Audi Driving Experience na vlastní kůži
Program Audi Driving Experience má dlouholetou tradici a divize Audi Sport mu věnuje velkou pozornost. Proto není divu, že vždy nasazuje nejmodernější a také nejvýkonnější vozy a hlavně jako instruktoři jsou vždy bývalí špičkoví závodníci. Garantem pro naší republiku bývá Josef Venc, špičkový okruhový „fára“ z devadesátých let mající zkušenosti i z první ligy cestovních vozů, tedy z DTM. S Pepou se známe desítky let, takže žádné překvapení, ovšem když vešel do místnosti druhý instruktor, tak se mi zatajil dech. Vždyť to je Frank Biela, matador závodů DTM a hlavně pětinásobný vítěz slavného závodu 24 hodin Le Mans! Mimochodem má k naší republice hodně blízko, jeho bývalá manželka byla česká závodnice.
Na jedné straně špičkoví instruktoři, na straně druhé špičková auta - sportovní Audi RS5 a hlavně supersportovní Audi R8 V10 Plus.
Audi RS 5
Nádherný červený lak karoserie už sám od sebe evokoval výkonový potenciál. Ovšem to není nic nového pod sluncem. Když nese nějaký model Audi označení RS, tak se prostě jedná o sportovní stroj.
Překvapením ovšem bylo, jaké nám Josef Venc doporučoval nastavení jízdního režimu. Já bych automaticky nastavil režim Dynamic, ovšem Pepa ze zkušenosti z tohoto okruhu radil nastavit Individual, přičemž vše do modu Dynamic až na adaptivní tlumiče, kde volil Komfort.
Na první pohled nelogické ale instruktor věděl své, neboť tvrdý podvozek byl až moc tvrdý a auto bylo trochu neklidnější. S měkčím podvozkem se lépe hledala ideální stopa, a taky, co si budeme povídat, audina více odpustila moje chyby, respektive jízdní problémy se daly lépe předvídat.
Výkon šestiválcového motoru, tedy 331 kW, plně vozu této velikosti a vlastně i poslání plně vyhovoval. Kupodivu naše kroužení po náročném brněnském okruhu vydržely bez ztráty kytičky i brzdy. Navíc jim pomohlo i to, že Pepa nás odrazoval od zbytečně razantního brzdění před zatáčkami. Preferoval spíše plynulou jízdu. Zdá se o na první pohled nelogické, ale stopky ukazovaly, že průjezd ideální plynulou stopou je rychlejší než styl brzda plyn. S tím souvisí i volba rychlostních stupňů, v případě manuálního ovládání. Tam, kde bych normálně jel na trojku, jel instruktor na čtyřku a měl samozřejmě pravdu.
Audi R8 V10 Plus
S tímto modelem jsem toho najezdil při klasickém testu do Autosalonu docela dost, včetně koleček na mosteckém kruhu. Byl jsem tedy zvědavý, co je možné se supersportem ještě vymyslet. Především se ukázalo zajímavé srovnání s RS 5 mající přeplňovaný agregát. Ten měl zátah již od spoda, ale točil pouze do 6ooo otáček. Atmosférický desetiválec má naprosto odlišný průběh točivého momentu, posazeného do vyšších otáček, kdy teprve kolem devíti tisíc vás omezovač umravní.
Er osmičkové kupé se pro okruhy narodilo a na jeho projevu to je znát. Pohon všech kol, ovšem nastavený tak, že preferuje více točivého momentu na zadní nápravu, je bezesporu super a když fakt poctivě trenujete a hlavně posloucháte instruktora Franka Bielu, dovoluje projet zatáčku přesně na hranici mezi maximální adhezí a začínajícím smykem. A opět jako tomu bylo u předcházejícího instruktora: „Chlapci klid, žádné blbnutí a všechno pěkně plynule a s rozmyslem“. Takže žádné bláznivé drcení zatáčky ale pěkně před ní odbrzdit, nasadit, zaměřit se na apex (vrchol) zatáčky, a tam teprve naplno akcelerovat. Samozřejmostí je využití celé šíře dráhy, tedy zbytečně zatáčku neuzavírat. Jednoduché, že?
No když už to tak pěkně umíte, tak vás instruktoři svezou a vy zjistíte, že se máte stále ještě co učit. Inu, oni jsou na dráze skoro každý den.
Každopádně, i když jsem už oba dva vozy před tímto ročníkem Audi Driving Experience testoval, tak teprve pod vedením zkušených instruktorů jsem začal pomalinku odhalovat jejich mezní hranice. A věřte mi, že jsou opravdu hodně vysoko…
Autor textu: expert František