Pravda, nebo mýtus? Vážně hlavou prodloužíte signál dálkového zamykání?
Automobilovým světem kolují mnohé mýty a polopravdy, přičemž jejich rozluštění nebývá často snadné. Jak je to ale s pověstným přiložením klíče k hlavě, které by mělo podle rozšířeného tvrzení fungovat jako zesilovač?
Může to znít hloupě, ale v případě, že klíč s dálkovým ovládáním dáte k hlavě alespoň trochu šikovně - tedy tak, že se bude přímo dotýkat některé z tvrdých částí (ideálně k bradě, čelu, či ke spánku), hlava opravdu funguje jako zesilovač. Vzdálenost dálkového ovládání klíče tak můžete prodloužit klidně i o polovinu, že se však signál za všech okolností šíří díky hlavě lépe, platí bez výjimky. Může za to především množství obsahu vody v pokožce, která je schopna rozvést signál po celé lebce, čímž ze své hlavy uděláte přídavnou anténu.
Oproti mobilům o nic nejde
Zda může mít podobné jednání negativní dopady na zdraví, to zatím nikdo neprokázal. Teď ale ruku na srdce. Kolikrát za měsíc budete vůz podobnou metodou zamykat? Nanejvýš jednou, dvakrát. Mobilní telefon ale naproti tomu držíme u ucha každý den a množství vyzařovaných vln z něj je více než stonásobně vyšší.
Abychom si skutečně ověřili, že to funguje, podnikli jsme tento pokus se zbrusu novým SEATem Ibiza, jehož test vám přineseme již tento týden. A dopadlo to na chlup stejně jako ve videu amerického Autoblogu, ve kterém pokus probíhal na poslední generaci Audi A4. Až příště odejdete od auta a po chvíli znejistíte, zda jste ho vůbec zamkli, neutíkejte hned k němu. Pokud na něj alespoň částečně vidíte, máte velikou šanci, že tahle metoda bude fungovat.