Jediný Kodiaq na Sahaře
Klíč k bráně Sahary
Pokud v Tunisku hodláte brázdit písky Sahary, zamiřte do města Douz. Silnice tady končí bombastickou skulpturou klíče, který symbolicky odemyká bránu Sahary. Pak už vás bude čekat jen poušť. A na tu musíte být připraveni.
Krevní tlak stoupá nahoru, u pneumatik naopak klesá
Zapadnout se dá i v tom nejnevinnějším písku. Na saharské vlnce, co má ani ne půl metru. Proto platí, raději třikrát vystup a zkontroluj cestu, než aby ses jednou zahráb. Pak taky upusť pneumatiky, ideálně na jednu atmosféru. Pozor na prudké pohyby volantem, můžeš podhuštěnou gumu svlíknout. A pravidlo poslední, do pouště vždycky minimálně ve dvou. Když jeden zapadne (jakože to přijde vždycky), ten druhý tahá. Naším parťákem proto byl místní průvodce Mustafa s Toyotou Land Cruiser 100. A začal tím, že ji hned pohřbil.
Saharský duel SUV kontra Off-Road, skóre 3:1
Uvíznutí v poušti dělím na tři kategorie. Lehký záhrab, kdy rukama odhrneš písek a pomůžeš si sám. Pak takzvané “pouštní lože”, kdy káru posadíš na břicho, musí ti pomoct druhý vůz, ale většinou se vyprostíte napoprvé. A pak nejhorší varianta, takzvaný “saharský hrob”. To auto nevytahuješ, ale vycukáváš. Stočíš kurtu jako hada před útokem, aby ti dala tak 5 metrů volnost, dáš plný céres a prásk. U káry, co vyprošťuje, tančí zadek, ale to zapadané o půl metru poskočí z rakve ven. A tak cukáš, dokud není zombie úplně venku. Prozatím nám stačila druhá varianta. Ale přišlo i na trojku. Během první hodiny totiž tahám s Kodiaquem nepojízdný Land Cruiser 3x, on mě jen jednou. A to si ještě myslím, že bych dal odhrabávací selfie.
Písečný balet
Není třeba slov. Prohlédněte si fotogalerii. Krásně uvidíte účinnost pohonu 4x4, podhuštěný gumy i to, jak se na nich Kodiaq brodí do půl kol požírán Saharou. Schytal i slušnou dávku ran, ale nic, kromě jednoho zbytečného plastíku neupadlo. Za mě obrovské překvapení.
PS: A ten klobouk, co ho vítr žene pouští v písni Voskovce a Wericha, je můj, protože jsem ho před Kodiaqem musel u města Douz smeknout.
V zubech písek, v očích sůl
Zítra se dočtete, jak Expert Pepa změnil písečné duny za solnou pláň. A zjistíte, proč se na ní chodí nakřivo.
Autor článku: expert Josef Vrtal