Reklama
Archiv - Zprávy

Levná lyžovačka 2600 m vysoko. Neuhodnete, kde ji hledat!

Když se řekne Balkán, povětšinou si představíme sluneční grilovačku u moře, jenže ony jsou to hlavně vysoké hory. S nimi souvisí sníh a lyžování. Autosalon prozkoumal bulharský mega ski areál jménem Bansko. A musel kvůli tomu pěkně vysoko.
Zdroj: Autosalon

Pohoří Pirin

Pás těchto, nebojím se říct - velehor - je skoro 40 kilometrů dlouhý a 20 kilometrů široký. Jeho nejvyššímu bodu jménem Vichren chybí 86 metrů k tomu, aby si napsal do nadmořské výšky číslovku 3000. A právě tady hledejte Bansko - bulharský ráj lyžařů.

Bansko konkuruje alpským střediskům

75 kilometrů značených sjezdovek, 14 vleků, z nichž nejdelší - kabinová lanovka - má dokonce přestupní stanici a celkovou délku 7 kilometrů. A to je v plánu rozšíření o dalších 300 km sjezdovek a 100 km vleků! Proti tomu se však ozval Světový fond na ochranu přírody, který se bojí zničení přilehlého přírodního parku.

Byznys kvete o sto šest

Samotné Bansko zaplevelily hotelové komplexy a apartrmány na prodej. Některé moderní, jiné vyžilé. Při výběru musí člověk dávat pozor, aby se virtuální realita bookingové fotky nelišila o 100% od té skutečné. Dobré hotely nabízejí bazény a SPA, ale jako všude se za kvalitu platí.  

Žije se tady i v létě

Nejvíc překvapil pohyb turistů teď v letním období. Všude atrakce pro rodiny s dětmi. I samotné Bansko bylo protknuto půvabnou atmosféru. Tím, jak bohatne, buduje pěší zóny, ulicemi nechává dokonce protékat umělou říčku. Zaparkujete na dobře značených místech, kde je poplatek buď velice nízký nebo žádný.

Na své si přijde pěšák, koňák i cyklista

Areál má dobře zpracovaný letní program. Kdo chce, může se courat pěšourem a využít asi 200 km značených tras. Někdo to stejné shlédne z koňského hřbetu, jiný se bude týrat na sedačce kola. Ve fotogalerii najdete příklad jedné z banských cyklotras, mapu zimního areálu a katalog Banska z uplynulé sezóny. Reálné dojmy pak zprostředkuje naše unikátní video.

Užitečné odkazy

-    https://www.banskoski.com/en

-    https://whc.unesco.org/en/list/225

-    http://www.pirin.bg/

 Autor článku: expert Josef Vrtal

Reklama

Diskuze

Renata Formánková - 29.12.2020 18:09:34
Zdravím cestovateli .. přiznám se, že jste nás s lyžováním v Bulharsku dosti nakazil :). Jak je to s cenami ubytka a skipassu? Děkuji Rf

Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV