Jaguar E-Pace - Menší do party!
Jaguar E-Pace - Ocel místo hliníku
Na rozdíl od jiných modelů Jaguar není E-Pace hliníkovou konstrukcí, jeho podvozková architektura D8 totiž vychází ze sesterských vozů Land Rover (Discovery Sport a Range Rover Evoque), a proto je z vysokopevnostní oceli. Znamená to poněkud větší hmotnost od 1700 kg, a tak dynamika základních verzí není příliš oslnivá, my jsme ovšem vyzkoušeli kromě nejslabší vznětové D150 také nejvýkonnější zážehovou P300, navíc v provedení R-Dynamic HSE. Šéfinženýr tohoto modelu Graham Wilkins ovšem o voze hovoří jako o Jaguar Version of the Discovery Sport! Navíc se E-Pace nevyrábí se svými sourozenci v britském Hallewoodu, tam totiž nestačí kapacita, takže na základě kontraktu vyjíždějí jak E-Pace, tak elektrický I-Pace z továrny Magna Steyr v rakouském Grazu! Znovu tak vznikl Jaguar s vpředu napříč uloženým motorem a možností pohonu pouze předních kol, poprvé a zatím naposledy to byl sedan X-Type na základě prvního Forda Mondeo. Hmotnost karoserie E-Pace ovšem snižují hliníkové díly, a to kapota, blatníky a zadní víko.
Jaguar E-Pace - Downsizing nastupuje
Jaguar E-Pace se představil už v červenci 2017 mimo mezinárodní autosalony, výstavní premiéru pak měl až na IAA 2017 ve Frankfurtu. Přední pohon FWD je v nabídce výhradně pro nejslabší typ D150 se vznětovým čtyřválcem o výkonu 150 koní (110 kW) a manuální převodovkou, ale i tento typ může mít pohon všech kol AWD, u něhož naopak výrobce zdůrazňuje, že v případě potřeby jde až sto procent točivého momentu na zadní kola, jak se na správný Jaguar sluší a patří! Verze D150/D180 AWD (All-Wheel-Drive) jsou jediné další typy se šestistupňovou manuální převodovkou, která na rozdíl od FWD (Front-Wheel-Drive) může být alternativně vyměněna za devítistupňovou samočinnou ZF 9HP, jaká slouží všem ostatním modelům. Ty mají výhradně pohon všech kol AWD buď ve standardní verzi, anebo vyspělejší Active Driveline, která dovoluje zmíněných sto procent točivého momentu poslat nejen na zadní nápravu, ale třeba i na jedno ze dvou zadních kol podle adheze! Elektronika s dvojicí spojek GKN Twinster v olejové lázni vzadu reaguje na jízdní situaci za 0,1 sekundy, pohon všech kol se připojuje do 0,3 sekundy. Active Driveline se dodává pro nejsilnější varianty, vznětovou D240 a zážehovou P300 (číslo vždy značí výkon v koňských silách).
Jaguar E-Pace - Pouze čtyřválce, benzin i nafta...
Montují se výhradně modulární řadové čtyřválce Ingenium, dvoulitrové se shodnými rozměry válců, a to buď v zážehové verzi, anebo vznětové. Rozsah výkonů činí 150 až 300 koní (110 až 221 kW), motory se už vyrábějí v moderním závodě JLR v britském Wolverhamptonu a nekupují se tedy ani od Forda, ani od Peugeotu. Nabídku E-Pace tvoří devět základních modelů s odstupňovanými výkony. Proti většímu F-Pace má kompaktní E-Pace dynamičtější design, ostatně šéfdesigner Ian Callum připomíná, že šípovité zakončení třetích bočních oken spolu se splývající střechou vychází z inspirace sportovním kupé F-Type, dnes jediným skutečně sportovním Jaguarem na trhu. Součinitel odporu vzduchu se různí od 0,325 do 0,340 podle verze, aerodynamiku ovlivňují doplňky karoserie a různé druhy kol od sedmnácti- po jedenadvacetipalcová (na výběr je dvanáct vzorů). Tři výbavy S, SE a nejvyšší HSE lze dostat jak v základním provedení E-Pace, tak v E-Pace R-Dynamic se zvýrazněným sportovním stylem (testovaný vůz na snímcích s motorem P300).
Jaguar E-Pace - V nabídce i tak slušná paleta
Kombinací dvou modelů, tří výbav, pěti motorů a čtyř provedení střechy vzniká nepřeberná paleta variant, která jistě uspokojí každého zájemce. Pokud jde o podvozek, má pasivní odpružení s vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu se vzpěrami McPherson a vzadu s víceprvkovými závěsy; aktivní podvozek Adaptive Dynamics s proměnnou funkcí tlumičů (elektronika upravuje charakteristiku až stokrát za sekundu) byl uveden později. Na zadní nápravě jsou vždy plné brzdové kotouče o průměru 300 mm, vpředu však duté s průměrem 325 nebo 349 mm podle výkonu motoru, či použitých kol. Jaguar E-Pace je samozřejmě pětimístný se dvěma řadami sedadel, na zadních je však stejně jako u Range Roveru Evoque místo spíše jen pro dva cestující. Zavazadlový prostor 577 litrů lze zvětšit až na 1234 litrů sklopením opěradel zadní řady sedadel.
Jaguar E-Pace - Bohatá výbava jako vždycky
Hovořit o variabilitě interiéru, nepřeberné kombinaci barev a materiálů, je u Jaguaru nošením dříví do lesa. Sériovou výbavou je informační a zábavní systém Touch Pro s desetipalcovým dotykovým displejem a paketem konektivity Connect Pro (zahrnuje 4G Wi-Fi Internet Hotspot), na přání se dodávají interaktivní přístrojový štít 12,3 palce, navigace Pro 3D a také průhledový Head-Up Display. Crossover SUV E-Pace je také nejlevnější z Jaguarů, cenu lze stlačit i pod milion korun českých a rozhodně se za jeho volantem budete lišit. Jaguar je prostě Jaguar, a nemusí být celý z hliníku!
Autor testu: Tom Hyan