Městská policie umí jen rozdávat pokuty, myslí si většina lidí
Aktuální průzkum na téma oblíbenosti městské policie si u společnosti Phoneix research zadal pražský magistrát. Na otázky v něm odpovídal reprezentativní vzorek téměř devíti stovek Pražanů. A výsledky pro městskou policii rozhodně nejsou dobré. Alespoň ne v Praze, jinde ve velkých městech nicméně bude realita zřejmě hodně podobná.
Celkem 61 procent lidí uvedlo, že s prací strážníků jsou rozhodně nebo spíše nespokojení. Jen přibližně čtvrtina lidí má názor opačný. A dokonce celých 78 procent lidí nesouhlasí s tvrzením, že se městské policii daří v ulicích udržovat pořádek. Ještě více lidí, přesně 79 procent, je přesvědčeno o tom, že se zaměřuje hlavně na vybírání pokut do obecní kasy. Pouhých 15 procent lidí s tím nesouhlasí.
Důvěryhodnou institucí je pražská městská policie jen pro 24 procent lidí, většina respondentů, 58 procent, však zastává přesně opačný názor. Skoro čtyřicet procent lidí se navíc v noční Praze necítí bezpečně.
Auta opuštěná po útocích teroristů dostala pokutu
Česko ale není jedinou zemí, kde lidé bojují s přehnaně aktivními rozdavači pokut. Velkou Británií otřásl neuvěřitelný případ úředního hyenismu, kdy strážci pořádku rozdávali pokuty autům v uzavřené zóně, kterou evakuovala policie kvůli nedávným teroristickým útokům. Jejich řidiči se přitom ke svým autům nemohli nijak dostat. Pokuty navíc nebyly nijak malé, mnohdy dosáhly až výše 130 liber, tedy v přepočtu skoro 4000 korun.
Po ukončení bezpečnostních opatření úředníci údajně lidem v 8 hodin ráno poslali zprávu, že si pro svá auta mohou přijít, už v 8 hodin a 5 minut však na místo dorazili strážnici a začali rozdávat pokuty. V tomto případě však jednoznačně zašli příliš daleko. "Bezvýhradně se omlouváme za naši necitlivou chybu. Tyto pokuty nikdy neměly být vydány a všechny budou okamžitě zrušeny," omlouval se policejní mluvčí.
Co myslíte, dočkáme se i my jednou kajícných strážníků?