Glosa ze ženevského autosalonu 2019: Hledají se strategie, ztracená auta i sličné hostesky
Autosalon v Ženevě patří do kalendářů příznivců nových osobních vozidel stejně jako volant do každého nového auta. Jenže může se stát, že z automobilů v blízké budoucnosti volanty zmizí. A není jisté, jestli se nejslavnější evropská automobilová výstava dožije třeba jubilejního stého ročníku.
Chybí tu Hyundai, Ford i Opel
Na tom letošním osmdesátém devátém se totiž objevuje spousta varovných signálů, že s „automobilovou Ženevou“ není vše v pořádku. Už proto, že jejím nejvýraznějším trendem je hledání – a často trochu zoufalé.
Marně jsme na ploše výstaviště Palexpo hledali několik důležitých značek. Chybí tam třeba Hyundai, podle prodeje nových aut trojka na českém trhu. Mimochodem – z českého pohledu byla pro většinu lidí z automobilové branže nejzajímavější událostí začátku autosalonu novinka, že z tuzemského zastoupení Hyundaie byl odejit výkonný ředitel Vladimír Vošický. Ten nechvalně proslul nevybíravým chováním vůči svým prodejcům, konkurentům (zejména tomu z Mladé Boleslavi) i většině významných médií včetně pořadu Autosalon. Karma?
V halách výstaviště Palexpo nenajdete ani expozice Fordu, Opelu, Volva, Jaguaru nebo Land Roveru. Volná místa obsadili velmi často méně známí výrobci bizarních malosériových automobilů.
Ruby a líce elektromobility
Velkým tématem letošní automobilové Ženevy je elektromobilita. Takové Audi nemělo v průběhu prvého novinářského dne na svém stánku jiná auta než elektrická. Byť šlo většinou o takzvané plug-in hybridy – tedy elektromobily, které si zároveň ponechávají i klasický spalovací motor.
Na elektrickou budoucnost se připravuje většina velkých značek. Vedle vzletných frází o nulových emisích při provozu auta ale v zákulisí zaznívají i obavy z nepřipravenosti výroby, servisů, dobíjecí infrastruktury i zákazníků na nový trend. A v případě boomu elektroaut by se pravděpodobně těžko hledalo i to nejdůležitější – dostatek elektřiny.
Elektromobilita navíc nevyřeší problém, který trápí většinu obyvatel velkých měst a zbrzdil i tým Autosalonu cestou z Prahy do Ženevy – čím dál hustší provoz a dopravní zácpy. Značky hledají východisko i z této situace. Například Seat na svém stánku představil uzoučké mikrovozítko pro dva, začal vyrábět malé městské elektrické koloběžky a ještě letos se vrhne i na skútry.
Elektrickou budoucnost chtěla novinářům ukázat v Ženevě i Škoda. Ale trochu se jí to zadrhlo. Předobraz křížence elektromobilu, SUV a kupé pojmenovaného Vision iV návštěvníci slavnostního večera koncernu Volkswagen konajícího se těsně před začátkem prvního tiskového dne hledali marně. Dorazil na výstaviště až ráno těsně před otevřením autosalonu. Podle zákulisních informací zdrželi jeho transport přísní švýcarští policisté. Spousta manažerů z Mladé Boleslavi měla z pondělka na úterý hodně špatné spaní.
Nakonec jsme svítivě žlutý Vision iV na stánku Škodovky našli a na rozdíl od expozic jiných značek jsme u něj objevili i krásnou hostesku. Byť v genderově vyváženém doprovodu hostesáka. U většiny ostatních automobilek byste tradiční spoře či přiléhavě oděné krásky hledali marně.
Rukopis Jozefa Kabaně
„Chceme starou dobrou Ženevu,“ zaznívalo tak často v tiskovém středisku, kde odhadem devadesát procent populace tvoří muži.
Ještě, že hostesky alespoň částečně nahradili někteří zajímaví lidé. Měli jsme velmi příjemné povídání například s Jozefem Kabaněm, bývalým šéfdesignerem Škody. Novinky na stánku české značky Kamiq a Scala nesou samozřejmě ještě jeho rukopis, byť s některými změnami, protože původní verze byly v očích managementu až příliš odvážné. Naopak u BMW, pro které pracuje teď, se Kabaňovy vize projeví na reálných autech za tři až čtyři roky. Gigantické ledvinky na faceliftu řady sedm tak nejsou jeho dílo.
Rozhovor s Jozefem Kabaněm stejně jako další reportáže ze ženevského výstaviště uvidíte v jedenácté epizodě Autosalonu příští čtvrtek 14. března. A pokud chcete spatřit ženevský autosalon na vlastní kůži, máte čas od 7. do 17. března. Neváhal bych, pořád je tam spousta zajímavých aut a příští rok může být jeho sláva zase o něco vybledlejší.
Autor článku: Ondřej Běhal (Ženeva)