Reklama
Řidičův chleba

Zlevní pojistné. Změní silnice. Spojují rivaly. Co jste možná dosud nevěděli o autonomních autech

O vozech bez řidiče se hovoří jako o mobilitě budoucnosti, ale jejich historie je už sto let stará

První pokusy

Zdroj: Reprofoto Discover Magazine

O autonomních vozech se hovoří jako o mobilitě budoucnosti, ale jejich historie je už sto let stará. V roce 1925 představil v New Yorku Francis P. Houdina vůz Chandler modelového roku 1926 opatřený anténou, který pomocí radiového signálu a několika elektromotorků ovládal technik na dálku z auta, jedoucího v těsném závěsu. Demonstrace této technologie ale skončila srážkou s jiným vozidlem. Podle serveru Discovermagazine už rádiově ovládaný vůz experimentálně předvedla armáda o čtyři roky dříve v ulicích Daytonu. A s rádiem ovládanou tříkolkou přišel Američan Leonard Torres-Queved dokonce už v roce 1904.

Na začátku bylo ministerstvo obrany

Zdroj: Autosalon

Dnes vyvíjejí autonomní vozy jednotlivé automobilky, ale první velké investice do této technologie šly z kapsy Strýčka Sama. První velkou cestu autonomním vozem uskutečnili v roce 1995 dva vědci z Institutu robotiky při americké univerzitě Carnegie Mellon. Dean Pomerleau a Todd Jochem ujeli upraveným Pontiacem Trans Sport trasu 2 850 mil z Pittsburghu do San Diega. Významný pokrok v autonomní jízdě byl výsledkem univerzitního výzkumu, který začal v roce 1986. Financován byl převážně Agenturou ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty DARPA.

Autonomní auta spojují rivaly

Zdroj: BMW

Na automobilovém trhu panuje tvrdý konkurenční boj, ale elektromobilita a autonomní auta jsou tak náročná na vývoj, že dávají dohromady dřívější velké rivaly. Například značky BMW a Daimler vytvořily tým 1200 techniků, který má společně vyvíjet autonomní technologii. Podobnou dohodu o spolupráci uzavřely také automobilky Volkswagen a Ford.

Auta nebudou jedinými autonomními dopravními prostředky

Zdroj: Rolls Royce

Auta jsou sice nejviditelnějšími prostředky bez řidiče, ale pracuje se i na dalších projektech. Autonomní člun Scout překonal Atlantik z USA do Španělska už v roce 2013. Rolls-Royce plánuje do šesti let vytvořit dálkově ovládanou nákladní loď.

Armády několika států pracují na projektech autonomních helikoptér, ponorek či bojových letadel.

V řadě světových metropolí už jezdí metro bez řidiče, v Praze se takové soupravy plánují pro novou trasu metra D, sněmovna ale nejdříve musí přijmout novelu drážního zákona. Podle něj totiž platí povinnost, že drážní vozidla můžou řídit osoby, které mají platný průkaz způsobilosti.  

Autonomní auta změní i silnice

Zdroj: Peugeot

Chytrá auta nemůžou jezdit po "hloupé" silnici, to dá rozum. Pro autonomní vozidla je modernizace vozovek nezbytná. Ty pak budou umět nejen sbírat a vyhodnocovat různá data, ale i komunikovat s automobily, které se pro změnu budou "bavit" mezi sebou navzájem.

Inteligentní silnice bude umět měřit hustotu provozu a vysílat informace o aktuální dopravní situaci. Automobiloví experti se domnívají, že autonomní vozidla už nebudou lidé vlastnit, takže jich bude méně a tím pádem bude potřeba méně parkovacích míst, což také změní vzhled měst.

Zlevní pojistné

Zdroj: Volvo

Pojištění automobilů tvoří celosvětově zhruba čtyřicet procent veškerého pojistného. Devadesát procent škod vzniká chybou lidského faktoru – řidičů. To by měla autonomní auta odstranit a tím se změní i svět pojištění. Když se sníží počet nehod, automaticky klesne i pojištění. Vliv na to bude mít i postoj a garance automobilek za autonomní technologii. Například Volvo se už v roce 2016 jako první automobilka na světě zavázalo k tomu, že pokud řidičem neovládaný autonomní automobil havaruje, přebírá zodpovědnost za škodu.
Reklama
Autosalon TV