Reklama
Archiv - Zprávy

Albánská realita: do každé domácnosti ledničku, televizi a betonový bunkr!

Asi nikde na světě nenajdete tolik bunkrových dědečků-hříbečků jako právě v Albánii. Malé betonové kopule jen pro jednoho člověka, větší pro tři, ale i celé komplexy s tunely pro auta nebo pro ponorky se stovkami místností pro personál. Beton, který se na ně spotřeboval, by jistě stačil na veškerou dálniční síť České republiky až do roku 2050.
Zdroj: Autosalon

Bunkry najdete všude

Na pláži, na hřbitově, v horách, v kempu, uprostřed města, v lese - no prostě - bunkry se urodily v hojném počtu v podstatě všude, kde se dalo. Prý jich po celé Albánii postavili mezi 700 000 až jedním a půl miliónem. 

Stavbu albánských bunkrů podpořilo Československo

Ne sice nějak aktivně, ale mimochodem. Po vpádu komunistických vojsk na naše území v roce 1968 Albánie na protest vystoupila z Varšavské smlouvy a dokonce nám nabídla pomoc. A protože se tamní ateisticko-odbojný a na Čínu zaměřený režim obával podobného scénáře, bunkry rostly rychleji než houby po vydatném dešti.

Atrakce pro turisty, ale i šmajchl kabinety

Mnohé bunkry jen tak trouchnivějí a rozpadají se. Některé našly komerční využití třeba jako kavárničky. Některé, hlavně ty větší, Albánie zpřístupnila jako turistickou atrakci. V některých odlehlých a opuštěných si dávají schůzku mladé páry. Aneb jak láska dokázala původní vojenský objekt v postel proměnit…

Autor článku: expert Josef Vrtal

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV