Reklama
Archiv - Testy

CITROËN BERLINGO – Cesta k pragmatismu?

Žádné aerodynamické sedany s hydropneumatickým pérováním, ale víceúčelovou dodávku s praktickými prvky, to chtějí dnes klienti Citroënu!
Zdroj: Tom Hyan

Změnu směru reprezentuje především Berlingo, nyní nejprodávanější automobil značky Citroën, vlastně dodávka v osobním provedení, která u řady klientů nahradila klasické sedany či kombi. Přestože Citroën uvádí, že nabízí vůz pro každého, avantgardní sedany ve stylu legend DS, CX nebo XM už budete hledat marně. Z normálních automobilů zbyl v Evropě jen kompaktní Citroën C3, když C4 tiše zmizela (přes 5,5 milionu vozů ve dvou generacích), a sedany automobilka s 99 lety tradice vyrábí a prodává především v Číně. Dlouhá léta je Citroën součástí aliance s Peugeotem, a tak po akvizici Opelu skupinou PSA dochází ke změnám strategie. Citroën sníží počet základních typů ze čtrnácti na osm, ale soustředí se na crossovery a SUV, jejichž odbyt vzrůstá. Nová marketingová strategie Inspired by You, vyhlášená generální ředitelkou Lindou Jacksonovou na autosalonu IAA 2017 ve Frankfurtu, zahrnuje přechod na crossovery a SUV, rozšířenou personalizaci a také nové služby mobility, k nimž patří Rent & Smile (dlouhodobé pronájmy) nebo Earn & Drive (pronajmi vůz jinému, když jej nepotřebuješ).

Citroën – dodávky vítězí!

Citroën Berlingo třetí generace je zcela nový automobil, konstruovaný s využitím kombinace dvou podlahových plošin, podobně jako tomu bylo u naší Škody Roomster. Navazuje na dlouhou tradici lehkých užitkových automobilů Citroën od dob známé kachny 2 CV, k níž patří Berlingo první (2,4 milionu od 1996) a druhé generace (2,5 milionu od 2008), což byly také víceúčelové vozy, využívané jako osobní i dodávkové. Reklamní slogan Nevynalezli jsme rodinu, ale auto, co se k ní hodí, hovoří jasně o tom, pro koho je nové Berlingo určeno, a proto se představila dříve osobní verze, užitková ji teprve následuje. Téměř identické vozy se vždy prodávaly také jako Peugeot Partner (1,9 a 2,1 milionu ve dvou generacích), nyní v osobní verzi zvané Peugeot Rifter. Třetí generace obou značek slavila světovou premiéru v březnu 2018 na autosalonu v Ženevě.

Berlingo – přednost má osobní verze

Berlingo tvoří 30 % prodejů Citroënu na evropském i českém trhu, a proto byla u třetí generace posílena nabídka větším počtem možností, a to bohatších výbav, barevných kombinací i speciálních paketů. Už druhá generace v osobní verzi vynikala třemi oddělenými sedadly ve druhé řadě a samostatně výklopným zadním oknem v zádi, což třetí zachovává, ale přidává možnost sedmimístného uspořádání, elektrické ovládání okenních skel i vzadu (dříve výklopná) a prosklenou střechu Modutop, a to v krátké (M) i dlouhé verzi (XL). První má prodloužený rozvor náprav na 2785 mm, druhá dokonce na 2975 mm, což při zvětšení zadního převisu dává celkovou délku 4403 nebo 4753 mm. Technicky vychází přední část vozu z nejnovější platformy PSA EMP2, prvně uvedené v roce 2013 na Peugeotu 308 druhé generace, jež poslouží většině nových automobilů Groupe PSA, zatímco zadní část je převzata ze stávajícího Berlinga. Řízení tak dostalo elektrický posilovač. Všechna kola jsou zavěšena nezávisle, vpředu se vzpěrami McPherson a vzadu s torzně poddajnou příčkou (rovněž vinuté pružiny); na všech kolech jsou kotoučové brzdy. Parkovací brzda je klasickou pákou jen v základní výbavě, jinak se dodává elektrická.

Berlingo – s novou poháněcí soustavou

Vozy mají motor vpředu napříč a pohon předních kol, provedení Dangel s pohonem 4x4 se také připravuje, ale pro český trh by bylo příliš drahé. Klienti se musí spokojit s příplatkovou výbavou Grip Control s funkcí Hill Assist Descent (kontrola jízdy ze svahu) za patnáct tisíc korun českých pro vyšší výbavy Feel a Shine, jež upravuje charakteristiku poháněcí soustavy podle zvoleného režimu (standard, sníh, bláto, písek a ESC vypnuto).

Dramatická změna emisních předpisů zahýbala nabídkou motorů, jež musí plnit emisní normu EU6d, která u vznětových motorů vyžaduje až trojnásobnou spotřebu činidla AdBlue! Diesely tedy nekončí, pouze se jejich produkce po zvýšení vývojových a výrobních nákladů pro splnění emisních limitů racionalizuje. Nový 1.5 BlueHDi má 81 % nových dílů, čtyřventilový rozvod DOHC, kompaktní úpravu výfukových plynů SCRF (SCR/AdBlue a filtr pevných částic těsně vedle sebe), sníženou spotřebu paliva o 4 až 6 % a větší výkon 96 proti 88 kW (130, resp. 120 k). Servisní interval je 30 000 km nebo jeden rok. V nabídce jsou tři výkony 55, 74 a 96 kW, tedy 75, 100 a 130 k, pro prodloužený XL jen dvě silnější verze. Vyzkoušeli jsme nejsilnější verzi v provedení s novou osmistupňovou samočinnou převodovkou, krátce zapůjčenou z Francie, která je největší novinkou. Řadí perfektně, vůz jede jako po másle, bez rázů, jaké kdysi vyvolávala někdejší robotizovaná převodovka. Zážehový motor zůstává, je to osvědčený tříválec 1.2 PureTech Turbo (EB2) s výkonem 81 kW (110 k). Manuální převodovky jsou šestistupňové, pro typy do výkonu 74 kW (100 k) pětistupňové. Kdo chce samočinnou, musí tedy volit nejsilnější turbodiesel.

Berlingo – až sedm sedadel

Ložný objem Berlinga může být až 3,5/4,0 m3 v užitkové verzi, osobní nabízejí základní zavazadlový prostor o objemu 775/1050 litrů (M/XL), ale po sklopení sedadel až 1355/1900 litrů. Sklápí se také opěradlo sedadla spolujezdce vpřed, pak můžete přepravovat předměty dlouhé až 2,70/3,05 metru. Za třetí řadu dvojice samostatných vyjímatelných sedadel se připlácí 20 000 Kč, a to v krátké i dlouhé verzi karoserie. Ve voze je neuvěřitelných 28 odkládacích míst (až 186 litrů) včetně schránky před řidičem (může být klimatizovaná), v podlaze a ve stropě. Soubor devatenácti asistenčních systémů zahrnuje barevný Head-Up Display, Park Assist, sledování mrtvého úhlu, samočinné světlomety, aktivní tempomat, Hill Holder, systém nouzového brzdění, řízení stability přívěsu atd. Konektivita nabízí dotykový displej 8“, Apple CarPlay, MirrorLink nebo Android Auto. Prémiový XTR Pack (vůz na snímcích) pak charakterizují sedmnáctipalcová litá kola, oranžové doplňky, přední a zadní deflektor, nemluvě o specifickém interiéru. Citroën Berlingo přichází na český trh za akční ceny od 359 900 Kč, vozy se dovážejí z výrobního závodu ve španělském Vigu.

Reklama

Autor testu: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV