Pokuty za nepojištěné auto se vrací. Tentokrát prý bez chyb
Podobné pokuty za nepojištěná auta Česká kancelář pojistitelů (ČKP) vybírala ještě v roce 2015. Protože v tom však měla velký nepořádek a obsílky chodily i těm, kteří auto vůbec nevlastní, poslanci toto vymáhání zastavili. Během uplynulých dvou let se ale přišlo na to, že vybrané finance citelně chybí v garančním fondu, ze kterého jsou vypláceny škody za nehody nepojištěných vozidel. Proto pojišťovny začaly v poslední době zvedat ceny za povinné ručení, ale ani to nestačí. Právě proto se ČKP znovu dohodla s poslanci, kteří odhlasovali návrat vybírání pokut za nepojištěná auta a to s platností od 1. ledna 2018.
Podle Jana Matouška, šéfa ČKP, který se vyjádřil pro MF Dnes, se znovu nebudou opakovat chyby, kdy obsílka s pokutou přišla i tomu, kdo vůz nikdy neměl nebo už několik let nemá. Tím, že byly zrušeny polopřevody a registry tak byly vyčištěny od nepojízdných vozidel, není prakticky možnost, jak by taková hrubá chyba znovu vůbec mohla vzniknout. Pokud se tak stane, půjde prý o ojedinělý případ. O tom, kolik takové nepojištěné auto bude stát, zatím nebylo rozhodnuto. Počítat ovšem můžeme s tím, že tato taxa bude vyšší než standardní sazby za pojištění.
Napravení starých chyb?
Spolu s touto změnou byl předschválena ještě jedna novinka. Podle dostupných informací bude snížen takzvaný regres, tedy maximální částka, kterou může ČKP vymáhat po nepojištěných vinících dopravních nehod. Nově tak bude tato částka omezena na maximálně jednu třetinu způsobené škody, přičemž tato třetina nebude moci překročit hranici 300 tisíc korun. To je sice pro hodně lidí vysoká částka, ale ne zcela likvidační. Tento strop se ale netýká těch, kteří s nepojištěným vozem způsobí škodu schválně nebo pod vlivem drog či alkoholu. V takovém případě žádné omezení neplatí a dotyčný zaplatí vše ze svého.
Ačkoliv tento krok svým způsobem chápeme a souhlasíme s tím, že pokud někdo povinné ručení neplatí, měl by dostat pokutu, nemůžeme se zbavit dojmu, že to tak hladce, jak popisuje pan Matoušek, nepůjde. ČKP měla velký nepořádek i ve svých databázích, což nutně nesouviselo s nějakými polopřevody nebo nepojízdnými vozidly. Navíc bylo vždy velmi složité se s ČKP byť jen spojit a vysvětlit, že se chyba není na straně obviněného. Pokud tedy ČKP začne ctít presumpci neviny a nebude i po těch nevinných žádat dokázání a doložení toho, že jsou v právu, má práce této instituce smysl. To ale ukáže až příští rok.