Lidový Jaguar. Test naftového F-Pace 20d
Ještě před deseti lety se kolem Jaguarů chodilo v rukavičkách. Nedotknutelnost a zařazení do vyšší společenské třídy jim kromě ceny zajistily zejména nízké dlouhé karoserie a výkonné benzínové motory. Tuto image trochu narušoval pouze model X-Type, další ukázka toho, že Ford, tehdejší majitel automobilky, se neumí vcítit do jiných značek. To ale stejně nikdo nebral příliš vážně. A tak se Jaguar začal přibližovat běžným zákazníkům až později.
Nejen pro smetánku
Co máme na mysli přiblížením se lidu? Ani ne tak nižší cenu, ale spíše praktičnost, která dané auto umožní využívat každodenně, třeba i s rodinou. Anebo i docela obyčejný motor, který nepřekypuje aurou výjimečnosti a vlastně ani silou a se spotřebou se vejde do deseti litrů. To všechno jsou vlastnosti, které Jaguar otevírají novým zákazníkům. Jedním z těchto aut je i testované středně velké SUV F-Pace vybavené dvoulitrovým turbodieselem s výkonem 180 koní, samočinnou převodovkou a pohonem všech kol. Představíme si ho formou několika boxů.
Jaguar model F-Pace posadil přesně mezi zaběhlá německá prémiová SUV, tedy mezi trio Audi Q5, BMW X3 a Mercedes-Benz GLC a větší kousky v podobě Audi Q7, BMW X5 a Mercedes-Benz GLE. S délkou čtyři a třičtvrtě metru to byl docela chytrý nápad, protože už na pohled je tohle „víc auta“, než některý z uvedené menší trojice. F-Pace hraje na sportovní vzhled, hliníkovou konstrukci a efektní interiér.
Praktičnost: 4/5
Atmosféra uvnitř Jaguaru je velmi speciální, a to zásluhou kombinace klidu, hezkých materiálů a současně přehlednosti. Vysoko umístěná sedadla také zajišťují skvělý výhled. Vzhledem k velikosti auta byste ale čekali, že vzadu bude trochu více místa. Ve skutečnosti je to podobné, jako u trojice tradičních německých modelů Audi Q5, BMW X3 a Mercedes-Benz GLC. Kufr s objemem 650 litrů to však částečně vynahrazuje. Variabilita interiéru je standardní se zadními opěradly dělenými v poměru 40:20:40. Za příplatek mohou být opěradla vzadu elektricky ovládaná a mohou měnit sklon.
Cena: 2/5
Cenově je F-Pace nad svými konkurenty, a to jak základní cenou (v našem případě 1 346 125 korun), tak příplatky. Jaguar konkurenty nepřebíjí ani výbavou. Základní verze má třeba jen halogenové světlomety. Zkrátka je to Jaguar, který nebude mít každý.
Provozní náklady: 3/5
Dvoulitrový turbodiesel s výkonem 180 koní má s hmotností minimálně 1775 kg docela dost práce. Při plížení po venkovských silnicích se můžete dostat pod 7 l/100 km, reálně je ale potřeba počítat s odběrem přibližně 8,5 l/100 km. Při sportovnější jízdě se spotřeba snadno přehoupne přes deset litrů. Tím F-Pace příliš nevybočuje z obvyklých mezí.
Rychlost: 3/5
Závodníka z tohoto auta opravdu neuděláte - naměřili jsme zrychlení na 100 km/h těsně pod 10 sekund. Vzhledem k celkové bytelnosti auta čekáte, že by to mohlo být lepší. F-Pace velmi dobře maskuje svoji rychlost, takže dálničních 130 km/h působí jako nic, nicméně zrychlení do vyšších sfér prostě trvá dlouho. Akcelerace ze 130 na 160 km/h zabere 12 sekund, na 180 km/h se pak dokonce dostanete až za dalších 17,5 sekundy! Prostě velké a těžké auto s docela obyčejným turbodieselem. Tohle SUV není na závodění, ale spíše na klidnější přesun po městě nebo vyrovnanými běžnými rychlostmi.
Styl: 5/5
Tady F-Pace boduje. To, že má pod kapotou naftový čtyřválec nikdo na pohled nepozná. Zvenku je to prostě stylový a drahý Jaguar. Když chcete, můžete si ho navíc hodně individualizovat. My jezdili sportovně laděnou verzí R-Sport s velkými koly a dravějšími nárazníky. Prostě senzace. Jen se s nikým nevydávejte doopravdy závodit...
Zábava: 4/5
F-Pace se řídí skvěle. Jízda je kultivovaná, podvozek je pečlivě naladěný a můžete si ho podle chuti přizpůsobit. Asi i díky lehkému motoru auto snadno mění směr jízdy a ve volantu vzhledem ke hmotnosti dobře cítíte pohyby karoserie. Motor sice trochu kazí celkové nadšení, ale hodně si pomůžete přepnutím do manuálního režimu řazení.
Hodnocení: Na motoru nešetřete
F-Pace je moc dobré SUV, se kterým oproti německým konkurentům opravdu vystoupíte z davu. Je osobité, nepřehlédnutelné a jede úplně jinak než mainstream. To všechno ale něco stojí. A když už si tohle auto můžete dovolit, rozhodně doporučujeme utratit 115 tisíc za výkonnější verzi naftového čtyřválce, nebo rovnou 300 tisíc za šestiválec 30d. Více výkonu k tomuto autu tak nějak patří.