Reklama
Archiv - Testy

BMW X5 xDrive M50d – Supersport do terénu!

V roce 1999 představovala premiéra X5 novou éru pro BMW se vstupem do segmentu SAV, tedy podle Bavorských módních SUV! Je ovšem neuvěřitelné, jak rychle uběhlo dvacet let, z bavoráku X5 se stal bestseller a už jsme vyzkoušeli čtvrtou generaci ve sportovní verzi M Performance!
Zdroj: Tom Hyan

BMW X5 - Průkopník Sports Activity

S uvedením typu X-5 se mnichovská automobilka opět ujala role průkopníka. Nový vůz s pohonem všech kol nikdy nebyl terénním automobilem v pravém slova smyslu, ale díky samonosné karoserii, nezávislému zavěšení všech kol a vycizelované pohonné jednotce v tradici domu BMW vytvořil zcela nový segment vozů pro sportovní aktivity, zdůrazněný novou zkratkou SAV (Sports Activity Vehicle). Jeho největší předností vždy bylo propojení zvýšené terénní průchodivosti s pohodlím, jízdními vlastnostmi a bezpečností typického sedanu značky BMW. Po předpremiéře na Detroitském autosalonu 1999 se ve druhé polovině téhož roku rozběhla výroba X5 první generace (codename E53) v americkém závodě BMW ve Spartanburgu v Jižní Karolíně, kde se do té doby vyráběly jen roadstery BMW Z3...

BMW X5 xDrive M50d  - Základem vynikající jízdní vlastnosti

Hlavní zájem konstruktérů bavorské značky byl vždy zaměřen na vynikající jízdní vlastnosti, které si v ničím nezadají s klasickými automobily BMW. Dlouhé zkoušky, včetně jízd na náročné Severní smyčce více než dvacetikilometrového německého okruhu Nürburgring, tento trend potvrdily, a tak zákazník dostal opět automobil, který se řídí jako osobní vůz, navzdory rozměrům překvapí vynikajícími jízdními vlastnostmi, ale zároveň nabídne větší světlou výšku a tedy zvýšenou průchodivost v terénu. To všechno platí také o aktuální čtvrté generaci X5 (codename G05), představené na sklonku loňského roku. Zatímco první generace v roce 1999 vyjela se zážehovým osmiválcem 4,4 litru, jenž nabídl výkon 210 kW (286 k), přichází ta nová zatím výhradně s třílitrovými šestiválci, jež s jedinou výjimkou původní osmiválec výkonem předčí. Od modelového roku 2002 se ovšem dodávají oblíbené třílitry se šesti válci v řadě, a to jak v zážehové, tak ve vznětové verzi, tato tradice se ani v modelovém roce 2019 vůbec nemění.

BMW X5 xDrive M50d  - Evropanům musí stačit šestiválce

Downsizing pomohl především snížení spotřeby a emisí, dynamika se zase tak moc nezměnila, jedna sekunda za dvacet let není příliš působivá. Provedení X5 4.6iS (E53), tedy osmiválec zvětšený na 4,6 litru, uvedený v roce 2001, totiž zrychloval na sto za 6,5 sekundy a dosahoval 240 km/h, zatímco dnešní šestiválec X5 xDrive 40i (G05) na to potřebuje jen o sekundu méně a maximálku má 243 km/h (u BMW přemýšlejí jinak než u Volva, kde se rozhodli snížit největší rychlost všech typů na 180 km/h, prý kvůli bezpečnosti). Samozřejmě, X5 M50d z programu M Performance, představený na našich snímcích, je ještě rychlejší, ale to není základní ani nejlevnější model, ale speciál z dílny BMW M. Generace X5 se postupně zvětšovaly, druhá (E70) přinesla vylepšený systém pohonu všech kol, poprvé označený xDrive, ale před deseti lety vyjel také první X5 M.

