Automobil, který změnil image značky s třícípou hvězdou!
Pagoda nastupuje
Design střechy se zvýrazněnými bočními výztuhami vynesl typu 230 SL zmíněné označení pagoda, nový vůz byl jednou z největších premiér roku 1963. Výroba 230 SL byla sice ukončena právě před padesáti lety, ale pokračovala až do roku 1971 s většími motory ve stejné karoserii (typy 250 SL, resp. 280 SL). V historii značky má tento vůz s kódovým označením W 113 opravdu nesmrtelné místo, třináctka mu přinesla štěstí. Uvedl od té doby nepřerušenou SL-Klasse, vyráběnou v několika dalších generacích dodnes, nastolil neobyčejně elegantní design (na kterém toho už moc nedokázal zlepšit ani Pininfarina) a především vtiskl značce novou mladistvou image.
Řadový šestiválec 2,3 litru o výkonu 150 koní (110 kW) při 5500 ot/min uděloval roadsteru s nasazovací pevnou střechou Hard Top tehdy nevídanou největší rychlost 200 km/h a slušné zrychlení na stovku za jedenáct sekund! Málokdo ví, že při prvním startu vyhrál německý rallyman a amatérský vinař Eugen Böhringer náročnou Rallye Liège–Sofia–Liège 1963, která se jela z Belgie do Bulharska a zpět pro běžných silnicích. Tehdy ze 129 soutěžních vozů dojelo do cíle pouhých dvacet...
Základ celé SL-Klasse...
Z dnešního pohledu není celková produkce 48 912 vozů řady W 113 příliš velká, ve své době však byla, ostatně téměř dvojnásobně překročila výrobu předcházejících čtyřválců 190 SL, nemluvě o pouhých 3258 supersportech 300 SL. Základem 230 SL bylo provedení kabriolet se sedadly 2+2 s plátěnou střechou, elegantní kupé pak vzniklo nasazením pevné střechy Hard Top (hmotnost vzrostla o 80 kg). Všechna kola byla zavěšena nezávisle a vůz vykazoval velmi pěkné jízdní vlastnosti, jak jsme se přesvědčili ještě dnes při příležitostném testování historických typů z Daimler Muzea, čas od času pořádaného výrobcem během uvádění nových typů SL-Klasse. Druhá generace, známá pod kódovým označením R 107, vsadila na stejnou koncepci, ale uvedla také osmiválce. Za devatenáct let vzniklo rekordních 300 175 vozů, jež poháněly nejen řadové šestiválce, ale v nejvyšších typech vidlicové osmiválce.
Autor textu: Tom Hyan