Dospělák. Rapid s tříválcem 1.0 TSI
Přestože Rapidu z pohledu uživatelů nic moc nechybělo, dočkal se český oblíbenec změn. Základní model byl s námi již 5 let, verze Spaceback pak od roku 2013. Rapid se za tuto dobu etabloval coby levnější, o něco menší avšak stále velmi praktická Octavia. Větší sestra totiž postupem času přijala roli vyspělé partnerky s bohatší výbavou. Škoda minulý rok prodala plných 134 000 Rapidů, přičemž 79 000 připadlo na stylovější Spaceback. Automobilka se takový zájem rozhodla reflektovat a Rapid tak prošel omlazením.
Budiž světlo!
V interiéru se žádná revoluce nekonala, na palubní desce a ve výplních dveří stále zůstávají tvrdé plasty. Ale pravdou je, že Rapid se i zde dočkal změn, které hodnotnějšímu dojmu posádky rozhodně napomáhají. Škoda totiž změnila strukturu plastů do podoby, kdy okem jejich levný původ nepoznáte, a díky skvělé ergonomii, která tu ostatně byla již od počátku, tvrdost materiálů rozhodně nijak neobtěžuje. A zbytek omlazení?
V porovnání se čtyřokou Octavií nejde o generální změny, které by rozdmýchávaly debatu. Vítanou novinkou jsou ale rozhodně použité bi-xenony. Světla konečně nesplňují ošizenou normu, při které mohla být osazena pouze mechanickou regulací sklonu světelného kuželu, a nový Rapid tak svítí jako světluška o noci svatojánské. Zajímavým detailem je také LED denní režim, který auto opticky rozšiřuje. Navíc integruje i směrový blikač, podobně jako u Superbu, takže vás zpředu nikdo nepřehlédne. Rapid jsme vyzkoušeli také za šera a blinkr je dokonce tak výrazný, že při stání na křižovatce blikají nazpět i všechny okolní cedule.
Další změny se nachází vzadu. Dříve příplatková kouřová světla pro kratší Spaceback jsou nyní standardem a delší provedení hostí LED trubicová světla do písmene tvaru C. Jde o drobné změny, v rámci třídy ale rozhodně potěší, protože LEDky vzadu u jiných konkurentů hned tak nenajdete. Vlivem inovované přídě pak částečnou revizí prošla také mlhová světla, na která nyní připadlo přisvětlování neosvětlených míst při odbočování.
Pošlete trasu z mobilu a já vás tam zavedu
Doba už došla tak daleko, že i levný model jako Rapid dostal internet. S příplatkovým navigačním systémem Amundsen je totiž k dispozici hned několik nových online funkcí, které jsou navíc podporovány aplikací Škoda Connect pro chytré telefony. Do auta si tak nyní lze posílat cíle navigace, sledovat údaje o trase nebo pozorovat třeba aktuální předpověď počasí. Nechybí ale ani funkce Smart-Link Plus, která dovoluje zobrazení obsahu vaše telefonu na displeji palubního systému, nebo anděl strážný v podobě nouzového SOS volání.
Nové „rádio“ ale ve výčtu novinek není samo. Škoda si je dobře vědoma složení svých zákazníků a chce jim dát hodnotnější a kvalitnější auto. Proto vpředu vedle inovovaných materiálů přibyly také dveřní dekorační lišty, které teď působí daleko hodnotněji, a mírně se změnilo i složení středového panelu. Ten zase potěší přehlednějšími ovladači klimatizace. Pozornost se nevyhnula ani zadním řadám, kde mají cestující nově k dispozici dva USB porty na hřbetu středové loketní opěrky.
Tři válce stačí, když turbo tlačí?
Na mezinárodní prezentaci přichystala automobilka všechny verze s dieselovými i benzínovými motory. Nejnovější Rapid v tom pravém slova smyslu ale může být jen jeden. Ten s novým motorem. S příchodem modernizace totiž dorazila hned ve dvou výkonových stupních (70 a 81 kW) také maloobjemová jednotka 1.0 TSI, kterou jsme si vyzkoušeli jak v krátké, tak delší variantě Rapidu, přičemž pokaždé šlo o šťavnatější verzi s výkonem 81 kW. A víte co? Rapid je s tímto litrovým tříválcem nejlepší.
Motor sice vlivem měkčího uložení nemá tak kultivovaný projev jako ve větší Octavii, že je to tříválec poznáte ihned, v jeho výkonové charakteristice ale odpadly všechny dosavadní nešvary maloobjemových turbomotorů a jízda s ním je vážně příjemná. Nechá se rád vytočit i k šesti tisícům, zrychluje zcela lineárně a díky delším převodům jsme se s ním rozhodně neztratili ani na německém Autobahnu. Oba litrové Rapidy jsme zkusili v kombinaci s manuální šestistupňovou převodovkou, která se k vozu hodí jednoznačně nejvíce. Řazení v přesně vymezených drahách ani náhodou neurazí.
Měně je více
Po silnicích se tato verze díky lehké přídi pohybuje s velkou čilostí, výkon jí určitě nechybí a navzdory tříválcové architektuře má nakonec i docela pěkný zvuk. Rozdíl mezi oběma karosářskými variantami není nijak výrazný. Spaceback je vlivem kratší zádě o maličko hravější, největší rozdíl ale nakonec stejně představují použitá kola. Nafintěné varianty MonteCarlo, s nimiž jsme měli možnost jezdit, hostí buď 16, nebo 17palcové ráfky. Určitě ale chtějte menší kola. Přilnavost v zatáčkách se u větších kol skoro neliší a vše ostatní se naopak mírně zhorší. Rapid totiž váží tak málo, že větší kola okamžitě pocítíte na zbytku jízdního projevu. Auto s menšími šestnáctkami nepůsobí prkenně, je pohodlnější a dokonce i lépe zrychluje. Jde tedy o nepochybně lepší volbu.
Po zhruba 500 kilometrech ve mně zavládlo přesvědčení, že přesně takový motor k Rapidu sedne nejlépe a je jen škoda, že Škoda ho neměla už dávno. Auto s ním neuvěřitelně dobře funguje, působí daleko sladěnějším dojmem, je výrazně čipernější a hlavně - dá se s ním užít i vcelku překvapivá porce zábavy. Jasně, Rapid se stále nejlépe hodí do města, to samé však mohu říci i o novém motoru 1.0 TSI, který se právě v ulicích metropolí cítil jako doma. A přesto s ním Rapid vzápětí uháněl dvoustovkou po německé dálnici, při níž stále nebyl moc hlučný, na okreskách vesele předjížděl a nevzal si více než 7 litrů na 100 kilometrů. Příjemný paradox, že?
Ve výsledku tu tedy máme auto, které neztrácí nic z dosavadních schopností, je lépe vybavené, automobilka za něj chce méně peněz (základní výbava je nyní levnější o 10 000 Kč) a s novým motorem dává sakra dobrý smysl.