Reklama
Bonusy k TV pořadu

Testovali jsme obytný automobil, který se dá lehce vyrobit z dodávky. Za 55 tisíc korun

Vestavba Visu Sitka sice nemá sprchu ani lednici, ale jako postel nebo malá jídelna poslouží dobře
Zdroj: Ondřej Běhal - Autosalon.tv

Obytné automobily jsou aktuálně obrovským hitem. Ty nejdražší se dají pořídit i za desítky miliónů, ale abyste mohli vyjet třeba do Norska a ušetřili pohodlným spaním v autě za noclehy v hotelech a kempech tisíce, možná spíš desetitisíce českých korun, bohatě stačí i vestavba, jejíž cena se na podobné výpravě klidně úsporou za ubytování zaplatí. Jednu takovou jsme otestovali uvnitř Toyoty Proace Verso.

Ložnice, nebo jídelna?

Vestavbu české firmy Visu s označením Moie za 107 690 korun testoval expert Pepa v televizním Autosalonu v Toyotě Proace Verso. My jsme ve stejném voze zvolili téměř o polovinu levnější variantu. Základní vestavbu Visu Sitka, která se aktuálně prodává za 55 055 korun. Co jsme na rozdíl od Pepy museli obětovat? Především kuchyňský kout s vestavěnou kombinací plynového grilu a vařiče. To ale neznamená, že bychom se museli případného vaření zcela vzdát. Jen bychom si museli pořídit vlastní vařič a uskladnit jej do jednoho z praktických boxů.

Vestavba Visu Sitka, kterou jsme testovali, není homologována speciálně pro Toyotu Proace Verso nebo její jednovaječné MPV sourozence stvořené z dodávek Citroën SpaceTourer, Opel Zafira Life a Peugeot Traveller. Pasuje i do interiéru čistě dodávkových verzí těchto automobilů, ale rovněž do Mercedesu třídy V, Viano nebo Vito. A lehce upravené varianty lze instalovat třeba do užitkových fordů, fiatů či renaultů.

Tím nejdůležitějším na vestavbě Visu Sitka je variabilní modul, který se jednoduchou úpravou mění z postele na obytný koutek s lavicemi a stolem a naopak. Postel využívá šířky celého interiéru Toyoty Proace Verso a vyspali jsme se na ní relativně pohodlně dva dospělí s malou holčičkou mezi námi. Příjemná je matrace s osmicentimetrovou tloušťkou.

Zatímco šířka byla OK, délka 184 cm může zejména pro spoustu mužů nedostatečná. Ani s výškou 175 cm jsem se ohledně délky postele necítil zcela komfortně. Je to daň za to, že před postelí zůstávají dvě plnohodnotné řady sedadel, takže v autě může cestovat až šest dospělých cestujících. A vzhledem k tomu, že zejména děti mohou využít ke spaní i přední řady sedadel, může se v autě bez problémů vyspat i čtyřčlenná rodina s většími dětmi, nebo pětičlenná s menšími. Z tohoto rodinného pohledu ale zamrzela absence isofixů ve druhé řadě sedadel.

Coby jídelna je vestavba Visu Sitka trochu stísněná. Sezení za stolem nebylo kvůli nízké střeše úplně pohodlné. Další informace o vestavbě, ale také o testovaném voze Toyota Proace Verso naleznete v popiscích u fotogalerie.

Překvapivě dobrý motor, převodovka i podvozek

Testovali jsme nejsilnější verzi Toyoty Proace Verso poháněnou dvoulitrovým naftovým motorem o výkonu až 130 kW (177 koní). Ten uměl velmi slušně rozhýbat i zkoušenou prodlouženou verzi osazenou dvěma řadami sedadel a vestavbou. Chod motoru byl příjemně měkký a kultivovaný, pohodové ovládání vozidla podtrhovala i výborná osmistupňová automatická převodovka, jejíž jemnost a plynulost jí závidí každé DSG od koncernu Volkswagen. Potíže neměla ani při změnách směru z jízdy vpřed na couvání.

Toyota Proace Verso sice uvnitř nevypadá tak honosně jako Mercedes třídy V nebo Volkswagen Multivan, ale jízdním komfortem se s nimi může měřit. Tlumiče parádně fungovaly i na rozbitých okreskách. Potěší i dynamika, pružnost a síla testovaného nejsilnějšího motoru. Tradiční zbraní této rodinky užitkových aut je úspornost. U testovaného auta jsem nuloval dlouhodobý průměr 7,8 l. Sám jsem poměrně dost jezdil po dálnicích, takže jsem se dostal k vyšším číslům, ale ani dosažených 8,3 l nafty na 100 km nebylo vzhledem ke svižnému jízdnímu stylu k zahození. Cestoval jsem i rychlostí 150 km/h a u MPV odvozeného z dodávky mne potěšilo překvapivě tiché obtékání vzduchu při tomto vysokém tempu.

Největší nevýhodou v porovnání s německými konkurenty je nemožnost pořízení varianty s pohonem všech kol.

Na auto se čeká devět až deset měsíců

Aktuálně největším problém Toyoty Proace Verso je stejně jako u spousty jiných aut její (ne)dostupnost. Pokud si ho objednáte do výroby, budete na něj podle informací z českého zastoupení Toyoty čekat devět až deset měsíců, takže pokud chcete stihnout alespoň konec příštího léta, máte co dělat. Na seznamu skladových aut u importéra se skví šest různých kousků v cenách od 605 000 po 1 045 000 korun bez DPH.

Bohužel není vůbec jednoduché sehnat tuto dodávku i jako ojetinu. Na českém inzertním serveru sauto.cz jsme nenarazili ani na jediný kus! Na mobile.de je výběr trochu širší, ale osobní variantu Verso se ve slušném stavu téměř nedá sehnat pod půl miliónu korun.

Testovaná Toyota Proace Verso L2 2.0 D-4D 180 A/T se prodává od 1 036 970 korun, testovaný kus přišel díky příplatkové výbavě a vestavbě na více než 1,2 miliónu. Němečtí konkurenti jsou ale ve srovnatelných variantách ještě výrazně dražší. Nejlevnější Toyota Proace Verso 1.5 D-4D 120 L1 stojí 755 tisíc korun, což je cena, za kterou se dnes prodávají i některé běžně vybavené rodinné kombíky. Mimochodem, přehled kombíků a MPV s cenou do půl miliónu korun seřazené od nejnižší ceny naleznete v našem Katalogu ZDE.

Diskuze

Tom T - 13.10.2021 13:14:45
Něco takového vznikalo ve svazarmu vestavbou do avie či 1203 za pár korun svépomocí a vypadalo to stejně. A ta doba se velmi rychle vrátí. Češi budou zase kutit.
Honza - 13.10.2021 15:30:15
Je to tak lidé zase nechávají vyvařovat auta. Teď tu zrovna mám koktu v kombu. Majitel si sice může koupit nové,ale nechce bambilon nesmyslů a šoupací minitelku. Zlatej starej držák. A bude to stoupat.

Prodej litých kol se změnil. Zatímco dříve je motoristé nejvíce nakupovali na jaře, teď frčí podzim

Čím dál více nových aut dostává litá kola ve standardu. Motoristé ale chtějí mít i pěknou zimní sadu
15.10.2021 15:29
|
0

Hyundai i30 N má kouzelné tlačítko, které z něj dělá bestii. Funguje jen 20 vteřin a těžko se hledá

Funkce se jmenuje N Grin Shift (NGS). Rádi bychom ji viděli ve všech sportovně laděných autech
12.10.2021 14:49
|
6
Reklama

Continental slaví 150 let od založení. Vyrábí pneumatiky z pampelišek a testuje recyklát z PETek

Závod v Otrokovicích dnes vyrábí přes 20 miliónů plášťů ročně. Potíže výrobců aut zatím moc nevnímá
08.10.2021 19:09
|
1

Seat uvedl na trh modernizovanou ibizu a aronu. V porovnání s konkurenty si výrazně lépe vede SUV

Rozdíl mezi srovnatelnými verzemi s motory 1.0 TSI 70 kW ve výbavě Style činí jen 28 tisíc korun
08.10.2021 16:14
|
1
Reklama
Autosalon TV