Hit letní sezóny - Makedonie
Skoro tři dny strávila naše Balkánská jízda v okolí makedonského jezera Ohrid. Pokud někoho z vás jímá děs a hrůza, jak asi může vypadat takové makedonské letovisko, prohlédněte si přiloženou fotogalerii z města Struga. V jeho středu vytéká z jezera křišťálově čistá řeka Černý Drin. Podél jeho břehů najdete kolonádu s desítkami kaváren, obchodů a restaurací. Dvojitou zmrzlinu pořídíte za 16 korun, kafe za dvacku.
Kolem Ohridu naleznete dovolenkové místo dle svých potřeb. Od kempovačky na divoko, po luxusní pětihvězdičkové resorty. Pokud preferujete masovější formu turismu, soustřeďte se na okolí města Ohrid. Pokud máte raději intimčo, jeďte za výše uvedenou Strugu. Na jezeře funguje lodní doprava, vodní taxi, půjčovny lodiček i šlapadel. Pozor jen při stanování na velký teplotní rozdíl mezi dnem a nocí. V poledne pětatřicet, kolem třetí ráno klidně jenom 14 stupňů. Takže neprochladnout.
Mapa prozrazuje, že za za horským masivem tyčícím se nad Ohridem je ještě jedno jezero - Prespanské. Rozhodli jsme se k němu dostat úzkou silničkou vedoucí přes národní park Galichica. Cesta je zpoplatněná, žádná palba v přepočtu asi stovka. I tak se jí moc turistů ani místních nevydává. Odměnou vám bude výjezd skoro 1500 metrů vysoko a panaromata hodná orla. Rozhodně doporučuju. Pozor jen na díry v silnici, absenci svodidel a silniční vratky, kde kempík nebo přívěs musí jet opravdu opatrně.
Prespanské jezero nemá takový zvuk jako Ohrid. Je menší a leží ještě výše, tedy v 850ti metrech nad mořem. Viděli jsme opuštěné a polorozpadlé resorty, pár lidí kempujících na divoko. Ideální místo pro dobrodruhy a vyznavače samoty, ale taky pro solidní otužilce. Loučíme se s makedonským jezerním královstvím, a míříme k řecké hranici, kde na nás čeká skalní zázrak Meteora. Ale o tom až příště…
Autor článku: expert Josef Vrtal