5 rad pro nákup ojetého auta od starých mazáků
Oslovili jsme několik profíků, kteří mají zkušenosti z autoservisů, autobazarů nebo třeba se správou firemních flotil. Jejich rukama prošly tisíce aut a tráví s nimi čas i ve volném čase. Roman jezdil rallycross, David podnikal s limuzínou, Jirka zase provozoval vlastní autobazar. Když tihle chlapi mluví o autech, vyplatí se poslouchat. Co nad rámec obvyklých pouček by poradili běžným smrtelníkům, kteří se sami vydají na lov vysněného auta?
1. Kdo lpí na kilometrech, snadno naletí
Vzdálenosti se zkracují, auta zrychlují a nájezdy zvyšují. „Když moji rodiče jeli do do Jugoslávie, 14 dní se na to vyspávali a škodovka dostala generálku. Dnes tisíc kilometrů za den není nic,“ říká Jiří Beneš. Lidé přesto trvají na co nejnižším nájezdu a často pak sednou na lep stočeným tachometrům.
„Hospodské řeči o tom, že moderní auta nic nevydrží, bych nebral vůbec vážně. Naopak zvládnou mnohem větší porce kilometrů a ve větším tempu, než bylo kdysi běžné. Rozhoduje jen způsob zacházení a kvalita péče. Dobrý stav a jasná minulost jsou víc než číslo na displeji,“ doplňuje Břetislav Novotný.
2. Inzeráty neodráží realitu
„Velice často se setkáváme s fiktivními inzeráty, které mají za cíl pouze nalákat lidi do bazarů, kde jim zkusí prodat něco jiného,“ varuje Martin Hübner. Jejich množství na inzertních portálech pak doslova deformuje pohled lidí na ceny.
„Mnoho zájemců si na jejich základě dělá představu o tom, jaké auto a s jakým nájezdem si mohou dovolit. Skutečná auta v dobrém stavu jsou ale dražší a mají podstatně více najeto. To se pak těžko vysvětluje a lidé se dostávají na hranu svého rozpočtu,“ konstatuje Břetislav Novotný.
3. Proti poruše se lze pojistit
Naši zákazníci dostávají rozsáhlou zprávu o stavu auta, za kterou rádci ručí, takže se při nákupu mají o co opřít. Kromě toho si však od pojišťoven lze koupit i prodlouženou záruku, obdobu havarijního pojištění pro případ technické závady. Ne každou hrozbu je totiž možné odhalit předem bez rozebrání celého auta.
„Když mám model, který je známý třeba problémy s automatickou převodovkou, můžu si pak nechat případnou poruchu proplatit. Měli jsme už několik klientů, kterým se takové pojištění vyplatilo,“ vysvětluje Milan Střílek.
4. Nízký nájezd nic neznamená
A ještě jednou oblíbené téma kilometrů. „Řada lidí, kteří moc nejezdí, na autě vyloženě šetří. Nepečují o něj a lijí do něj ten nejlevnější olej,“ varuje Jiří Beneš. Rozhodující proto není nájezd, ale kvalitní zacházení a servis.
„Zažil jsem skvělá auta s najetými 260 tisíci kilometrů i strašná se 70 tisíci,“ dodává David Budík a jeho kolega Pavel Pekařík ho doplňuje: „Někteří lidé asi chtějí být klamáni. Než auto s kompletní historií, ale 220 tisíci kilometrů, radši si koupí neověřitelných 90 tisíc kilometrů na budíku a budou věřit.“
5. Máte zkušenosti? Věřte intuici
Kdo si sáhl na desítky či stovky aut, měl by důvěřovat svým instinktům. „Pokud na mne auto dýchne negativní atmosférou, je to důležitý signál. Když za tím pocitem jdu a hledám příčinu, většinou jí najdu,“ říká David Theodor.
„Pro mě je velice důležité, jak zní motor na poslech. Spousta lidí ty zvuky vůbec neslyší, přitom třeba načatý alternátor nebo setrvačník mě zarazí okamžitě. Hrál jsem v kapele na bicí, možná to pomáhá,“ směje se zase Břetislav Novotný. A Roman Červ prozrazuje, jak se ubránit emocím: „O každém autě si schválně myslím jen to nejhorší. A ono mě pak musí neustále příjemně překvapovat a přesvědčovat, abych ho doporučil.“
Připraveno ve spolupráci s nezávislými kontrolory z Autotým.cz.