Jízda, která končí návratem o 3 miliony let zpátky
Pokud se strachujete o kvalitu balkánských dopravních tepen, budete překvapeni. V podstatě celé Srbsko profrčíte po dálnici, pravda někdy lehce houpavé, ale často v evropsky perfektní kvalitě. Pouze před městem Vranje, v průsmyku mezi horami, musíte přežít asi 20 kilometrů na běžné okresce. Vedle ale čile staví mosty a kladou povrch nové magistrály.
V Makedonii uhýbáme před hlavním městem Skopje směr Kosovo a Albánie. Rozhodli jsme se prozkoumat turistický highlight země, jezero Ohrid - staré miliony let, vzniklé tektonickou činností, ležící ve výšce skoro 700 metrů nad mořem, takže patřičně studené. Po cestě překvapuje počet aut se švýcarskou registrační značkou a billboard, který propaguje přímé lety do Ohridu z Bazileje a Curychu. Lehce se děsím, protože kam čert strčí Švýcara, ceny letí vzhůru.
Naštěstí v kempu, kde hodláme zakotvit, po nich není ani vidu ani slechu. Končí pravděpodobně zakonzervováni v pětihvězdičkových resortech, kde rozhazují své nadhodnocené franky. Spadl mi kámen ze srdce, které v zápětí dokonce zaplesalo při pohledu na ceny, jak za pobyt, tak za stravování. Kuřecí řízek 90 Korun, grilované krevetky 125. Místo klidné, čisté, se soukromou pláží. Neváhám ani vteřinu, vypřahám minikaravan a vypouštím smečku k ledové vodě. http://www.campingsunrise.eu/ https://ohrid.com.mk/
Zůstaneme určitě dva, možná i tři dny. Za vrcholky místních hor totiž leží další jezero - Prespanské, a to nákazu masovým turismem zatím ještě vůbec nepoznalo. Tam se vydá naše Balkánská jízda příště…
P.S. K tvorbě přiloženého videa nás inspiroval Tycho de Brahe :-)
Autor článku: expert Josef Vrtal