Hyundai konečně ukázal ostrou i30 N! Viděli jsme ji naživo
Hyundai si davál se svým ostrým hatchbackem opravdu načas. Technici na něm pracovali několik let a vývojový tým ho testoval na několika slavných okruzích v Evropě, Austrálii i Americe. Hlavní porci testovacích kilometrů však i30 N najela na legendárním Nürburgringu. Kdo čeká pyšné vyhlášení času na kolo, bude patrně zklamán. Alber Biermann, šéf divize sportovních vozů, vysvětlil, že se při vývoji automobilka zaměrovala spíš na řiditelnost a celkovou přilnavost auta. Jeho sugestivní popis příkladného chování auta v několika zrádných zatáčkách Zeleného pekla působil velmi autenticky.
Začněme ale prvním příjemným překvapením - motorem. Pod kapotou totiž není očekávaná “jednašestka”, ale přeplňovaný dvoulitr T-GDI. Výborná zpráva. V základu bude mít 250 koní, verze Performance jich pak nabídne dokonce 275. Hodnota točivého momentu pak vrcholí na hranici 353 Nm. Speciálně upravená přední náprava nicméně není osazena samosvorným diferenciálem, ale pouze jeho elektonickou verzí E-LSD. Uvidíme, jak si jeho naladění poradí s porcí výkonu dvoulitru. V základu budou 18” kola obutá do Michelinů, 19” disky verze Performance pak používají Pirellky.
Práce se vzduchem
Velká pozornost se také věnovala aerodynamice. Zvlášť zadní křídlo má zajímavý tvar. Není plné jako v případě Golfu Clubsport, ale příčně rozdělené, čímž generuje výrazně větší porci přítlaku ve vyšších rychlostech. Otvory v předním nárazníku zase nejsou falešné v plné ploše, ale obsahují chladící kanály k vnitřním stranám předních brzd. Jejich dobré chlazení by mohlo potlačit nevýhody použití jednopístkových třmenů a významně zvýšit odolnost.
Interiér zaujme sportovními sedačkami se správně nízkou pozicí za volantem. Sedačky mají výrazné boční vedení a řazení je příjemně po ruce. Velkou výhodou jsou tlačítka s volbou jízdních režimů přímo na volantu, přesně jako u opravdu sportovních vozů. Žádné hledání v menu nebo šátrání na středové části palubní desky. Režimů je celkem pět - Eco, Normal, Sport, N a Individual. Různé režimy mění charakter vozu úpravou charakteristiky motoru, tlumičů, elektronicky řízeného stabilizačního systému ESC, diferenciálu E-LSD, zvuku výfukové soustavy, řízení a vyrovnávání otáček.
Meziplyny, správný zvuk a ruční brzda
Řidič navíc může stisknutím tlačítka ovládat funkci pro vyrovnávání otáček motoru, která zvýší otáčky motoru při řazení z vyššího na nižší převodový stupeň, zatímco funkce pro maximální zrychlení při rozjezdu usnadňuje rozjezd z klidu optimální regulací točivého momentu motoru. A pozor - na středovém tunelu najdete mechanickou ruční brzdu! Hezky naladěný je také výfuk i30 N. Krásně střílí po ubrání plynu a je příjemně sytý. Podle záběrů z testování zní opravdu dobře. Z promo videa bylo také patrné, že systém stability ESC se dá úplně vypnout.
Celkově působí i30 N lehkonohým dojmem. Není to otylé nebo příliš agresivní auto. Exteriér není přehnaně ultimátní, ale naznačuje bezproblémovou každodenní použitelnost. Přesně tím se Hyundai chlubí - i30 N prý bude vaším sporťákem pro každý den. A vzpěra mezi tlumiči v kufru vám zase občas připomene, že už jste dlouho nebyli na okruhu…