Hlavní je nenechat se sežrat ani zašlápnout! Prima COOL expedice Namibie 2017
Žije tady volně lev, slon, žirafa, hroch, asi nejpočetnější stáda afrických nosorožců, jednoduše pravé safari!
Za zvířaty můžete do národních parků, které jsou mimochodem v Namibii nejstarší na světě. V některých dosáhla ochrana takové dokonalosti a dlouhodobosti, že zvířata ztratila přirozený strach z člověka. Nejznámějším namibijským národním parkem je Etosha. Na území cca 200 x 120 km uvidíte během 15 minut všechno, co si jen dovedete z Afriky představit. Snad jen velké kočky musí člověk trochu hledat a mít štěstí. Jinak slon na každým rohu.
Při průjezdu parkem musíme ale s Amarokem dodržovat přísná pravidla. Jedním z nich je - NEVYSTUPOVAT za žádných okolností z auta ven. A to ani pokud by si člověk potřeboval akutně odskočit. Jednoduše zadržet, zatnout svěrače a zamířit na místo k tomu určené, což může být třeba některý z lodgů nebo kempů obehnaných plotem uvnitř Etosha parku.
Divoká zvířara nejčatěji uvidíte u napajedel, ale není výjimkou, že narazíte přímo u cesty na lva lovícího antilopu. Rada zní - určitě si na Etoshu nenechávejte jen jeden den. Ideální jsou dny dva a nezapomeňte dobrý foťák, kameru a dalekohled.
Etoshu navštíví každý turista, co se pohybuje Namibií. Počet aut nebo autobusů v parku je docela vysoký, stejně tak Vás může překvapit ranní fronta před vstupními branami. Nicméně určitě si přijdete na své. Pozor jen na včasné opuštění parku - musíte to zvládnout do určité hodiny - jinak Vás čeká pokuta v přepočtu až 5000 korun! Vzhledem k tomu, na jak obrovském území se pohybujete, musíte odjezd dobře naplánovat.
V Namibii ale máte i variantu zamířit do míst, která nesou nálepku “opravdu divoká”, kde zvířata a vy zažijete návrat časem o stovky let zpátky k pořádkům, které platily v Africe kdysi. Tedy v dobách, kdy i člověk mohl být “lovenou zvěří”.
Takovým místem je koryto a údolí řeky Hoanib River. Dostanene se do něj soutěskou mezi skalami. Najednou se před Vámi otevírá ztracený svět, poušt a písek se mávnutím proutku promění v zelenou zahradu. Žirafy Vám běhají přes cestu, jedete 5 metrů od slonů okusujících listy stromů... A můžete si být jisti, že stádo antilop, které už vnímáte jako “kachny”, zpovzdálí hlídá nějaká velká kočka. Tady ultra opatrnost! V případě krize nepomůže žádný strážce parku. Od nejbližší civilizace jste desítky, ne-li stovky kilometrů a řešit defekt pneumatiky a být sám znamená skutečně životní riziko. Jeden z účastníku naší expedice, který Namibii zná, zůstal právě tady 3 dny viset díky prasklému chladiči auta, než se k němu dostala pomoc.
Parkujeme Amarokm pod skálou a hodláme nocovat. Žádný plot. Připadám si jako Jan Žižka, když budoval vozovou hradbu. Tu děláme z našich expedičních aut. Okamžitě zakládáme ohěň. Pryč jde i evropská intimita, všichni chodí na záchod nebezpečně blízko. Tam ve tmě Hoanib River může být cokoliv.
V pořadu vysílaném 26.10. dostanete rady, jak se v divočině ubránit lvovi za pomoci toaletního papíru, zjistíte, jak se na takové expedici jí a dozvíte se, kde nejvíc v Namibii umírají turisté. To všechno na Prima Cool. Tady na stránkách čekejte zítra článek na téma - jak se žije ve slamu aneb typickém africkém domečku zvaném “plecháček”, kde paradoxně narazíme i na Čechy. Fakt!
autor textu: expert Pepa