Reklama
Archiv - Zprávy

Deníček moderního dobrodruha

Nikdy nebudete jako Richard Branson nebo Thor Heyerdahl. Nemáte na to zkušenosti, trénink, ani rozpočet. To ale neznamená, že se nemůžete vydat vstříc dobrodružství! Jen je třeba dodržovat pravidla automobilového expedičníka.
Zdroj: Autosalon

Ve dvou se to lépe (vy)táhne

         Ze statistiky více než desetileté historie expedic Autosalonu vyplývá, že z 90% zapadnutí se dostanete svépomocí. Stačí fyzická síla, trocha zkušeností a offroad doplňky (lopaty, náhradní kola – nejméně dvě, vyprošťovací desky -tzv. vafle). Zbylých 10% nezvládnete, ani kdybyste se na hlavu stavěli. Proto vyrážejte nejméně se dvěma vozy a nezapomeňte vyprošťovací kurtu. Pokud to nejde, najděte si/najměte si pro obtížné lokace jako písečné duny, bažiny apod. průvodce/instruktora. Na druhou stranu, jestliže ani jednou neuvíznete, nejde o expedici, nýbrž o dovolenou.   

Trénink dělá mistra

         Za 20 let redakcí prošly tisíce aut, skákali jsme s autem do vody, dělali crashtest naživo, kaskadérské kousky a vyzkoušeli všechny závodní tratě a terénní polygony v Evropě. Stejně však před každou novou výpravou děláme následující přípravku: sžití s vozem a funkčnost výbavy (Dá se to či ono ovládat za špatné viditelnosti? Jak moc vadí prach a vlhkost? Nezapomněli jsme něco důležitého koupit?) provedeme na bezpečném místě, které aspoň zčásti simuluje podmínky cílové země. Ostatně dělají to tak i závodníci Rallye Dakar. Je to i odpověď pro ty, kteří považují Soutěž s Volkswagenem Amarok za zbytečnou.    

Reklama

Kolik navigací máš, tolikrát si dobrodruh

         V  redakčních testech i expedicích se nevyhneme hodnocení navigací – vestavěných, přenosných a mobilních. Nutno říct, že jsme ještě neobjevili takové zařízení, které by fungovalo bezchybně kdekoliv na světě. Některá se výborně ovládají, ale chybí jim pokrytí značné části Evropy. Jiná fungují jako dokonalý spolujezdec, jenže mají mizerné rozlišení atp. Vyplatí se tedy přístroje kombinovat. I tak můžete ,,zakufrovat“. Tady doporučujeme znalost dvou světových jazyků – angličtina, francouzština. Aby se člověk mohl zeptat na cestu, příp. rozuměl lokálnímu silničními značení. Tím se dostáváme k dalšímu bodu…   

Reklama

Přítel na telefonu

         Výpadek natáčecí techniky, zapadnutí všech expedičních speciálů naráz, zranění člena týmu, ztracení se v neznámé oblasti, problémy s úřady či zdánlivá banalita, jako když potřebujete zaplatit kartou, protože hotovost šetříte pro odlehlejší místa, a nefunguje ani jedna – kreditní/debetní, jedno jaký typ. Všechno už jsme zažili. Podobné situace se dají těžko předvídat, nezabráníte jim. Můžete ale mít v záloze, stejně jako my, spolehlivou spojku. Člověka, který bude stále na telefonu, u počítače, schopný pomoct vám s navigací, informacemi, logistikou v kteroukoliv denní nebo noční dobu a jež zná vaši polohu v případě, že by se vám něco stalo.    

Cesta je cíl

         Není třeba nás napodobovat a jít za volantem do extrému. Je to naše práce, jsme na ni zvyklí, máme k tomu uzpůsobená auta a při ultimativních jízdách jezdíme na uzavřených úsecích, kde nechybí lékařská pomoc. Každý tatínek nebo maminka, kteří dovezou svoji rodinu od moře v pořádku, jsou stejně dobrými automobilovými dobrodruhy jako Pepa, František, Dan, Radek, Honza aspol. Hezké léto a šťastný návrat z dovolené přeje tým pořadu Autosalon!

P.S. Ve čtvrtek 28.06. ve 20:15 si nezapomeňte zapnout Prima Cool. Čeká vás další premiérový expediční speciál!  

Autor článku: expert Daniel Dítě

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV