Reklama
Archiv - Zprávy

Němci vynalezli revoluční kolo. Brzdy mu vydrží navždy

Technologickému vývoji podléhá prakticky všechno. Princip funkčnosti litých kol a kotoučových brzd však zůstával dlouhá léta prakticky beze změn. To se možná brzy změní. Společnost Continental totiž vynalezla způsob, jak efektivně ušetřit na váze, zlepšit brzdný účinek a ještě zdokonalit funkci samotného kola.
Zdroj: Continental

Koncept litého kola od společnosti Continental vypadá futuristicky a již na první pohled zaujme novátorskou konstrukcí. Aby totiž brzdové kotouče byly umístěny přímo na vnějším límci kola, to jsme ještě neviděli. Podle Continentalu má však takový kotouč daleko vyšší brzdnou účinnost a navíc může být brzdné ústrojí daleko lehčí. Odpadá totiž nutnost konstrukce jakéhokoliv dalšího držáku, na kterém by kotouč byl připevněn.

Continental si nicméně od takového kotouče slibuje ještě další a daleko podstatnější vlastnosti. Použité kotouče by totiž měly vykazovat stejně dlouhou životnost jako samotné auto, a proto jediné, co bude podléhat většímu opotřebení, by měly být brzdové destičky.

Spousta výhod. Teoreticky 

Tím však výhody konceptu revolučního kola nekončí. Změnou konstrukce a použitím hliníku je snížena náchylnost ke korozi a vzhledem ke hmotnosti kol a budoucí elektrifikaci zajišťují taková kola navíc i vyšší dojezd s nižší spotřebou paliva. Nehledě na jízdní komfort a lepší jízdní vlastnosti. Německá firma zároveň s tím dodává, že se touto konstrukcí navíc povedlo zajistit také vyšší účinnost regenerativního brzdění. Baterie elektromobilů tak budou při zpomalování silněji dobíjeny, čímž se opět zvýší dojezd.

Zdá se tedy, že bychom mohli stát na prahu malé revoluce, která změní podobu automobilu. Jeden malý háček však přesto zůstává. Kol se hned tak nedočkáme. Continental prozatím ještě neuskutečnil ani reálné testy na skutečných silnicích a výsledky z laboratoří mohou být oproti vnějšímu světu výrazně zkresleny. Netradiční konstrukce navíc vyvolává i spoustu otázek. Budou taková kola dostatečně pevná i na rozbitějších cestách? A co kotouče na dírách, nebudou se kroutit? Vždyť ráfky se jak známo mikroskopicky deformují, ačkoliv se výrobci snaží o opak. A jakou budou mít takováto kola setrvačnost?

Zodpovězení těchto a mnohých dalších otázek ještě nějaký čas potrvá. Vzhledem k německé urputnosti by však touha přivést revoluční kola do sériové výroby mohla Continentalu vydržet.

Reklama

Diskuze

Vašek - 17.12.2021 00:48:53
Koupil jsem si kvalitní alu kola od www. aluapneu.cz , kde si tohle zadat rozhodně můžete. Navíc tam najdete i konfigurátor, kde si můžete nahrát i vlastní fotku auta a přirovnávat si konkrétní kola. To mi s výběrem opravdu hodně pomohlo.
Robert - 15.12.2021 16:21:48
Díval jsem se a potřeboval bych vybrat velikosti 18" a rozteč 5 x 120. Tohle se dá někde zadat a vyfiltrovat si určitá kola? Je rozdíl v kvalitě kol?

Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV