Reklama
Archiv - Testy

Dospělák. Rapid s tříválcem 1.0 TSI

Tříválec. To slovo má příchuť opovržení. Pro Škodu Rapid po faceliftu je to ale skvělá volba.
Zdroj: prima

Přestože Rapidu z pohledu uživatelů nic moc nechybělo, dočkal se český oblíbenec změn. Základní model byl s námi již 5 let, verze Spaceback pak od roku 2013. Rapid se za tuto dobu etabloval coby levnější, o něco menší avšak stále velmi praktická Octavia. Větší sestra totiž postupem času přijala roli vyspělé partnerky s bohatší výbavou. Škoda minulý rok prodala plných 134 000 Rapidů, přičemž 79 000 připadlo na stylovější Spaceback. Automobilka se takový zájem rozhodla reflektovat a Rapid tak prošel omlazením.

Budiž světlo!

V interiéru se žádná revoluce nekonala, na palubní desce a ve výplních dveří stále zůstávají tvrdé plasty. Ale pravdou je, že Rapid se i zde dočkal změn, které hodnotnějšímu dojmu posádky rozhodně napomáhají. Škoda totiž změnila strukturu plastů do podoby, kdy okem jejich levný původ nepoznáte, a díky skvělé ergonomii, která tu ostatně byla již od počátku, tvrdost materiálů rozhodně nijak neobtěžuje. A zbytek omlazení?

V porovnání se čtyřokou Octavií nejde o generální změny, které by rozdmýchávaly debatu. Vítanou novinkou jsou ale rozhodně použité bi-xenony. Světla konečně nesplňují ošizenou normu, při které mohla být osazena pouze mechanickou regulací sklonu světelného kuželu, a nový Rapid tak svítí jako světluška o noci svatojánské. Zajímavým detailem je také LED denní režim, který auto opticky rozšiřuje. Navíc integruje i směrový blikač, podobně jako u Superbu, takže vás zpředu nikdo nepřehlédne. Rapid jsme vyzkoušeli také za šera a blinkr je dokonce tak výrazný, že při stání na křižovatce blikají nazpět i všechny okolní cedule.

Další změny se nachází vzadu. Dříve příplatková kouřová světla pro kratší Spaceback jsou nyní standardem a delší provedení hostí LED trubicová světla do písmene tvaru C. Jde o drobné změny, v rámci třídy ale rozhodně potěší, protože LEDky vzadu u jiných konkurentů hned tak nenajdete. Vlivem inovované přídě pak částečnou revizí prošla také mlhová světla, na která nyní připadlo přisvětlování neosvětlených míst při odbočování.

Pošlete trasu z mobilu a já vás tam zavedu

Doba už došla tak daleko, že i levný model jako Rapid dostal internet. S příplatkovým navigačním systémem Amundsen je totiž k dispozici hned několik nových online funkcí, které jsou navíc podporovány aplikací Škoda Connect pro chytré telefony. Do auta si tak nyní lze posílat cíle navigace, sledovat údaje o trase nebo pozorovat třeba aktuální předpověď počasí. Nechybí ale ani funkce Smart-Link Plus, která dovoluje zobrazení obsahu vaše telefonu na displeji palubního systému, nebo anděl strážný v podobě nouzového SOS volání.

Nové „rádio“ ale ve výčtu novinek není samo. Škoda si je dobře vědoma složení svých zákazníků a chce jim dát hodnotnější a kvalitnější auto. Proto vpředu vedle inovovaných materiálů přibyly také dveřní dekorační lišty, které teď působí daleko hodnotněji, a mírně se změnilo i složení středového panelu. Ten zase potěší přehlednějšími ovladači klimatizace. Pozornost se nevyhnula ani zadním řadám, kde mají cestující nově k dispozici dva USB porty na hřbetu středové loketní opěrky.

Tři válce stačí, když turbo tlačí?

Na mezinárodní prezentaci přichystala automobilka všechny verze s dieselovými i benzínovými motory. Nejnovější Rapid v tom pravém slova smyslu ale může být jen jeden. Ten s novým motorem. S příchodem modernizace totiž dorazila hned ve dvou výkonových stupních (70 a 81 kW) také maloobjemová jednotka 1.0 TSI, kterou jsme si vyzkoušeli jak v krátké, tak delší variantě Rapidu, přičemž pokaždé šlo o šťavnatější verzi s výkonem 81 kW. A víte co? Rapid je s tímto litrovým tříválcem nejlepší.

Reklama

Motor sice vlivem měkčího uložení nemá tak kultivovaný projev jako ve větší Octavii, že je to tříválec poznáte ihned, v jeho výkonové charakteristice ale odpadly všechny dosavadní nešvary maloobjemových turbomotorů a jízda s ním je vážně příjemná. Nechá se rád vytočit i k šesti tisícům, zrychluje zcela lineárně a díky delším převodům jsme se s ním rozhodně neztratili ani na německém Autobahnu. Oba litrové Rapidy jsme zkusili v kombinaci s manuální šestistupňovou převodovkou, která se k vozu hodí jednoznačně nejvíce. Řazení v přesně vymezených drahách ani náhodou neurazí.

Měně je více

Po silnicích se tato verze díky lehké přídi pohybuje s velkou čilostí, výkon jí určitě nechybí a navzdory tříválcové architektuře má nakonec i docela pěkný zvuk. Rozdíl mezi oběma karosářskými variantami není nijak výrazný. Spaceback je vlivem kratší zádě o maličko hravější, největší rozdíl ale nakonec stejně představují použitá kola. Nafintěné varianty MonteCarlo, s nimiž jsme měli možnost jezdit, hostí buď 16, nebo 17palcové ráfky. Určitě ale chtějte menší kola. Přilnavost v zatáčkách se u větších kol skoro neliší a vše ostatní se naopak mírně zhorší. Rapid totiž váží tak málo, že větší kola okamžitě pocítíte na zbytku jízdního projevu. Auto s menšími šestnáctkami nepůsobí prkenně, je pohodlnější a dokonce i lépe zrychluje. Jde tedy o nepochybně lepší volbu.

Po zhruba 500 kilometrech ve mně zavládlo přesvědčení, že přesně takový motor k Rapidu sedne nejlépe a je jen škoda, že Škoda ho neměla už dávno. Auto s ním neuvěřitelně dobře funguje, působí daleko sladěnějším dojmem, je výrazně čipernější a hlavně - dá se s ním užít i vcelku překvapivá porce zábavy. Jasně, Rapid se stále nejlépe hodí do města, to samé však mohu říci i o novém motoru 1.0 TSI, který se právě v ulicích metropolí cítil jako doma. A přesto s ním Rapid vzápětí uháněl dvoustovkou po německé dálnici, při níž stále nebyl moc hlučný, na okreskách vesele předjížděl a nevzal si více než 7 litrů na 100 kilometrů. Příjemný paradox, že?

Ve výsledku tu tedy máme auto, které neztrácí nic z dosavadních schopností, je lépe vybavené, automobilka za něj chce méně peněz (základní výbava je nyní levnější o 10 000 Kč) a s novým motorem dává sakra dobrý smysl.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV