HYUNDAI IONIQ PHEV - do zásuvky!
Hyundai Ioniq - do třetice
Budoucnost se třemi způsoby alternativních pohonů není obvyklá. Kromě Ioniqu ji vyznává Honda Clarity, která zvolila odlišnou skladbu, kde není konvenční hybrid, ale místo něho vyšší forma Fuel Cell s vodíkovými palivovými články (FC nabízí Hyundai jen v crossoverech SUV). Na rozdíl od Ioniqu není Clarity automobilem globálním, k dispozici je na vybraných trzích, a to obě vyšší verze (EV, FC) výhradně na leasing. U Hyundai můžete kterýkoli z Ioniqů koupit, přičemž nechybějí pětiletá záruka bez omezení proběhu, osmiletá záruka (nebo 200 000 km) na akumulátory a osm let celoevropské asistenční služby. Samozřejmě, v jiných zemích mají alternativní pohony určitá zvýhodnění, v České republice zatím jen úlevu při parkování v modrých zónách.
Hyundai Ioniq - všechno jinak
Podobně jako Toyota Prius se nový Ioniq (tedy zkratka Ion + Unique) rodil od počátku pro alternativní pohon, staví na konstrukci spřízněné s crossoverem Kia Niro (Kia Motors je součástí Hyundai Motor Group), jenž nedávno dostal verzi PHEV (kromě už známé HEV). Konstruktéři zvolili obdobný postup jako japonští tvůrci Priusu IV, jde o pětidveřový liftback s aerodynamicky optimalizovanou karoserií, který ovšem míří dále díky aplikaci účinnějších akumulátorů Li-Ion-Polymer ve všech verzích a mírně vyššími výkony jak motorů, tak zdrojů energie. Oba hybridní typy Ioniq pohání čtyřválec 1.6 GDI o výkonu 77 kW (105 k) s upravenou charakteristikou a řadou změn včetně Atkinsonova pracovního cyklu, ale tím podobnost končí.
Ioniq PHEV - větší akumulátory
Verze PHEV, tedy Plug-In Electric Vehicle, má větší akumulátory s kapacitou 8,9 proti 1,56 kWh u klasického hybridu, s navýšeným výkonem 59 versus 42 kW a provozním napětím 360 V místo 240 V. Posílil synchronní elektromotor s permanentními magnety, jenž spolupracuje se zážehovým čtyřválcem, a to na výkon 45 z dosavadních 32 kW, přišemž vrchol točivého momentu 170 N.m zůstává shodný (od rozběhu). Vzhledem k těžším akumulátorům větší kapacity se zvětšila pohotovostní hmotnost o 135 kg, což se mírně projevilo na dynamice. Nový Ioniq PHEV zrychluje z klidu na stovku za 10,6 sekundy (o 0,2 s rychleji), ale má největší rychlost jen 178 km/h (proti 185 km/h). Výrazně se snížila spotřeba EU ze 2,4/3,9 l (podle velikosti kol) na pouhých 1,1 l/100 km. Záleží na stylu jízdy, ale inteligentní systém kombinuje brzdění motorem s rekuperací elektrické energie a účinkem kolových brzd. Oba hybridy na rozdíl od čistého elektromobilu mají podvozek se zcela nezávislým zavěšením Multi-Link pro zadní kola.
Ioniq PHEV - jízda bez problémů
Zkušební jízda ukázala, že také Ioniq PHEV vykazuje velmi dobré jízdní vlastnosti. Vzhledem k elektrické asistenci má působivé rozjezdy a pokud vám nikdo neřekne, s kým máte tu čest, ani hybridní soustavu nepocítíte. Můžete si ovšem zobrazit průběh toků energie na displeji a cvičit se v jízdě na spotřebu paliva (my jsme 1,1 litru nedosáhli, ale akumulátory nebyly od startu plné, do 3,5 l/100 km jezdíte lehce). Dobrý pocit zvyšuje přenos síly na kola přes šestistupňovou dvouspojkovou převodovku, Ioniq rozhodně nemá nectnosti vozů s plynulou změnou převodu CVT nebo e-CVT! Tak snad jedinou překážkou je ta vyšší cena, ovšem za pokrok se musí platit.
Autor testu: Tom Hyan