10 neuvěřitelných faktů o novém Bugatti Chiron
Už víte, že má výkon 1500 koní a 1600 Nm. Že zrychlí z nuly na stovku za méně než 2,5 sekundy, na dvoustovku za 6,5 sekundy a na třístovku za 13,6 sekundy. A že na silnici zvládne jet rychlostí 420 km/h. Nové Bugatti Chiron je ale ve skutečnosti ještě mnohem zajímavější, když se podíváte na jeho neobyčejné technické detaily.
1. Nikdo nezná maximální rychlost
Zajímá vás, o kolik je Chiron rychlejší než jeho předchůdce Veyron? To lidi v Bugatti také, jenže ani oni to neví jistě. Veyron stanovil rychlostní rekord mezi sériově vyráběnými auty na 407 km/h, Veyron SuperSport se pak dostal až na 415 km/h. Chiron je elektronicky omezen na 420 km/h, Bugatti ale slibuje, že v nejbližší době otestuje i jeho limity fyzikální. Spekuluje se i o rychlostech 450 nebo 460 km/h.
2. Je to gigantický boiler
Osmilitrový šestnáctiválec se čtyřmi turby, výkonem 1500 koní a točivým momentem 1600 Nm generuje ohromný výkon, ale také spoustu tepla. Aby ho chladicí systém dokázal efektivně uchladit, má celkem deset chladičů. Přes ně proteče každou minutu 800 litrů vody, tedy více než 13 litrů za sekundu.
3. Má audio s diamanty
Podle lidí z Bugatti je Chiron „nejrychlejší koncertní síní světa“. Fantastický audiosystém na palubě se může mimo jiné chlubit také diamantovými membránami pro dokonalý přenos zvuku. Zvuk na palubě je tak perfektně vyladěný, že se jeho nastavení liší i podle zvoleného interiéru a typu kůže.
4. Je v něm vážně hodně karbonu
Kdyby se ze všech uhlíkových vláken použitých k výrobě karbonového monokoku udělalo jedno dlouhé, vzdálenost mezi Zemí a Měsícem by překlenuly devětkrát. Případně byste s nimi mohli bezmála stokrát omotat naší planetu. Poprvé je například z karbonu i celá zadní část auta.
5. Má největší lampičku na světě
Jen se nesmějte, každé prvenství se počítá! Středem interiéru Chironu se táhne nádherný oblouk světla zasazený do jediného kusu hliníku, který se může pyšnit titulem nejdelšího světelného vodiče, jaký byl kdy v autě použit. Ano, už si nemůžeme ani večer číst v posteli, aniž bychom se necítili méněcenně.
6. Vysává vzduch z okolí
Kromě vody spotřebuje čtyřikrát přeplňovaný šestnáctiválec také ohromné množství vzduchu. Dle údajů automobilky projde jeho motorem každou minutu provozu 60 tisíc litrů okolního vzduchu.
7. Znak je z ryzího stříbra
Jediným dílem, kde se přísně nešetřilo na váze, je prý znak Bugatti na přední masce. Celý kus o obvodu 26 centimetrů je vyroben z ryzího stříbra. Což je pozoruhodné především proto, že Chiron je i tak o metrák a půl těžší než jeho předchůdce. Možná měl být znak raději z plastu.
8. Má extra průrazný airbag
Zní to strašidelně, ale jen na první pohled. Aby airbagy nenarušovaly konstrukci auta a zároveň dokázaly posádku ochránit, jako první na světě dokážou prorazit skrz karbonový kryt. Bude to asi příšerně drahé na opravu, ale to je každá nehoda v autě za 65 milionů. Hm. Vlastně to zní strašidelně pořád.
9. Má katalyzátor o velikosti města
Nemůžete čekat, že taková bestie bude zrovna ekologická. Rozhodně se ale snaží. Celková plocha katalytické vrstvy je 230 tisíc metrů čtverečních. V přepočtu na oblíbená fotbalová hřiště je to přibližně 30. Katalyzátorů najdete ve voze celkem šest, přičemž každý ze dvou hlavních je sám o sobě šetkrát větší než je obvyklé v běžných autech.
10. Má vážně malý kufr
Škoda Octavia Combi může jásat. Zavazadlový prostor Chironu má objem pouze 44 litrů, což je o rovných 100 litrů méně, než kolik měla původní maličká Mazda MX-5. Vejde se tak do něj pouze jeden kufr o rozměrech běžného palubního zavazadla v letadle. Ale vadí to? Průměrný majitel o polovinu levnějšího Veyronu měl 84 aut, 3 letadla a jachtu, takže ani pro majitele Chironu asi nebude problém vypravit do cíle soukromý tryskáč s garderóbou.