Ford Focus RS dostal samosvor. Proč je to skvělá zpráva?
Už jsme ani nedoufali, že by se něco podobného mohlo stát. Zvlášť ne v případě třetí generace Focusu. Nejrychlejší model RS se stále prodává velmi dobře, tlak skalních fanoušků ale automobilku stejně přesvědčil. Ford se proto rozhodl, že nám nejhbitější Focus historie v rámci příprav na odchod třetí generace pořádně okoření.
Nový paket za 111 tisíc korun se jmenuje RS Edition a kromě samosvorného předního diferenciálu zdobí vůz také modrou perletí Nitrous, kovanými 19palcovými koly s modře lakovanými třmeny Brembo, skořepinami Recaro nebo matně lakovanými detaily v exteriéru. Nás však samozřejmě nejvíce zajímá samosvor!
Co chtít víc?
Focus RS třetí generace je s výkonem 350 koní rozhodně jedním z nejzajímavějších hot-hatchů na trhu. Z klidu na 100 km/h zvládne vypálit už za 4,7 sekundy a jeho maximálka se zastaví až těsně před 270 km/h. To vše za cenu jen lehce přes 900 tisíc korun. Také přítomnost polozávodních Michelinů hovoří sama za sebe.
Tak co chtít víc? Za jeho volantem vám přeci jen schází jistá dávka chirurgické přesnosti, díky níž byste přesně věděli, co a hlavně jak rychle si můžete v zatáčkách dovolit. A právě to samosvorný diferenciál mění. Focus RS sice disponuje hned dvěma vymoženostmi, které se starají o jeho agilitu - vektorováním točivého momentu a nezávislým přibrzďováním jednotlivých kol - pravá mechanika v jeho podvozku ale chyběla.
Tajemství samosvoru
A v čem že je mechanický samosvorný diferenciál tak zázračný? Představme si modelovou situaci, kdy Focus RS bez samosvorného diferenciálu prudce zatáčí v levotočivém oblouku. V momentě zatočení vůz přibrzďuje levé přední kolo, a jakmile řidič sešlapuje plynový pedál a nechává 2.3litrový EcoBoost naplno zakřičet, Focus hbytě přenáší většinu točivého momentu na pravé zadní kolo, kam v jeho případě může putovat až 70 % z celkového výkonu. Samozřejmě za účelem co nejlépe otočit vůz a zkrátit dobu výjezdu. Funguje to? Ano, velmi dobře. Přítomnost samosvoru ale mnohé mění.
Mějme opět identickou situaci. Focus RS se samosvorem na přední nápravě najíždí do levého oblouku, ale levé přední kolo již nepřibrzďuje tak horentně. Samosvorný diferenciál namísto toho přenáší rotační energii na prvé přední kolo, čímž je celé auto urychlováno v nájezdu do zatáčky a lépe využívá trakci lepivých pneumatik. Řízení se navíc stává daleko přesnějším, protože nemusí být rušeno četnými zásahy brzd.
Následuje výjezd, při němž se situace opakuje jako přes kopírák. Mechanický samosvor rozdělí točivý moment mezi předními koly v takovém poměru, v jakém ho jsou schopna přenést na vozovku, a Focus RS s paketem RS edition si proto téměř „nehrábne“. Ani na mokru! Přidejme si k tomu již zmíněné skořepiny Recaro a máme stroj, který se pro zábavu doslova narodil. Také vám těch 111 tisíc najednou připadá fér?