto si výročí vzniku významné řady Favorit připomene mimo jiné mimořádnou výstavou unikátních dokumentů a prototypů ve Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi (od 18. září) nebo moderovaným setkáním s předními osobnostmi, které stály u zrodu automobilu, jenž pro značku Škoda znamenal nakročení do nové etapy dynamického rozvoje (26. září od 17:30 ve Škoda Muzeu).