Podívejte se, jak se změnila auta za poledních 60 let
Konkrétně jde o vozy SEAT Mii a SEAT 600, který letos slaví své 60. výročí. Oba vozy mají přibližně shodné rozměry a jsou považovány za praktické automobily do města. A také jsou reakcí na potřeby v oblasti mobility v různých dobách. Než se ale podíváme na konkrétní porovnaní, pojďme si „šestistovku“ trošku představit.
Říká se o ní, že jde o automobil, který postavil Španělsko na kola. Jeho výroba byla odstartována v roce 1957, ale tehdy šlo ještě o licenční Fiat. Pro své kompaktní rozměry se auto okamžitě stalo hitem. A to nejen díky nízké ceně, ale také pro své jednoduché, ale odolné agregáty, které ho poháněly. V první fázi výroby šlo o čtyřválec o objemu 0,6 litru s výkonem 19 koní. Žádný trhač asfaltu, ale vydržel vše! Později byl vůz nabízen se zvýšeným objemem na 0,73 litru a výkonem 22 koní. O tom, že šlo ve své době o velký úspěch, svědčí i fakt, že španělská automobilka prodala celkem 797 319 modelů 600.
Tahle malá španělská automobilová revoluce si rozhodně pozornost zaslouží. Tak ji pojďme porovnat s novým, malým, městským Mii. Právě takové porovnání asi nejlépe ukáže, kam až se automobilismus za „pouhých“ šedesát let posunul.
Třikrát větší zavazadlový prostor
Zavazadlový prostor v přídi modelu 600 měl objem 68,5 litru. Přestože jsou rozměry modelu Mii podobné, jeho zavazadlový prostor je s celkovým objemem 238 litrů třikrát větší a je umístěn vzadu, jako u většiny současných automobilů.
Dveře zavěšené vzadu
Jedním z charakteristických prvků prvních verzí tohoto vozu z 50. let je zavěšení dveří vzadu a jejich otvírání vpředu. Celkem elegantní, co myslíte? Dalším prvkem výbavy tohoto modelu byla sedadla, která se svým designem a čalouněním nejvíce podobala pohodlnému gauči.
Od pásů k automatickému brzdění
První vozy SEAT 600 nebyly vybaveny bezpečnostními pásy, ani opěrkami hlavy. Se sedadly tak mělo kontakt pouze 40 % těla sedící osoby. Na druhé straně Mii disponuje nejen oběma uvedenými prvky, ale také čtyřmi airbagy a bezpečnostními systémy a asistenty jako je funkce nouzového brzdění City, která detekuje překážky a automaticky zabraňuje kolizím. Jedná se o techniku, která v době před více než půl stoletím vůbec neexistovala.
Pochválen buď posilovač
Zaparkování vozu 600 vyžadovalo při otáčení volantem silné paže. Byla to vyčerpávající činnost, zejména v létě, kdy jediným způsobem, jak se zchladit, bylo otevřít všechna okna. Oproti tomu Mii dnes nabídne elektromechanický posilovač a nepostradatelnou klimatizaci.
Doba výroby se snížila ze 40 na 16 hodin
Výroba jednoho vozu trvala více než 40 hodin, zatímco Mii nebo jakýkoli jiný aktuální model vyžaduje v současnosti v průměru 16 hodin, přestože jsou moderní automobily mnohem složitější.