Pojistky a žárovky vozí skoro už jen Češi. Jsou tak zvyklí, tvrdí ministerstvo
Povinná výbava, respektive její obsah, se čas od času trošku mění, ale radikální změna, která je podle nás už rozhodně potřeba, zatím nepřišla. Od 1.1. 2017 tak musíme všichni vozit náhradní pojistky, hever, rezervu nebo sadu na opravu pneumatiky, výstražný trojúhelník, reflexní vestu, platnou lékárničku a klíč na kola. Majitelé motocyklů pak lékárničku, náhradní pojistku a reflexní vestu. Prapůvod tohoto seznamu, jehož jedinou změnou bylo před pár lety přidání sady na opravu kol a reflexní vesty v počtu jednoho kusu, je v dobách dávno minulých, kdy po našich silnicích jezdila ještě na místě tak nějak opravitelná auta.
Ministerstvo se drží svého
Jenomže od té doby uběhlo hodně vody a přišlo několik dnes už běžných technologických vychytávek. Proto nám přijde, že obsah povinné výbavy je lehce zastaralý a zbytečný. Navíc jsme jednou z posledních evropských zemí, která povinnou výbavu v takto zastaralém složení vůbec musí vozit. Deník MF Dnes proto oslovil Ministerstvo dopravy s tím, jestli by nebylo dobré přijmout změnu legislativy a upravit tak obsah povinné výbavy. Odpověď, která přišla od mluvčího, je doslova dechberoucí.
Podle něj v tuto chvíli ministerstvo žádné změny nechystá, protože lidé jsou na současný stav už zvyklí. Ke změnám tak nevidí žádný závažný důvod, a navíc se prý zákonodárci bojí, že pokud by otevřeli cestu k nějaké změně, mohlo by se objevit až zbytečně moc nápadů na inovace, což by vedlo k tomu, že by lidé museli víc utrácet a pořizovat spoustu nových věcí. Jeden neví, jestli se smát, nebo brečet.
Technický pokrok nezastavíš
Rádi bychom touto cestou Ministerstvu dopravy připomněli, že nežijeme v devadesátých letech, kdy byla naposledy možná výměna žárovky nebo spálené pojistky u krajnice. V současné době nejen, že to technicky není možné, ale většina současných vozidel, respektive jejich výrobců, to v manuálu přímo zakazuje. Pokud by byl někdo tak odvážný a manuálně zručný, že by kvůli žárovce odmontoval takřka celou přední část auta, mohl by také přijít o záruku.
Nehledě na to, že velká část dnešních vozidel už klasické žárovky vůbec nemá. Ani v jednom světle. Nejčastěji můžeme potkat auta s xenonovými výbojkami, LED světlomety a žádnou výjimkou nejsou ani laserová světla. A můžete nám prosím vy z ministerstva vysvětlit, k čemu je třeba BMW i8 s laserovými světlomety v povinné výbavě právě žárovka? Stejný problém vyvstává u náhradních pojistek. Pokud u nového auta přes počítač detekujete spálenou pojistku, chtě nechtě musíte do servisu. Auta dnes už (možná bohužel, možná bohudík) nejsou jednoduchými stroji, které opraví i lépe vycvičená opice. Bez počítače se prostě dnes mechanik neobejde.
Změny jsou nutné
Oproti ministerstvu se ale odborná a nakonec i laická veřejnost shoduje na tom, že změny v povinné výbavě jsou nutné. A my jen souhlasíme. Zbytečné pojistky a žárovky by mohly nahradit reflexní vesty pro celou posádku nebo hasicí přístroj. My bychom ještě uvítali tažné lano a pro zimní měsíce klidně i skládací lopatu. Stačilo by jen zapřemýšlet nad tímto logicky a ne politicky. Bohužel ale, dokud budou policisté moci bazírovat nad přítomností třeba i těch žárovek, které v autě vůbec nemáte namontované, a dokud toto budou moci nesmyslně pokutovat, nemyslíme si, že nějaká velká změna přijde. Státní a obecní kasy je přeci potřeba průběžně doplňovat…
A přitom by stačilo podívat se do okolních států. Například na Slovensku je reflexní vesta povinná pro každého, kdo vystupuje při mimořádné události z motorového vozidla, a to ve dne i v noci. Sankce za porušení je od 50 do 150 eur. V Turecku zase platí pro osobní vozidla povinnost mít v povinné výbavě dva výstražné trojúhelníky. A třeba na Ukrajině je v osobních autech povinné mít jeden hasicí přístroj. V autobusech pak dva. Kompletní přehled nejen povinné výbavy různých států najdete zde. Vřele doporučujeme si ho před zahraniční cestou nastudovat. Pokuty totiž za hranicemi bývají velmi vysoké a policisté zcela nekompromisní.