BMW X5 xDrive M50d  - M Performance pro ty nejnáročnější

Jaké jsou podvozkové možnosti X5 naznačil slavný závodník Hans-Joachim Stuck už v červnu 2001, kdy s prototypem X5 Le Mans (odvozeným z první generace E53) projel Severní smyčku Nürburgringu za neuvěřitelných 7 minut a 49,92 sekundy a na rovinkách dosahoval rychlosti 311 km/h! S výjimkou motoru, odvozeného z vítězného dvanáctiválce 24 h Le Mans 1999, však podvozek automobilu vycházel ze sériových dílů. Dvanáctiválec se ale na rozdíl od konkurentů Audi a Mercedes-Benz nikdy v sériovém X5 neobjevil. Třetí generace (F15 v roce 2013) pak svými tvary předurčila i tu dnešní, která však dostala zcela novou modulární platformu CLAR (Cluster Architecture), jaká slouží i sedanům BMW řady 5 a 7. Zatím představené tři úvodní typy X5 i nový Plug-In Hybrid mají výhradně řadové šestiválcové motory a trvalý pohon všech kol xDrive se samočinnou osmistupňovou převodovkou. Pouze pro USA zůstal osmiválec...

BMW X5 xDrive M50d  - Silný, rychlý, ale také náročný

Opravdu těžko hodnotit, jak se nová X5 liší od té předcházející, protože i pro testovací jízdy ankety Auto roku 2019 v ČR jsme měli k dispozici jen nejsilnější X5 xDrive M50d, která s výkonem 294 kW (400 k) a sportovním podvozkem je samozřejmě impozantní. Překvapivé jsou především vynikající jízdní vlastnosti vzhledem k rozměrům bezmála pětimetrového vozu s téměř třímetrovým rozvorem náprav, který coby SUV/SAV má příliš velkou výšku přes 1,7 metru, nemluvě o dvoumetrové šířce. Všechny hlavní rozměry se proti předchůdci mírně zvětšily (od 25 do 66 mm), nejvíce šířka. Hmotnost v každém případě převyšuje dvě tuny, u M50d začíná na 2135 kg! Sedmimístné provedení se třetí řadou sedadel je ještě o 215 kg těžší! V takovém případě hodnotám spotřeby EU od 6,8 do 7,2 l/100 km opravdu nelze uvěřit, počítač ukazoval přes jedenáct litrů, a to jsme sportovní režimy jízdy využívali jen občas!

BMW X5 xDrive M50d - Na vrcholu techniky i bezpečnosti

Intuitivní otočný ovladač iDrive na středové konzole je už v sedmé generaci, oba digitální displeje mají větší úhlopříčku 12,3“. Samozřejmě byly posíleny jízdní asistenty i konektivita, jejich výčet přesahuje rozsah testu, vzpomeňme třeba Active Guard Plus s detekcí chodců i cyklistů a samočinným brzděním, soubor prvků Driving Assistant Professional pro bezpečné udržování jízdního pruhu, laserové hlavní světlomety, či dále rozvinutý systém šesti integrovaných airbagů (čelní, boční vpředu a hlavové po celé délce kabiny).

Nabídku tří šestiválců, mimochodem shodných včetně výkonů jako pro novou a ještě větší X7, záhy doplní příspěvek programu iPerformance, tedy hybridní Plug-In X5 xDrive 45e, nyní na rozdíl od čtyřválcového předchůdce X5 xDrive 40e také s třílitrovým šestiválcem. Zážehový motor posílil na 210 kW (286 k), elektromotor má 82 kW a větší akumulátory Li-Ion dovolují čistě elektrický dojezd 80 km a rychlost EV až 140 km/h (maximální 235 km/h). Kombinovaný výkon soustavy se tak blíží testované M50d, proti jejím 294 kW (400 k) je o pouhé čtyři kilowatty nižší, ale zrychlení 0 – 100 km/h má skoro stejné, když M50d vede s 5,5 sekundy, zatímco hybrid má o desetinu delší čas. Největším rozdílem je tedy spotřeba, teoreticky jen 2,1 litru na stovku kilometrů u hybridu!

Reklama

Autor testu: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV