Chytrá silnice budoucnosti rozpozná chodce i cyklisty. Má ale mouchy
Před několika dny jsme vám říkali o chytrém přechodu pro chodce, který je na silnici nakreslen ve 3D, takže řidiči, kteří k němu přijíždí, mají pocit, že před nimi stojí velké kvádry. Levné a velmi účinné řešení bezpečnosti chodců. Ve Velké Británii šli ještě o kousek dál, když místní technologická společnost Umbrellium navrhla speciální bezpečnostní silnici.
Její povrch je tvořen z plastových dílů, které jsou vyplněny LED světly. Ty pak reagují rozsvícením na chodce, cyklisty nebo auta. Dokonce silnice umí zobrazovat různá varování před kolonou nebo nebezpečnou situací, značky a samozřejmě umí „rozsvítit“ i přechod. LED světla pracují s velkým počtem různých senzorů a kamer, které na všechny podněty reagují prakticky okamžitě. Podle tvůrců silnice umí rozpoznat asi stovku různých podnětů a také na ně náležitě reagovat.
Britové pro ukázku vyrobili 22 metrů dlouhý kus silnice, který obsahuje více než 660 diod, a tvrdí, že je velmi odolná a lehce udržovatelná. Problém je, že postavení těch 22 zkušebních metrů trvalo 9 měsíců. Navíc nepůjde o levnou záležitost a zatím nejsou vyřešeny tak podstatné věci, jakými je brzdná dráha aut nebo jejich ovladatelnost například při dešti. Přeci jen je silnice prakticky plastová. Je tedy jen velkou otázkou, jestli se něčeho podobného opravdu někdy dočkáme. Můžeme to ale brát jako ukázku toho, kam svět technologií spěje a jak nám všem může být opravdu nápomocen.