Aféra Dieselgate už má odsouzeného. Jeden z inženýrů jde do vězení
Bylo to velké překvapení, které zamíchalo s automobilovým trhem po celém světě. V září roku 2015 se na veřejnost dostaly informace o tom, že koncern VW montuje do svých aut software, který je schopen poznat, že se autu zrovna měří emise. Na to byl schopen zareagovat tak, že dočasně emisní dopad každého jednoho auta upravil, aby vyhovoval přísným evropským normám. Realita ovšem byla úplně jiná. První informace hovořily o tom, že jsou takto upravené jen dieselové motory koncernu, časem se ale ukázalo, že se to týká i těch benzinových.
Vězení i vysoké pokuty
Okamžitě se rozběhlo velké vyšetřování, které stále nebere konce. Volkswagen musel v Americe, kde se na vše přišlo, platit miliardové pokuty a odškodnění svým zákazníkům. Konkrétně šlo o částku 4,3 miliardy dolarů, tedy zhruba 110 miliard Kč. Ačkoliv jde o velmi vysokou částku, mohla být ještě vyšší. Volkswagen se totiž ke všemu přiznal, což byla polehčující okolnost. Volkswagen pak jen v USA od poškozených majitelů vykoupil tisíce „cinknutých“ automobilů, a navíc jim platil vysoká odškodnění. Úřady také začaly vyšetřovat prakticky celé vedení koncernu, ale až teď má toto vyšetřování první reálný dopad na některého ze zaměstnanců VW. Je jím James Ling, bývalý vysoce postavený inženýr Volkswagenu, který podle soudu stál za použitím onoho softwaru.
Soudce byl dost nekompromisní. Napařil Jamesovi 40 měsíců nepodmíněně a k tomu pokutu 200 tisíc dolarů, tedy asi 4,4 milionu korun. Obhajoba se sice snažila soud přesvědčit, že James byl jen loajální ke svému zaměstnavateli a plnil, co musel, ale marně. Soud vůbec nebral v potaz její požadavek na trest ve výši maximálně 36 měsíců a nabídnutou sumu 20 tisíc dolarů, tedy asi 440 tisíc korun.
Jamese Linga může tak v příštích pár letech hřát na duši jen fakt, že rozhodně není jediným, který kvůli vadnému softwaru skončí ve vězení. Obviněných zaměstnanců je několik, ale nejvyšší trest nejspíš nemine bývalého šéfa technického centra VW v Michiganu, kterému reálně hrozí neuvěřitelný trest až 169 let vězení.