Reklama
Archiv - Testy

Opel Crossland X - Němec s francouzskými geny

Francouzská elegance a německá technika? Chyba lávky! U Crosslandu X je to přesně naopak! Malý crossover od Opelu má francouzskou techniku a německý design...
Zdroj: Tom Hyan

Spolupráce Opel–Peugeot začala dávno před loňskou akvizicí tradiční německé automobilky s francouzským partnerem. Už při prvním sblížení General Motors/PSA v roce 2012 bylo rozhodnuto o vývoji trojice společných typů, odlišených jen typickými prvky každé ze spolupracujících značek. Zatímco dva z nich už mají novou podlahovou plošinu PSA EMP2 (Efficient Modular Platform 2), známou třeba z Peugeotu 308, první zůstává u starší, ale osvědčené PSA PF1, tedy převzaté z Peugeotu 208 a Citroënu C3. Jmenuje se Opel Crossland X, má prodloužený rozvor náprav na 2604 mm jako jeho nevlastní bratr Citroën C3 Aircross, čímž se výrazně zvětšil objem interiéru.

Crossland X se představil jako poslední z trojice Opelů segmentu B, kterou tvoří také Corsa a Mokka X, zároveň je ale částí modelové ofenzívy v segmentu B-SUV/B-CUV, který od roku 2010 v Evropě pětkrát zvětšil objem prodejů. K tomu je Crossland X členem nové rodiny typů X, kde toto písmeno vyjadřuje buď crossover, anebo pohon všech kol. Dlužno říci, že u platformy PF1 je alternativa pohonu čtyř kol vyloučena, nemá ji ani větší Opel Grandland X (C-CUV), pro nějž přichází do úvahy pouze hybridní verze PSA (spalovací motor vpředu, elektromotor vzadu). Jen Mokka X, po modernizaci v době uvedení Crosslandu X už vyrobená ve 130 tisících exemplářů, může mít pohon 4x4 s mechanickým propojením náprav kloubovým hřídelem.

Opel Crossland X - jen přední pohon

Bylo zjištěno, že jen málo klientů volí alternativu pohonu všech kol, protože vlastně do žádného většího terénu nevyjíždějí. A pohon 4x4 z principu přináší vyšší výrobní i pořizovací ceny, větší hmotnost a tedy i vyšší spotřebu paliva. Navíc Crossland X je podle výrobce první crossover značky Opel, a pro ten se hodí funkce rodinného vozu výhradně s pohonem předních kol. Není nástupcem oblíbené Merivy, protože je zařazen do jiné kategorie (crossover B-CUV místo velkoprostorové B-MPV). Navzdory jednoznačnému designu ve stylu značky Opel, ale i výroby v závodě Opel ve španělské Zaragoze, je to automobil více francouzský než německý. Veškeré mechanické skupiny totiž pocházejí od Groupe PSA; Crossland X je navíc sdílí i s prvním crossoverem C3 Aircross od Citroënu a se současným Peugeotem 2008, ale také jeho připravovanou druhou generací. A právě to je trošku problém. Jízdní vlastnosti jsou vzhledem k zaměření na komfort poněkud nejisté, určitě se vyvarujte rychlejším nájezdům do zatáčky, kdy na nerovné české silnici kola nehezky odskakují...

Opel Crossland X - s francouzským srdcem

Platforma PF1 neumožňuje montáž jiných motorů než od PSA Peugeot Citroën, ale právě to je záměr, zejména inovativní tříválce PureTech totiž mají přispět k urychlenému snížení fleetové spotřeby a emisí osobních automobilů Opel, aby se přiblížila plánované redukci limitu emisí EU CO2 na 95 g/km. Montují se pouze ve větším provedení o objemu 1,2 litru s výkonem 60 kW (81 k) v atmosférické verzi, či 81 nebo 96 kW (110 a 130 k) s turbodmychadlem. Patří k nejmodernějším maloobjemovým tříválcům současnosti, už třikrát za sebou dobyly ocenění Mezinárodní motor roku ve třídě do 1,4 litru. Druhou možností je čtyřválcový turbodiesel 1.6 CDTI o výkonu 73 nebo 88 kW (tedy 99 a 120 k) se zajímavou historií. Vyvinut byl totiž jako společný projekt Peugeotu s Fordem! Opravdu globalizace, a to nemluvíme o aplikaci těchto strojů ve vozech dalších značek. Vyzkoušeli jsme jak zážehový tříválec 81 kW, tak vznětový čtyřválec 88 kW. Těžko však doporučit, který je lepší. Při běžném provozu nemají chybu, jsou dostatečně úsporné (jezdili jsme za šest litrů benzinu nebo pět litrů nafty). Rozhodně jsme nesportovali, radost z jízdy je třeba hledat jinde.

Opel Crossland X - trochu individuality

K dispozici je také tovární úprava na LPG pro základní tříválec. Podle motoru jsou převodovky pětistupňové manuální anebo šestistupňové, manuální i samočinné. S výjimkou verze 1.2/60 kW (81 k) můžete mít Start/Stop buď sériově, či na přání (nedoporučujeme, zásadně vypínáme, zpomalením rozjezdu může být nebezpečný). Všechno ovšem není zcela unifikované. Crossland X se chlubí svěžím designem s výraznými prolisy boků, plastovým obložením podběhů, může mít dvoubarevnou kombinaci s černou, šedou nebo bílou střechou a kola až sedmnáctipalcová z lehké slitiny. Tvůrci propagují dokonce wellness na palubě, zdůrazňují ergonomická přední sedadla s certifikátem AGR proti únavě, která se stala specialitou značky. V prostorném interiéru se zadní řada sedadel posouvá v rozsahu 150 mm, čímž se zvětší základní objem zavazadlového prostoru ze 410 na 520 litrů. Zadní opěradla lze také nastavit ve třech úhlech sklonu, vždy jsou asymetricky dělená.

Reklama

Opel Crossland X - spojení navíc

Specialitou Opelu je už dlouho informační a navigační systém OnStar, vyvinutý ještě ve spolupráci s General Motors. Zahrnuje asistenční služby on line po 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu a 365 dnů v roce. Poradí s trasou cesty (stačí sdělit plánovaný cíl), upozorňuje na dopravní problémy, nabízí rychlé připojení k internetu, hlídá polohu vozu a přivolá pomoc při nehodě. Prvních dvanáct měsíců je OnStar zdarma, pak lze prodloužit coby placené služby. Ve voze jsou také osmipalcový dotykový displej a konektivita s propojením chytrého telefonu (Apple CarPlay, Android Auto), který tam lze bezdrátově dobíjet. Standardní výbava se různí podle stupně od Enjoy přes Innovation až po špičkový Ultimate, od čehož se odvozují také ceny. Počítejte nejméně s 340 tisíci korun českých.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV