Objevili jsme město, kam nepustí ani skútr!
Hradba odolávající času
Rozprostírá se na jedné ze stran pobřežní skály, co je zhruba kilometr a půl dlouhá a 300 metrů vysoká. S pevninou ji spojuje úzký most. Auto nechte hned za ním. K Monemvassii sice vede silnice, ale před ní končí a dál se dostanou jen pěší nebo osli. Příjezdová komunikace doslova praská pod tíhou zaparkovaných aut.
Schody, úzké uličky, drahé obchody
Monemvassia si zachovalo ryze středověký ráz. Nenajdete tam žádnou novodobou stavbu. Původní určení k obraně nebo bydlení domy zaprodaly hoteliérství, galerijní činnosti, butikům a restauracím, a to s poněkud “pražskými” cenami. Mohou si to dovolit. Monemvassia se stala řeckým hitem, kde si ruce podávají historiechtiví místní se zahraničními turisty.
Víte, co je “malvaz”?
U nás si ho spojujeme s pivem, ale původně tohle slovo vzniklo právě v Monemvassii a vztahovalo se k naprosto jinému alkoholu. Mohli za to Italové, kteří odtud vyváželi místní víno a pojmenovali ho “malvasia”. Dál po Evropě se pak ustálil pojem ”malvaz”. Člověk je hned chytřejší.
Obětujte mu jeden den
Za parkování a vstup se neplatí. Psychologicky ušetřená eura z vás ale ve dvojnásobné míře vytáhnou místní kavárničky, obchůdky a restaurace. Přesto věřte, návštěva Monemvassie se vyplatí. Jen na málo místech Evropy může být chodec takovým králem. Středověký ráz mu totiž daroval celé město. Víc v našem bonusovém videu.
Autor článku: expert Josef Vrtal