Reklama
Archiv - Zprávy

Kdo bude nejlepší? Už známe sedm finalistů boje o evropský vůz roku 2018!

Evropští odborní novináři volí Car of the Year nepřetržitě od roku 1963! A kdo bude nejlepší letos? To prověřují celý rok na prezentacích novinek, ale především na největším světovém srovnávacím testu v dánském Tannisu! Na severodánské pláži u Tverstedu se shromáždila většina kandidátů na Vůz roku 2018, který bude vyhlášen v Ženevě.
Zdroj: FDM

Nejdůležitější anketa má 55 let...

            V roce 1963 vyhrál britský Rover 2000; tehdy ještě nebyla Anglie jen montovnou japonských značek, ale měla téměř čtyři desítky vlastních! Některé sice zbyly, ale jsou v rukou zahraničních majitelů. Takže britský typ jistě nevyhraje, ale sedmička kandidátů, jež vybralo šedesát porotců ze třiadvaceti evropských zemí, svede o prvenství velký boj. O jejich výběru rozhoduje součet počtu nominací od jednotlivých porotců, takže ty, které jich mají nejvíc, tvoří finálovou sedmičku. Teprve ve druhém kole se budou sčítat body. Každý porotce jich musí rozdělit pětadvacet a jasně definovat svého vítěze. Česká republika má v porotě zastoupení od roku 1991. Milan Jozíf volil v letech 1991 až 2000, Tom Hyan od 2001 do 2015 a třetím je od roku 2016 Jiří Duchoň, všichni reprezentující odborný časopis Automobil, který vychází od roku 1957.

Není to vůbec lehké...

            Z vlastní zkušenosti vím, že to není vůbec lehké. Porotce totiž srovnává hrušky s jablky, musí posoudit přednosti jednotlivých typů ve vztahu k příslušným segmentům, volba je pouze jedna pro všechny kategorie. Takže musí zvážit, zda sportovní vůz má ve svém segmentu lepší postavení, než třeba jiný mezi crossovery SUV.

            Letošní finálová sedmička nás ale potěšila. Konečně většina porotců pochopila, že nositeli technického pokroku jsou zejména dražší automobily, a tak se ve finále objevily Audi A8 čtvrté generace a BMW řady 5 sedmé generace (codename G30). K finalistům patří rovněž tři automobily módní kategorie SUV od nejnovějšího malého Volva XC40, jež se představilo krátce před uzávěrkou, přes kompaktní Citroën C3 Aircross až po sportovně laděnou Alfu Romeo Stelvio. Kategorie nejdostupnějších automobilů mezi finalisty reprezentuje nová generace Seat Ibiza, porotci ale ocenili i vstup značky Kia do segmentu sportovních sedanů s typem Stinger.

            Takže abecední seznam finalistů COTY 2018 tvoří Alfa Romeo Stelvio, Audi A8, BMW řady 5, Citroën C3 Aircross, Kia Stinger, Seat Ibiza a Volvo XC40. V poli poražených bohužel zůstaly nejen Škoda Karoq, ale také Volkswageny Arteon a Polo, Honda Civic, Ford Fiesta, Subaru Impreza, Hyundai i30, Opel Insignia, Suzuki Swift, Volvo XC60 a další. Nyní si budou favorité užívat popularity finalistů až do doby, kdy v předvečer autosalonu v Ženevě 2018 porota vyhlásí nový Car of the Year.

Autor textu: Tom Hyan

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV