Kdo neklopí, není Čech!
Jak se udržet na šikmé ploše
Pomineme-li aerodynamický přítlak, který funguje jen u supersportů, pak se princip stability automobilu neliší od toho, když se po vydatném alkoholickém dýchánku snažíte nespadnout. Rozhoduje poměr výšky těžiště a velikosti základny. Čím je auto při stejné výšce „rozkročenější“, tím lze poslat rychleji do klopené zatáčky. Stejně důležité je tužší uložení náprav a tvrdší odpružení s krátkými drahami. Proto není pro podobné manévry vhodná většina SUV. Však na to samy automobilky upozorňují a na stínítko lepí varování před převrácením. Jednou z mála výjimek je nejrychlejší softroad roku 2014 Range Rover Sport SVR.
Abyste ale na plný plyn projeli okruh Terramar se sklonem 60°, chce to víc než jen adekvátní šasi. I osmnáctiletá slečna ví, že vysoké podpatky a víno není dobrá kombinace. Obutí vozu musí tudíž být nízkoprofilové, nejlépe se zesílenými bočnicemi – poznáte podle značení RF, XL či RFD. Zrovna takové má Seat Leon III Cupra R. Teď už hurá na klopenku? Ne tak rychle...
Co když to klouže?
Posledním parametrem je solidní základ. To jest perfektní adheze a rovný povrch. V členitém terénu je kvůli tomu maximum bočního náklonu o cca 20° nižší než na perfektní asfaltce. Protože opuštěný španělský ovál připomíná místy českou okresku, uvidíme, jak rychle a vysoko si troufneme to ve čtvrtek poslat!
Autor článku: Expert Daniel Dítě