Nepřekážejte v levém pruhu, upozorňuje řidiče kampaň
Zatímco v minulosti se o překážení v prostředním nebo levém pruhu moc nemluvilo a policie takové chování jen málokdy pokutovala, v poslední době se to mění. Se stále větší hustotou dopravy je co největší plynulost klíčová. Jako jedni z prvních se tomuto problému začali intenzivně věnovat dopravní policisté ve Velké Británii. Při tom se ukázalo, že mnozí pokutovaní řidiči vůbec netuší, že dělají něco špatně – a někteří to vůbec nedokázali pochopit. Důsledná a dlouhodobá osvěta je tak podle všeho velmi potřebná.
Konec tolerování podobně bezohledného chování před časem vyhlásila také česká policie. I když musíme říct, že alespoň na D1 u Prahy se to zatím moc neprojevilo a prostředním pruhem se stále často sunou osamělí jezdci, kteří komplikují dopravu za sebou. Každopádně pokud vás chytí policisté, na rozdíl od minulosti už byste neměli odejít pouze s domluvou. Prozatím odložená úprava bodového systému počítala dokonce s automatickým trestem ve výši 1500 korun a dvěma body. A je to potřeba – za jediný měsíc například policisté Moravskoslezského kraje pokutovali 257 překážejících řidičů, přičemž ti nejotrlejší údajně v levém pruhu jedou klidně i 10 minut.
Pomalu neznamená bezpečně
Kdo někdy řídil ve Spojených státech, jistě potvrdí, že tamní řidiči patří v překážení ke světové špičce. Protože se v USA obecně jezdí pomalu, převládá na silnicích často pocit, že volba jízdního pruhu je tak nějak dobrovolná. Přitom velká část států jasně zakazuje jízdu v levém pruhu mimo předjíždění a většina alespoň nařizuje uhnout rychlejším autům. I tam už se však s neznalostí a bezohledností snaží bojovat.
Nová kampaň uvádí i jeden zajímavý údaj. Pokud řidič jede o 5 mil v hodině pomaleji než okolní provoz, je větší pravděpodobnost, že způsobí nehodu, než řidič jedoucí o 5 mil v hodině rychleji. Zmiňován je také příklad Německa, kde je nehod málo, přestože na řadě úseků dálnic není vymáhán žádný rychlostní limit.
Každopádně budeme muset být trpěliví, změna k lepšímu totiž bude chtít ještě hodně vysvětlování a přinejmenším pár let přesvědčování. Určitě je ale možná. I na českých silnicích je například patrné, že se řidiči stále lépe potýkají s pravidlem zipu, i když k ideálu je zatím stále daleko.