Jeden motor je mu málo, chce jich rovnou 5! Maskovaná F1 - Mercedes-AMG Project One
Není nejdražší...
Kupodivu ani použití dílů formule 1 nepasuje Mercedes-AMG Project ONE na nejdražší automobil světa! Jsou tady ještě dražší supersporty, které vystačí jen s jedním motorem. Příkladem je třeba Bugatti Chiron, jenž 2,3 milionu eur za mobilní oslavu padesátin AMG rozhodně překonává! A to vznikne 500 kusů, zatímco Mercedes-AMG Project ONE je limitován na 275, každý s pěti motory (jasně, čtyři jsou elektrické!). Hned na úvodním večírku koncernu Daimler, kde vůz představili nejvyšší šéf Dieter Zetsche a jezdec formule 1 Lewis Hamilton, bylo jasně řečeno, že není šance ani na jeden kus navíc, či snad doufat, že se objeví ještě otevřená verze jako u Ferrari LaFerrari či Bugatti Veyron! Tobias Moers, generální ředitel sportovní divize Mercedes-AMG, zdůraznil: „My jsme první, kteří připravili techniku formule 1 pro běžný silniční provoz!“ Samozřejmě, v minulosti už všechno bylo, ale pokud míní jen novodobou hybridní formuli 1, pak jistě první jsou...
Jak to funguje?
Pozorným návštěvníkům autosalonu jistě neuniklo, že v patře Daimlerova pavilonu byl vystaven kompletní podvozek supersportu ve vitríně! Diváci si mohli prohlédnout všechny díly poháněcí soustavy, která je na závodech formule 1 přísně tajná! Přeplňovaný šestiválec 1,6 litru Mono-Turbo vychází z posledních tří typů Mercedes-AMG formule 1 (tedy W06 až 08) a stejně jako ve F1 má dva přídavné elektromotory MGU, jeden 80 kW na hřídeli turbodmychadla (MGU-H jako Heat) a druhý 120 kW na klikovém hřídeli šestiválce (MGU-K jako Kinetic), i čtyřikrát větší akumulátory Li-Ion než ve formuli 1! Tím však podobnost končí. Zcela jiná je osmistupňová převodovka od britské firmy XTrac, řazená pádly pod volantem, a přibyl pohon všech kol (ve F1 zakázáno)! Každé z předních kol pohání elektromotor po 120 kW. Proti formuli 1 jsou navíc také tlumič výfuku a katalyzátor pro splnění emisní normy EU6! Volnoběžné otáčky klesly ze čtyř tisíc na 1100 za minutu, limit otáček jedenáct tisíc zvýšil životnost před revizí na padesát tisíc kilometrů! A také je ve voze spouštění tlačítkem, nikoli externí za asistence mechanika!
Kousek do sbírky
Předpokládá se, že vozy koupí jen bohatí sběratelé, přihlásilo se přes tisíc zájemců. Ostatní mohou jen obdivovat. A to i střeva formule 1, která jsme pro vás vyfotografovali. Na formuli 1 se tak blízko k vozu nedostanete. A s fotoaparátem už vůbec ne!
Autor textu a foto: Tom Hyan