Obří prachovka ze pštrosího peří. Jak ve Fordu leští nová auta
V supermoderní továrně ve Valencii vyrábí Ford šest modelových řad a každých 40 sekund opustí linku nové auto. Kromě digitálního kamerového systému na rozpoznávání vad laku tu mají i jednu zajímavou vychytávku - obří prachovou myčku ze pštrosího peří. Odprašovací soustava připomíná automobilovou mycí linku a Ford ji používá k tomu, aby na karoserii neulpěly v důsledku působení statické elektřiny drobné částečky.
Pera pštrosích samic měří na délku až 76 centimetrů, přitom ale váží méně než tři gramy. Vydrží navíc až pět let. „Odstranění i těch nejmenších prachových částeček před lakováním může výrazně zvýšit kvalitu laku. Díky své jedinečné stavbě a trvanlivosti se pštrosí peří pro tento účel skvěle hodí,“ vysvětluje Dirk Hölzer, odborník Ford of Europe na lakování.
Ve Valencii se vyrábí modely Mondeo, Galaxy, S-MAX, Kuga, Transit Connect a Tourneo Connect. Pštrosí peří se ale používá i v montážním závodě Flat Rock Assembly Plant v americkém Michiganu, odkud vyjíždí do světa nový Ford Mustang. Pokud tedy máte některé z těchto aut, je pravděpodobné, že k jeho výrobě přispěli také pštrosi.
Valencie také jako první továrna zavedla speciální systém detekce nečistot v laku, vyvinutý ve spolupráci s Polytechnickou univerzitou ve Valencii. Toto zařízení vygeneruje z 3150 digitálních fotografií pořízených pod fluorescentním osvětlením složený obraz celého vozu. Software následně porovná obraz s uloženým vzorem dokonalého laku a zvýrazní případné nedokonalosti, které jsou hned odstraněny.
Od roku 2011 investoval Ford ve Valencii již 2,3 miliardy eur, v přepočtu asi 62,5 miliardy korun. Vznikla tak jedna z nejvyspělejších a nejproduktivnějších automobilových továren na světě, která by jen letos měla vyrobit 400 000 automobilů.