Levná masovka teď láká na luxus. Zkusili jsme nový Qashqai
Za posledních dekádu dosáhl Nissan s modelem Qashqai pozoruhodných úspěchů. Dokázal prodat už více než 2,3 milionu aut a stal se průkopníkem segmentu menších crossoverů. Qashqai dokonce získal přes 80 různých ocenění a 19 titulů Auto roku. Všechna ta čísla jsou pro facelift Qashqaie důležitá, protože Nissan říká, že se všech svých zákazníků ptal, co by si na svém autě přáli vylepšit. Dobře, možná ne úplně všech, ale základní směry faceliftu současní majitelé udali. Přáli si hlavně úpravy exteriéru, bohatší výbavu, moderní bezpečnostní asistenty a luxusnější kabinu. Úkol tedy zněl jasně - udělejte hezčí auto, ve kterém se budeme lépe cítit. Nakonec vlastně nic překvapivého, ale alespoň to zní autenticky.
Úkol první: odvážnější tvary
Přední část působí po změně i s velmi podobnými světlomety daleko moderněji než před faceliftem. Typický chromový V prvek masky Nissanů je nyní daleko dominantnější. Je těsně lemován lesklým černým pruhem vycházejícím ze světlometů, který sahá až hluboko dolů do předního nárazníku. V bočních prolisech předního nárazníku jsou nyní otvory s ozdobnými prvky. Mlhovky změnily tvar a přestěhovaly se až skoro na spodní hranu nárazníku.
Logo uprostřed masky má nyní dvě různé verze. Od výbavy N-Connecta výše znak ukrývá vylepšenou verzi radaru, který je součástí nového systému pro inteligentní nouzové brzdění (IEB). Původní pozice byla v mřížce masky. Druhou verzi loga s reliéfem dále používají výbavy bez systému IEB. Zadní části pak dominují světla s výraznou grafikou do boků otevírajících se písmen V. Standardem u dvou nejvyšších úrovní výbav z celkových pěti nabízených jsou také LED světlomety. Dobře vypadají také nové barvy karoserie, zejména pak modrá metalíza Vivid, kterou si můžete prohlédnout ve fotogalerii.
Úkol druhý: luxusnější kabina
Uvnitř se Qashqai posunul hodně. Luxusnější pojetí interiéru se Nissanu podařilo velmi dobře. Hlavními změnami jsou hlavně volant a sedadla. Podobně jako ostaní automobilky, i Japonci začali konečně sjednocovat tvar a design volantů napříč modelovými řadami. Quashqai tak dostal moderní tříramenný volant se spodní zploštělou částí a tlustším věncem. Drží se velmi příjemně. Díky útlejším tvarům ramen i středu se podle Nissanu o 17 % zlepšila také viditelnost přístrojů. Volant je velmi podobný tomu z koncernu Volkswagen a to rozhodně není na škodu.
Nová sedadla mají větší sedák, opěradlo a přepracovanou zadní část, která nyní lépe odolává okopání. Výdechy klimatizace a vnitřní kliky dveří dostaly kvalitnější povrchovou úpravu z materiálů, které jsou příjemnější na dotek. Od úrovně Tekna je pak nový Qashqai k dispozici s tmavým obložením stropu, což naživo vypadá velmi dobře. Facelift také konečně přinesl o trochu lepší rozhraní infotainmentu s příjmem digitálního rádia. Pokud se rozhodnete pro navigační systém NissanConnect, má Qashqai na střeše místo oldshool antény pěknou žralocí ploutvičku.
Nejvýraznější změnou pro cestující je však nový výbavový stupeň Tekna+ (v překladu „plná palba“). Sedadla pak mají lepší rozsah nastavení a jsou čalouněná jemnou kůží Nappa. Součástí výbavy je také špičkové audio BOSE Premium s osmi reproduktory. Zvnějšku výbavu Tekna+ poznáte podle stříbrných střešních lyžin a krytů zpětných zrcátek. Takto nakonfigurovaný Qashqai ve světle modré metalíze Vivid s novým designem 19” kol vážně nevypadá vůbec zle. První část zadání se tedy Nissanu porařilo zvládnout dobře. Faceliftové auto vypadá opravdu o pořádný kus zajímavěji. To ale rozhodně nejsou všechny změny.
Úkol třetí: lepší pocit za volantem
Japonci se vrhli také na techniku s cílem zvýšení komfortu a zlepšení jízdních vlastností. Prvním úkolem bylo snížit hladinu zvuku uvnitř. Qashqai tak má více kvalitní zvukové izolace, robustnější těsnění kolem dveří a tlustší sklo v zadních oknech. Rozdílu v úrovni hluku si všimnete hned po pár metrech a Nissan je teď rozhodně příjemnějším společníkem na delší cestování. V první zatáčkovité pasáži bylo zase znát lepší nastavení podvozku. Qashqai neztratil nic ze svého tradičního komfortu odpružení, ale rozhodně lépe zatáčí. S pevnějším uložením ve tvrdších silentblocích karoserie a s tužšími pružinami se auto v zatáčkách tolik nenaklání a působí jistějším dojem.
Ostřejší jízda mu ale ani tak příliš nesvědčí, protože s vyšší stavbou karoserie přichází poměrně brzo pískání gum a nedotáčivost. Když přestanete tlačit na pilu, funguje i na točité okresce Qashqai ve středně rychlém tempu vcelku dobře. K nově nastavenému podvozku přidává Nissan i nově nakalibrované řizení s menším přenosem vibrací.
Mise splněna?
Před závěrečným verdiktem je ještě zmiňme jednu důležitou změnu - systém ProPilot. Ten sdružuje tři technologie: asistent pro jízdu v pruhu (LKA), inteligentní tempomat (ICC) a autonomní jízdu v dopravní zácpě (TJP). Systém bude u modelu Qashqai k dispozici během podzimu 2017. Vše je možné intuitivně aktivovat tlačítkem na volantu a systémové údaje se zobrazují na sdruženém přístroji, mezi rychloměrem a otáčkoměrem.
Celkově myslím, že se facelift Qashqaie povedl. Tiguan, Kuga nebo Karoq nabídnou lepší jízdní vlastnosti, ale pohodlí a líbivý styl Nissanu mají něco do sebe. Kromě toho přichází přesně s těmi změnami, které zákazníci chtěli. Faceliftovaný Nissan Qashqai bude k dipozici se dvěma naftovými motory o objemech 1,5 litru (110 koní) a 1,6 litru (130 koní). Silnější diesel můžete mít s pohonem dvou i čtyřech kol a šestistupňovou manuální, nebo automatickou převodovkou CVT. Benzíny 1,2 litru (115 koní) a 1,6 litru (163 koní) jsou pak k mání pouze s pohonem kol předních.