Luxusní křižník i nenápadný trhač asfaltu. Připomeňte si odcházející Audi A8
Vlajková loď z velké německé trojky se nepředstavuje každý den. Proto jsme se v malém seriálu podívali na zajímavou, i když ve srovnání s konkurenty relativně krátkou minulost modelu A8. První dvě generace jsme popsali v prvním článku a nyní můžeme plynule navázat.
Na přelomu druhé dekády současného tisíciletí už nestačilo jen přivézt zbrusu nový vůz s několika vylepšeními a principielně na něm nic zásadního neměnit. Zákazníci zkrátka chtěli více. Více sportovnosti, více luxusu, více technologických vychytávek. V Audi proto přehodnotili svůj dosavadní přístup a představili vůz, který zcela bez okolků útočil zejména na Mercedes-Benz třídy S. A to jak robustnostní, tak hlavně pokrokovými technologiemi a samozřejmě i ukázkovým zpracováním pečlivě vybraných materiálů.
Audi A8 D4 (2009 - 2017)
Při jízdě s dnes již 8 let starým Audi vám tak vlastně ani nepřijde moc staré. Působí jako majestátní jachta, ve které po elektrickém dovření těžkých dveří snadno zapomenete na těžkosti každodenního života. Ne snad, že by bylo výrazně jiné než přechozí Audi. Uvnitř se přechůdci až na hladší a jemnější linky náramně podobá. Z pohledu nezávislého pozorovatele však vyspělost stále ještě aktuální třetí generace Audi A8 jednotlivé rozdíly mezi konkurenty stírá. Audi v duchu „náskok díky technice“ vybavilo nejvyšší model již před osmi lety funkcemi jako je psaní prstem na dotykové plošce, fullLED čelní světlomety s automatickou detekcí protijedoucích vozidel nebo infračervené vidění s detekcí chodců a zvěře. Disponuje tak technologiemi, o kterých dodnes sní většina často i dobře vybavených vozů.
Exteriér mohutného Audi se zároveň snaží nabudit výrazněji sportovní dojem než v případě předchůdců. To sice Mercedes nedělá, u Audi je ale ostrost jednotlivých linek a hran dotvořena do tak elegantního celku, že to drtivé většině zákazníků vůbec nevadí. Málokdo také ví, že i Audi A8 D4 bylo k dostání i se čtyřválcovým motorem 2.0 TFSI. Tato pohonná jednotka se skrývá pod označením Hybrid a při jízdě jí pomáhá elektromotor o výkonu 54 koňských sil. Celková soustava tak nabízí 255 koní. Výrazné obliby se ale ani navzdory spotřebě okolo 5 litrů benzínu nedočkala. Kdo by taky v takovém korábu chtěl čtyřválec, že?
Audi S8 D4 (2012 - 2017)
Poprvé s přeplňovaným motorem a hned o dva řády rychlejší. Audi před pěti lety na nic nečekalo a světu představilo tak brutální stroj, že se vám při jízdě v něm netají pouze dech. Výkon 520 koní a zrychlení na 100 km/h už za 4,2 sekundy jsou při pohledu na tak obrovskou masu jednoduše neuvěřitelnými hodnotami. Vůz tak oslnivou dynamiku doluje z dvojitě přeplňovaného osmiválce 4.0 TFSI, který naleznete i pod kapotou snad nejprofláklejšího rychlého kombi - Audi RS6 Avant. Jenomže některým papalášům bylo i to málo…
V divizi Audi Sport, která má podobné šílenosti na starosti, se proto rozhodli, že v rámci loučení s aktuální generací připraví ještě jednu lahůdku. Jmenuje se Audi S8 Plus, přišla před rokem a v rámci celé značky jde o téměř nejrychlejší stroj, jaký byl se znakem čtyř kruhů produkován. Díky výrazným úpravám motoru disponuje totiž výkonem hned 605 koňských sil a reálně umí na 100 km/h zrychlit za zhruba 3,7 sekundy. Maximálka? Samozřejmě přes 300 km/h… A teď si představte, že nás za dva roky čeká nové Audi S8. Kam až tohle dospěje?
Čtvrtá generace
Světlo světa spatří už za několik málo hodin. Ti z vás, kteří byli na premiéře nového Spidermana, již měli tu čest. My se však dočkáme až dnes. Na zbrusu novou vlajkovou loď Audi jsme ale přesto velmi zvědaví. Doposud víme několik technických údajů, a ty nás rozhodně nenechávají chladnými. Audi totiž vůbec poprvé v rámci úspory hmotnosti a navýšení tuhosti modelu, doplní svůj hliníkový rám (Audi Space Frame) uhlíkovými vlákny, která se budou starat o 33 % z celkové torzní tuhosti.
To ale není vše. V hojné míře budou použity i další kompozitní materiály, které na mnoha místech proloží vysokopevnostní ocel. Nejčastěji bývá zmiňována kombinace ocel/hořčík/hliník, kterou se budou nadále proplétat struktury uhlíkových vláken. Prý jde o unikátní kombinaci správných materiálů na těch správných místech, v tom tkví celé kouzlení.
Audi to ale myslí skutečně vážně a rozhodně proto neponechává nic náhodě. Z toho důvodu se nová Audi A8 dočkala zcela nové továrny v Neckarsulmu, která bude mít na starost výrobu zmiňovaných karoserií. Jen pro představu o jak megalomanský projekt jde - na výrobu nové karosárny s výškou 41 metrů bylo spotřebováno 14 400 tun oceli. Že nevíte, o jaké množství jde? A stáli jste někdy před 300 metrů vysokou Eifelovou věží v Paříži? Ze 14 400 tun oceli byste postavili rovnou dvě…
A co dalšího víme? Třeba že se premiérově dočkáme funkce masírování nohou zadních cestujících. Že už nebudeme muset umět parkovat. Nebo že se konečně dočkáme fungujícího autonomního řízení. Na cestě je ale podle slov Audi i další spousta technologií, o kterých prozatím nemáme ani tušení. Aby vám nic neuniklo, nezapomeňte sledovat přímý přenos z oficiálního představení novinky v Barceloně. Určitě se u něj potkáme: