Reklama
Archiv - Testy

PEUGEOT 508 – revoluční fastback

Francouzský automobil z výroby ve Francii, tak jak to má být, navíc návrat ke klasice! Je to sedan, byť s módní výklopnou zádí, kterému jeho výrobce říká revoluční fastback! Je to prostě nový Peugeot 508...
Zdroj: Tom Hyan

Čtyřdveřové sedany se dnes většinou líbí jen těm, kteří jdou proti proudu, takže k nim autor testu prostě patří. Výhody vůči módním SUV netřeba popisovat, jsou dobře známé, ať už jde o jízdní vlastnosti, hmotnost či aerodynamický odpor, a tedy o spotřebu a emise. Peugeot připravil i provedení kombi 508 SW, jež z principu většinu SUV zastíní jak ve tvarování, tak ve velikosti ložného prostoru (přesvědčili jsme se o tom třeba při srovnání Volkswagenu Passat Variant s Tiguanem; co první odvezl, to se do druhého nevešlo). Podivná móda SUV ovšem způsobila, že prodeje majestátních sedanů v segmentu D klesají. O to více je chvályhodná iniciativa Peugeotu, který připravil klasický automobil, jaký ostatní ze svého programu vypouštějí. Oživil tak segment D, když Citroën žádnou náhradu velkých C5/C6 nepřipravuje, zatímco Renault Talisman je po dvou letech od uvedení pouze na 38. příčce prodejů ve Francii...

S bezrámovými okny

Šéfdesigner exteriérů Pierre-Paul Mattéi, pravá ruka ředitele designu Gillese Vidala, ovšem sedan vylepšil bezrámovými okny bočních dveří ve stylu kupé hardtop a výklopnou stěnou zádě (liftback), která umožní snazší manipulaci se zavazadly, ale na druhé straně snižuje tuhost karoserie (příkladem je Ford Mondeo/Fusion, vyráběný v obou verzích, byť pro skutečně čtyřdveřový sedan musíte za moře). Liftbacky v Evropě tvoří 75 % prodejů, takže nebylo zbytí, podívejme se třeba na konkurenci v podobě VW Passat, Škoda Superb, či Audi A5 Sportback. Pierre-Paul Mattéi (ročník 1970, u Peugeotu od 1996) vycházel z vlastního konceptu Exalt, ale také z tzv. horizontální logiky, již uplatnil jeho indický kolega Sandeep Bhambra při návrhu studie Onyx a Peugeotu 5008 druhé generace. Podle jeho slov jsou proporce vozu nejdůležitější, pracovali na nich ještě dříve, než bylo rozhodnuto o finální podobě druhé generace 508...

Vylepšená modulární platforma

Modulární platforma EMP2 skupiny PSA (Peugeot-Citroën/DS/Opel), uvedená na druhých generacích hatchbacku 308 a crossoveru 3008, je sice adaptabilní, takže vyhoví většímu počtu různých vozů, ale pouze její vyspělejší verze pro 508 (a také sesterský DS7 Crossback) přichází s víceprvkovou zadní nápravou, žádnou torzní příčku tam nenajdete. Výhodou jsou bezesporu lepší jízdní vlastnosti, protože ta příčka se jinak dělá jen z důvodů úspor, i když při běžné jízdě nezkušený řidič žádný rozdíl nepozná.

Podle Mattéie snížila bezrámová okna výšku Peugeotu 508 o plných 30 milimetrů při zachování stejně dobrého vstupu do interiéru. Proti první generaci 508 se prodloužil rozvor náprav o 24 mm, délka vozu se však zkrátila ze 4830 na 4750 mm, celková výška o 60 mm a šířka narostla o 30 mm. Nový automobil tak dostal svalnatější vzhled, opticky se vlastně prodloužil, fyzicky skutečně do šířky přibral. Podle Patricka Delabarre, vedoucího projektu Peugeot 508, se zmenšila hmotnost zhruba o 70 kg, přestože vzrostla tuhost celku a boční skla oken jsou nyní o jeden milimetr tlustší.

Downsizing a přeplňování

Podle verze jsou k dispozici šestnáctipalcová až devatenáctipalcová kola, odlitá z lehkých slitin, která roztáčí jeden z pěti alternativních motorů. Do poháněcích soustav zasáhl dnes obvyklý downsizing, byť zážehové motory zůstávají o objemu 1,6 litru, ale mezi vznětové dvoulitry přibyl nejnovější 1.5 BlueHDi. Kromě tohoto nejmenšího motoru mají všechny osmistupňovovou samočinnou převodovku EAT8, šestistupňová manuální je alternativou pouze pro zmíněný BlueHDi. Všechny motory jsou čtyřválce, přeplňované turbodmychadlem, využívají Stop/Start a odpočátku splňují nové emisní předpisy EU6d. Vyzkoušeli jsme benzinový 1.6 PureTech s vyšším výkonem 225 koní (165 kW) v červeném voze a nejsilnější naftový 2.0 BlueHDi o výkonu 180 koní (132 kW) v bílém voze, zaleží jen na preferencích řidiče, oba čtyřválce pracují skvěle a asi bych dal přednost benzinu pro větší lehkost vytáčení, když v maximu točivého momentu zase tak markantní rozdíl není (250 proti 300 newtonmetrům). Navíc snížené limity EU6d vyžadují vyšší spotřebu aditiva AdBlue pro katalytickou redukci SCR, a proto se jeho nádrž zvětšila až na sedmnáct litrů! A to je docela dost zbytečná zátěž pro každodenní cestování, nemluvě o doplňování, které není nic příjemného...

Revoluční i-Cockpit v novém

Peugeot setrvává u přístrojové desky zvané i-Cockpit, kterou uvedl na typu 208 v roce 2012, ale průběžně ji vylepšuje, protože lidé běžného vzrůstu (180 cm) při klasickém nastavení volantu neviděli přes jeho věnec na kontrolní přístroje. Malý volant je proto zploštělý nahoře i dole, u 508 už jej nemusíte mít nepřirozeně dole na kolenou (je nastavitelný), abyste viděli na budíky; uspořádání je nyní přívětivější, a tak si přece jen zvyknete. Naskýtá se ovšem otázka, zda klasický tříramenný sportovní volant, kruhový otáčkoměr a rychloměr před řidičem by zejména verzi GT neslušely více. Sdružený přístroj před řidičem má úhlopříčku 12,3 palce a pět volitelných konfigurací, druhý ve středu desky 8 nebo 10 palců; pod ním najdete sedm originálních spínačů, připomínajících klavír. Čtyři stupně výbavy jsou Active, Allure, GT Line a GT, pro obě nejvyšší se počítá s podílem až 40 % trhu. Pro fleetové klienty (v zahraničí podíl až 70 %) jsou připraveny pakety Business. Počty jízdních asistentů jsou obdobné jako u konkurence, vůz dostal systém infračerveného nočního vidění s detekcí chodců i zvířat na vzdálenost 15 až 200 metrů (premiéra v Peugeotu).

Pokud se chcete lišit, pak Peugeot 508 je proti záplavě různých SUV zajímavou volbou, je elegantní a zatím ignoruje tříválce. S návratem pětkové řady, jež typem 508 nahradila jak Peugeot 407 (vyrobeno 896 tisíc), tak velký 607 (168 tisíc), začal nový útok skupiny PSA v segmentu D. První generace 508 přinesla 529 441 vozů, druhá ji chce překonat. Je také první, která se vyrábí v Mylhúzách. Plánovaný odbyt v příštím plném roce je 70 tisíc vozů, v dalších pak po 90 tisících. Nabídku v roce 2020 rozšíří verze Plug-In Hybrid, úlitba emisním předpisům.

Reklama

Autor testu: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV