Nová auta
Kouřová clona, pancíř a zásoby krve. Světoví státníci často jezdí auty ve stylu Jamese Bonda
Mercedes-Benz přichystal pro vrcholné politiky novou obrněnou limuzínu. Má ale silnou konkurenci
10.08.2021 07:50
0
Austrálie
Ministerský předseda Austrálie Scott Morrison vyráží na své cesty v postarším, ale pečlivě obrněném BMW řady 7. Vždy ho doprovází eskorta pancéřovaných BMW X5. Zajímavostí je, že premiér přesedlal na vozy německé provenience poté, co jeho úřad dlouho využíval vozy domácí výroby, tedy Holden Caprice. Ty ale musely být doplněny o zakázkovou výbavu, zatímco BMW poskytlo standardní a tedy levnější servis.
Ázerbájdžán
Jak bývá u nedemokraticky zvolených vládců států zvykem, užívá si i čtvrtý prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev bohatství na úkor státní kasy. V luxusu ho vozí na zakázku obrněný Maybach 62. Ten průběžně střídá s pancéřovaným Mercedesem-Benz S600 Guard Pullman, tedy také v prodloužené verzi Jde o starší generaci W221.
Belize
Středoamerický karibský ráj Belize má od letošního května novou guvernérku Froylu Tzalamovou. Je tedy otázkou, zda se bude po vzoru svých předchůdců držet při zdi a využívat služeb stařičkého Volva S80 v obrněné státnické úpravě. Stát jich vlastní hned několik, jezdili s ním i premiéři. Na jednotlivé ministry pak zbyly off-roady Toyota Prado.
Chile
Automobilka Hyundai má na chilském trhu solidní podíl, a tak to i prezidentská kancelář reflektuje ve svém vozovém parku. Prezident Sebastián Piñera dříve jezdil v Lexusu LS 600h. Ten ale postupně vyměnil za Hyundai Equus a později přesedl do modelu Genesis G90. Prezidentova ochranka a další pracovníci úřadu pak mají k dispozici SUV Hyundai Santa Fe.
Čína
Už krutovládce Mao Ce-tung byl viděn v obrněném voze. Jezdil v sovětském modelu ZIS 115, který mu daroval podobně krutý Stalin. Později vozily čínské hodnostáře vozy GAZ 12 ZIM, či ZIL 11, až přesedlali na mercedesy. Čína je ale nyní automobilová velmoc, a tak se sluší a patří, aby hlava miliardové země jezdila ve voze vlastní provenience. Tím je už pár let opulentní Hongqui, které musíme pochválit za nápaditý design. Vzhledem je jasně asijské, a navíc navazuje na dávné vládní limuzíny. Čínský prezident Si Ťin-pching může být hrdý.
Japonsko
Jeho císařské veličenstvo Císař Naruhito (tak se mu říká oficiálně) převzal po svém zesnulém otci, milovaném japonském císaři Akihitovi, celou suitu zajímavých automobilů. Ten byl za více než 30 let na trůnu viděn v zajímavých autech včetně Nissanu Prince Royal, jenž vydržel v urozené garáži od roku 1967 do roku 2008. Za cenu v přepočtu okolo 10 až 12 milionů korun ale největší automobilka světa měla možnost postavit pro samotného císaře obrněný speciál Toyota Century Royal. Vůz může používat i císařovna.
Kambodža
Kambodžský král Norodom Sihamoni je jediným světovým monarchou, který hovoří plynně česky. Řeč se naučil během svých studií na přelomu šedesátých a sedmdesátých let v Praze. I tak si ale za své vládní auto nezvolil Škodu Superb. Místo toho se jako řada jiných soustředil hlavně na Mercedes-Benz třídy S. V poslední době je ale vídán v obrněném speciálu Range Rover Sentinel. Premiér země zase používá opancéřovaný Chevrolet Suburban.
Rusko
Rusové neskrývají svou slabost pro mercedesy, které se obvykle objevují po boku vrcholných politiků. Ruský prezident Putin chce ale něco víc. Proto pro něj postavili speciální vůz Aurus Senat. Vůz je samozřejmě obrněný a řada technických detailů se tají. Zajímavostí je, že období, kdy bylo auto dostupné jen státnímu aparátu skončilo. Od letošního června si ho tak může objednat kdokoliv. Samozřejmě bez konkrétní prezidentské výbavy.
USA
Absolutním vrcholem obrněných státnických aut je Bestie. Tak se říká americkému prezidentskému vozu, které pro Bílý dům staví koncern GM. Auto má vzhled aktuálních cadillaců (to platí i pro poslední verzi) a cenově vychází na cenu okolo 20 až 30 milionů korun za kus. Těžce obrněný stroj váží přes devět tun. Mám 20 cm tlustou karoserii a kabina je hermeticky uzavřená proti chemickým útokům. Na palubě si s sebou veze lednici s uloženou krví stejné skupiny, jako má prezident. Samozřejmostí je noční vidění nebo ochranný mechanismus v podobě kouřové clony a vypouštění oleje na útočníky. Kliky mohou dát elektrický šok.
Velká Británie
Tento královský speciál vznikl jen ve dvou kusech. Její veličenstvo královna Alžběta II. je dostala od automobilky Bentley už v roce 2002 k výročí 50 let na britském trůnu. Auto pohání benzinový V8 z modelu Arnage R. Kabina je podobně jako u amerického prezidentského vozu chráněná proti chemickému útoku. Skla jsou neprůstřelná. Pneumatiky jsou vyztužené kevlarem. Auto zdobí řada erbů a královských symbolů.