Reklama
Archiv - Zprávy

ODHALENÍ: Proč Peugeoty vyhrávají Dakar?

Nadvláda Peugeotů na Dakarské rallye je neoddiskutovatelná. Jak ale dosáhly toho, že mají tak skvělé výsledky a zvládnou doslova neskutečný terén, i když jde jen o zadokolky?
Zdroj: Peugeot

                Za prvé musíte vidět jejich tým. Když večer zakempují, zaberou prostor malé vesnice. Jde o desítky doprovodných dodávek, kamionů a techniky. Kdybyste stáli před jejich servisní zónou, zjistíte, že mechanici každý večer de-facto postaví nové auto. Mění se kola, nápravy, tlumiče, převodovka, turbo. Auto připomíná obrovskou lego stavebnici, a zkušení hoši od Peugeotu jen vycvakávají staré a nasazují nové díly. To ale, na druhou stranu, dělají všechny velké týmy.

                Co hraje zásadní roli, je technická odlišnost peugeotí buginy. Málokdo třeba ví, že klasická auta jako Toyoty nebo Fordy nemají možnost regulovat tlak v pneumatikách z kabiny. Peugeot ano. Na písečných úsecích tak může bez zdržení podfouknout kola a snížením tlaku zásadně zvětšit dotykovou plochu pneumatik se zemí. Pokud se k tomu odhodlá nebo rozhodne posádka klasického auta, musí zastavit, fyzicky vylézt ven a ručně upravit tlak všech kol, což znamená zdržení.

                Další obrovský rozdíl zaznamenáte v propružení náprav. Běžná auta na Dakaru mají povoleno 250 milimetrů. Laicky vysvětleno 12 centimetrů nahoru, když narazíte na muldu, 12 dolů, když tam bude díra. To nedovoluje žádné ultra překřížení náprav. Jak to mají Peugeoty? To Vám v přiloženém krátkém videu vysvětlí a ukáže český účastník Dakaru Tomáš Ouředníček.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV