Reklama
Archiv - Zprávy

McLaren odhaluje nástupce ikonického F1. Vrací se ke kořenům

Určitě si pamatujete legendu od McLarenu, která svou rychlostí uhranula svět a jmenovala se jednoduše F1. McLaren se rozhodl i po čtvrt století zůstat věrný netradičnímu pojetí interiéru a sedačku i volant umístil doprostřed kokpitu.
Zdroj: McLaren

Jestli je vám alespoň kolem třicítky, jistě patříte ke generaci, která si na zdi lepila plakáty buď s Pamelou Anderson nebo s dnes už legendárními auty. Někdo nedal dopustit na Audi Quattro, jiný na Ferrari F40, ale věříme, že stejně jako my, měl určitě někdo z vás na zdi fantastický McLaren F1. Legenda s motorem i řidičovou sedačkou uprostřed, s motorem V12 o objemu 6,1 litru o výkonu 403 kW, který mimochodem dodalo BMW, a tvary, které berou dech i dnes. McLaren F1 je zapsán do automobilové historie nesmazatelným písmem, a tak si myslíme, že to jeho nástupce bude mít zatraceně těžké.

Mr. Bean na F1 nedal dopustit

Model F1 totiž ve své době přepsal rychlostní rekord, když mu v roce 1998 byla naměřena rychlost 386,4 km/h. Zástupci značky tehdy naměřili dokonce 391 km/h! Tato hodnota McLarenu vydržela dlouhých 7 let, kdy si rekord pro sebe doslova urval Koenigsegg CCR. Ten ale F1 překonal o pouhé 3 km/h. Rozdíl ale je v tom, že McLaren šel cestou staré školy, tedy atmosférického motoru bez dnes standardního přeplňování turbem nebo kompresorem. I proto patří F1 i dnes mezi superstřely, které se jen těžko překonávají.

Jeho kvalit si byl vědom i slavný Rowan Atkinson, kterého znáte jako Mr. Beana. Ten ale F1 dvakrát naboural, přičemž druhá nehoda byla opravdu velká. Řidiči se nic nestalo, ale škoda na autě byla tak velká, že se stala historicky největší pojistnou událostí ve Velké Británii. Oprava totiž vyšla na 910 tisíc liber, tedy asi 34 milionů korun. Auto opravovali specialisté přímo z McLarenu, takže je jisté, že bylo dáno do opravdu perfektního stavu. Dnes už s ním ale jezdí nový majitel. Rowan Atkinson si ale možná brousí zuby na chystaného nástupce této legendy.

Hybridní pohon jako standard

Projekt je stále ve fázi vývoje a v tuto chvíli má název BP23. Pod tímto označením najdeme zkratku divize Bespoke Project, číslo 2 zase značí pořadí speciálního projektu McLaren Special Operations a číslo 3 potom počet sedaček. McLaren zatím nechce moc podrobností zveřejňovat, ale třímístný interiér už potvrdil. Stejně jako u F1, bude mít i novinka umístěnou řidičovu sedačku vpředu uprostřed a po jejích stranách budou sedačky spolujezdců.

Víme také, že McLaren o chystaném autě mluví jako o nejrychlejším a nejvýkonnějším vozidle své historie. Tak, jak už to velí dnešní doba, sáhl McLaren po hybridním ústrojí, které prý hravě překoná výkon 1 000 koní. První zákazníci by se novinky měli dočkat koncem roku 2019, nicméně ani odhadní cenu zatím nikdo nebyl schopen říct.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV